HYPNOS – Na další desce budou texty více abstraktní, zlé, temné a rouhavé

Odchod Bruna od KRABATHOR byl určitě pro každého metalistu šok. O to menším překvapením bylo, že BRUNO dal dohromady svou kapelu, která nedrtí nic jiného než death metal. A protože mě HYPNOS maximálně zaujal, navíc nedávno vyšlo debutní CD „In Blood We Trust“, napsal jsem pár otázek Brunovi (e-mailem). Musím podotknout, že bruno je fakt borec. Téměř hned odepsal, sice se zprvu omluvil, že rozhovor pošle později poštou, ale ono později bylo asi tak týden a poslal nejen rozhovor ale tuny propagačních materiálů, foto se sestavou, samolepky, katalog Morbid Records včetně kompilačního CD a spostu letáků týkajících se ať už Hypnos, nebo spousty dalších ČS undegroundových kapel. Prostě maník co podporuje androš jak může.

Ahoj Bruno, napřed bych ti chtěl pogratulovat k vašemu novému CD In Blood We Trust… Co bys k němu mohl říct, představit, zhodnotit…
„IN BLOOD WE TRUST“ obsahuje 8 vlastních kompozic vzniklých v období od listopadu 1999 do května 2000 a trvá necelých 35 minut. Natáčelo se ve studiu, kde jsme natáčeli posledních 6 let s Krabathorem a to ve slovenském EXPONENTU s Tomášem Kmeťem, Romanem Slávikem a Peterem Sanigou. Kromě mě a Pegase s námi nahrával i další bývalý člen Krabathor HIRE (nahrával debutní CD „Only …“ v roce 1992), protože v té době jsme neměli permanentního kytaristu a HIRE nám byl v té chvíli ochotný pomoci. Udělal s námi asi 5 věcí, nazkoušel, nahrál – včetně vynikajících sól a navíc odehrál asi 10 letních festivalů. Bez zajímavosti nebude určitě ani fakt, že se natáčení pohostinsky účastnil i zpěvák finských IMPALED NAZARENE Mika Luttinen, zpívá asi ve 3 skladbách.

Oproti mini CD se změnila sestava na postu kytaristy. Marně jsem hledal Radka Lebánka ze STAGNANT. Co bys řekl k vašim dvěma kytaristum kteří nahrávali CD?
To je vlastně problém do dnešního dne. Začínali jsme s R.A.D.em, který se však po nahrávání MCD rozhodl věnovat pouze své hlavní kapele – STAGNANT a poněvadž jsme zůstali s PEGASEM sami, požádali jsme HIREHO o výpomoc (původně jsme byli dohodnutí jenom na nahrávání sól). HIRE s námi asi 3 měsíce zkoušel a účastnil se finálního dokončování materiálu. Těsně před natáčením jsme přibrali kytaristu MORESE, jehož přítomnost ve studiu byla taky plánována, ale HIRE stihnul nahrát všechny party včetně sól v rekordně krátkém čase, asi za 2 dny. Ve čtyřčlenné sestavě jsme absolvovali všechny koncerty až do litoměřického Dynama, potom odešel HIRE, který měrou vrchovatou splnil své závazky vůči nám a my pokračovali dál ve třech. V říjnu odešel MORES a na jeho místo nastoupil DAVID M., který dříve působil u MELANCHOLY PESSIMISM. Ve skutečnosti od samého začátku hledáme druhého kytaristu, což platí do dneška. X-MASS FESTIVALY s MORBID ANGEL s námi pojede jako host na druhou kytaru Alex z Pandemie.

Proč nenahrával nové album stejně jako miniCD Radek Lebánek? Nemám nic proti vašim kytaristum, ale řekl bych, že Radek měl líp zahraný sóla, který se na novym albu trochu ztrácej.
Jak už jsem říkal, R.A.D. se sám rozhodl HYPNOS opustit a hrát jen ve STAGNANT, popravdě řečeno, sám si myslím, že hraní ve dvou kapelách se těžko stíhá a dochází k velkému střetu zájmů, i když je škoda, že s námi R.A.D. už není. Jeho sóla byly OK, ale při vší úctě k němu, HIRE je sólový kytarista pair excellance, jehož kytarové umění obdivuji.

