HOSTIA – Nepotřebujeme vymýšlet fiktivní peklo a démony. Mezi námi už příšery chodí!

Do polského metalu přinesli další silnou dávku jedu a síry. HOSTIA se navenek tváří jako další blackmetalová kapela, ovšem pod jejich kapotou tepe energický death metal/grind core toho nejdrsnějšího zrna. Neurvalí kritici katolické církve precizují svůj zvuk od prvního alba a postupnými kroky se derou do popředí tamního undergroundu. Pokud se o metalové dění zajímáte pečlivě, vsadil bych