Podle skladeb, které jsou na mini CD i na CD bych řekl, že jste ještě zrychlili a přitvrdili na zvuku. Bylo to schválně, nebo to prostě vyplynulo samo?
Těžko říct, napadá mě paralela, když jsme s Pegasem v roce 1994 natočili promo, později vydané jako 7″EP „The Rise Of Brutality“ a potom CD Lies, kde byly stejné skladby nahrané znovu. Taky je v tom rozdíl. Podle mě, kdyby se točilo 10x, tak pokaždé to bude jiné. Ty krátké nahrávky jsou asi spontánnější a brutálnější, protože vznikají během daleko kratšího času a velmi přímočaře. Velké CD se už hodně hlídá a kontroluje, vyšperkovává a vychytává se kdejaký detail… možná to na té brutalitě maličko ubírá. Každopádně si myslím, že velké CD má o poznání lepší sound.

CD má necelých 35 minut, nepřemýšleli jste o nějakých bonusech, třeba nějaký tvoje starý songy z tvorby KRABATHOR nebo dneska tak oblíbený CD Rom?
Nemyslím si, že je 35 minut málo, mé poslední album, na kterém jsem dělal, „ORTHODOX“ mělo tuším jen 31 minut a stačilo to. Bonusy by na tomto místě byly asi zbytečné, nerad bych taky zvýhodňoval jen určitou skupinu fanoušků tak, jak si to např. vyžadují Japonci, to mě docela prudí. Co se týče mých starých skladeb z Krabathor, tak ty mám opravdu v plánu znovu předělat a natočit, protože mi přijde škoda, aby upadly v zapomnění. Půjde ale vyloženě o skladby, jejichž výhradním autorem jsem já, aby nedošlo ke sporům, a budou to skladby, které byly zachyceny na prvních třech demech Krabatoru v roce 1988. Konkrétně se jedná např. o Zákeřného válečníka, Poslední zvon, Mučení v ohni, Zloba I., ale i Imperátor nebo Totální destrukce. Mám to v plánu na rok 2002, ale zřejmě to nebude pod názvem HYPNOS, ale pod nějakým úplně jiným…

Texty na novém albu jsou opět tvými řekl bych typickými. Mohl bys přiblížit čtenářům o čem pojednávají a co ti tak nějak při jejich psaní ovlivnilo?
Když já o textech tak nerad mluvím… Kecám pořád dokola ty samé kecy. Nejradši mám, když si je lidi přečtou a potom o nich třeba budu diskutovat. Mimochodem, budou v licenční kazetové verzi „In Blood We Trust“, kterou vydává M.A.BONA v těchto dnech a nebo na našem webu http://www.hyperlink.cz/inbloodwetrust. Já jsem vždycky zpracovával témata, která mě vnitřně pobuřovala a potom jsem se snažil skrze texty apelovat na lidi, aby se nad tím či oním zamysleli a zaujali nějaký vlastní postoj, případně jakkoli zareagovali. Tak, jak už tradičně pobuřuji křesťany svým rouháním (BURN THE ANGELS DOWN, SACRILEGIOUS), nesnáším armádu a oficíry (ACROSS THE BATTLEFIELDS), lidi, kteří neví, jak se mají chovat a parazitují na většinové společnosti tím, že pobírají a požívají neoprávněných výhod (BREEDING THE SCUM), nebo mě štve zbytečná znesvářenost různých větví v metalu (INFERNATIONAL). Na další desce budou ale texty zřejmě více abstraktní, zlé, temné, rouhavé, násilné, a spíš než konkrétní věci budou vyjadřovat a dokreslovat nálady hudební části.

Abych tě pořád netýral jen okolo vašeho alba, trochu odbočím. Jak se ti líbilo letošní léto? Co festivaly, dovolená?
Fesťáky jsou v pohodě, mám je rád, ale možná je jich až příliš moc a lidi se tříští, pořadatelé prodělávají. Tento rok musím pořadatele pochválit, protože se moc snažili, aby připravili festivaly na úrovni a bylo to vidět. Osobně jsem velkým příznivcem léta a vody, ale letos mi to nějak proběhlo pod rukama. Nejenom, že jsme s manželkou vypustili naši tradiční dovolenou autem pod stan po vlastech Českých nebo Slovenských (bohužel hlavně z finančních důvodů), ale nestihl jsem se ani jednou vykoupat, což se mě ještě v životě nestalo.

Děláš ty nebo někdo z kapely nějakej sport? Jak se ti líbila olympiáda a výkony sportovců vůbec a našich zvlášť? Co propad fotbalistů?
To mě celkem míjí, Samozřejmě, že mě těší, když Češi získají medaili, protože jsem patriot, ale moc pozornosti tomu nevěnuju. A fotbalisti? To už vůbec ne?

Teď trochu otázka, která asi bude zajímat jen mě. Líbí se ti vodní slalom, díval ses na olympijský závod, připadá ti tenhle sport atraktivní pro diváky? Co říkáš na úspěchy ČR v tomhle sportu?
Viděl jsem v záznamu, jak Štěpánka Hilgertová obhájila zlato a bylo to fajn. To musí být člověk vážně špička, aby dosáhl takovýchto úspěchů, navíc opakovaně, ale jak už jsem řekl. Ze sportu mě nejvíc baví motokros a mezistátní hokej, když hrají naši.

Co říkáš na ten bordel v Praze při zasedání MMF, podle mě to pár lidí docela přehnalo a to ať už ze strany demonstrantů nebo policistů. Co ty na to?
Škoda slov. Této problematice moc nerozumím, ale řekl bych jedno. Nesouhlas s něčím nedává nikomu právo ničit majetky a hodnoty, které opět zaplatíme my z našich daní. Peníze, které se proinvestovaly v zabezpečení celé akce, do zásahových jednotek policie a rekonstrukci škod, bych stokrát raději viděl uplatněné např. v sociální sféře nebo v kultuře. Navíc si myslím, že většina demonstrantů se přijela prostě vyřádit a udělat bordel, zasluhovali si daleko razantnější postup. Ačkoliv…do takového McDonaldu bych si s chutí kopnul taky, nerad vidím nadnárodní koncerny odčerpávat peníze, které mohly zůstat v našem národním důchodu. Je to začarovaný kruh.

Jaký CD sis v poslední době pořídil a která věc tě teďka nejvíc „bere“? Já teď dokola sjíždím poslední NILE (Black Seeds Of Vengeance), který mě už předtím (Amongst.. a In The Beginning) získali do řad svých pouštních otroků.
EMPEROR „IX. Equilibrium a „Emperial Live Ceremony“, HATE ETERNAL „Conquering the Throne“, DARK FUNERAL „Teach Children To Worship Satan“, MAYHEM „Grand Declaration Of War“, GODLESS TRUTH „Burning Existence“, KRABATHOR „Unfortunately Dead“, ENTRAILS „Serpent Seed“, KRISIUN „Conquerors Of Armageddon“, NIFELHEIM „Servants Of Darkness“, SALEM „A Moment Of Silence“, AETERNUS „Shadows Of Old“… je toho každopádně spousta. (Uff. to teda jo a pěknej náklad blacku. – pozn.)

Předpokládám, že se hudbou neživíte. Mohl bys, jestli ti to teda nevadí, říct, jaký mají členové kapely zaměstnání? Jestli to zajímá tebe nebo čtenáře, studuju v prváku na Stavební Fakultě ČVUT obor Vodní hospodářství a vodní stavby…
To nestojí za řeč, dělám pořád údržbáře v jedné textilce v našem městě. Je to mizerná práce za mizerný plat, ale zatím mi aspoň nedělají problémy s uvolňováním a to je podstatné. Zaměstnání je pro mě druhořadá věc, která je bohužel nezbytně nutná k tomu, aby člověk přežil a já popravdě už léta jen přežívám. PEGAS se se vstupem do HYPNOS dal na soukromé podnikání, aby byl nezávislý a neměl problémy s uvolňováním a pokud vím, tak taky přežívá zuby nehty.

Co říkáš na nynější tvorbu KRABATHOR, na jejich amerického basáka apod.
Musím napsat, že nové CD „UNFORTUNATELY DEAD“ se mi hodně líbí, hlavně jeho první polovina a potom poslední skladba. Ta je skvělá! Uvítal jsem, že celé CD dělal pouze Christopher, aby nebylo poznamenáno vlivem MASTER a je to znát. Co se týče osobních vztahů, tak momentálně prožíváme takové kouzelné období, kterému já říkám „studená válka“. Vzájemně se nenávidíme, tak jak se ze stejně malicherných důvodů nenávidí malé děti. Osobně jsem natolik rozčarovaný a znechucený z věcí, které se udály i po mém odchodu, a hlavně tak nasraný, že na udobření nemám nejmenší zájem. Hodil jsem to za hlavu.

Mohl bys okomentovat následující tituly?
CONTRASTIC – Contrastic – sorry neslyšel jsem, ale viděl jsem je na koncertě a hudebně uhnuli do vod, které se mě nedotýkají. Líbí se mi demo „Thanatology Rhytms“, tehdy mi jejich grind vcelku seděl.
FLESHLESS – Abhorrence Of Cadaveric – FLESHLESS jsou beze sporu výborná kapela a jeden z pilířů našeho exportu. Moc mi nesedí ten automat, ubírá jim na atmosféře, ale vím, že ho použili z nutnosti, když nemohli najít bubeníka. Navíc tuším, že ho teď už zas konečně mají. Mně se z tvorby FLESHLESS zatraceně líbí demo „Grinding“ – song „I Will Grind Your Fingers“ je hymna!!!

DISFIGURED CORPSE – Mega-Ultra-Inter-Galactic Core 2000 – CD jsem ještě neslyšel, ale kluky znám už dlouho a znám je z koncertů, navíc za pár týdnů jedeme na společné turné po ČR. Jejich hudba mě bohužel moc neoslovuje, ale o to víc jim fandím, protože jsou mi sympatičtí a jsem rád, že se dali znovu dohromady, a navíc v původní sestavě. Nepochybuji o tom, že to CD bude úspěšné!

GODLESS TRUTH – Burning Existence – spolu s demem „Krev“ od DENETU považuji toto CD za nejlepší deathmetalové nahrávky v ČR. „Burning…“ je mimořádně vydařené album, citlivě zaranžované, precizně zahrané a ten zvuk!!!!! Nejlepší zvuk, jaký kdy z EXPONENTU vyšel. Trošku mě mrzí, že jejich současná tvorba se ubírá brutálnějším směrem, který mě už tak nebere, ale každopádně si zaslouží uznání!
a Nile – Black Seeds Of Vengeance – z této desky jsem slyšel jen asi dvě věci na kompilačkách a mám doma jejich debut. Popravdě řečeno mě NILE moc neoslovují, jejich hudba je na mě až příliš brutální a osobně je považuji za trochu přeceněné, protože nejsou až zas tolik převratní, jak se hodně lidí snaží prezentovat. Každopádně je to určitě kvalitní kapela, které se nedá upřít „tah na bránu“.

Co chystáte s HYPNOS do budoucna, na CD je program turné po Evropě s hvězdnou sestavou MORBID ANGEL, HYPOCRISY, CHILDREN O BODOM, THE CROWN, ABSU a MACABRE, kde jsem ale ČR hledal marně. Budete na tomhle turné hrát i nějaký věci od KRABATHOR? Nevíš data nějakých konkrétních koncertů v ČR?
V nejbližší době nás čeká hlavně koncertování, kromě jednotlivých akcí máme v plánu 3 turné. První v trvání 5 dní, kdy pojedeme po ČR spolu s OBSCENITY a DISFIGURED CORPSE (28.11 – 2.12.), potom X-MASS FESTIVALY po Evropě s MORBID ANGEL, ENSLAVED, THE CROWN, DYING FETUS a BEHEMOTH (12.12. – 22.12.), v lednu opět asi týden po ČR s VADER nebo s MACABRE. Pořád hledáme stáleho druhého kytaristu, na Evropském turné a možná na některých dalších koncertech nám vypomůže Alex z PANDEMIE. Od února 2001 začneme s tvorbou nového materiálu pro druhé CD, které chceme vydat na podzim téhož roku u MORBID RECORDS. Věci od Krabathoru hrát nebudeme, protože jsme přeci jen jiná kapela a zas až tolik se zaštíťovat Krabathorem nechci. Výjimkou by mělo být jenom to retrospektivní CD, o kterém jsem už mluvil a to jenom ve formě studiového projektu, aniž by se něco z těchto věcí hrálo živě.

Jak často zkoušíte? Nějaký nový věci se už rýsujou? Kdy mužeme očekávat další náklad od HYPNOS?
Na to už jsem odpověděl v předchozí otázce. Nové CD vyjde definitivně už příští rok a poněvadž máme s MORBID RECORDS smlouvu na dvě alba, vyjde i to druhé u nich. Zatím jsme s firmou nadmíru spokojeni.

Takže, Bruno, už jsme u konce, děkuju ti moc za rozhovor a můžeš dodat něco na závěr, cokoliv chceš sdělit čtenářům RUMu – zde máš prostor. Jinak ještě jednou děkuju, měj se moc fajn a přeju hodně štěstí tobě a Hypnos ať už na poli hudebním, nebo v normálním životě…
FUCK THE CHRIST!!!

Gory

e-mail: bruno.hypnos@post.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *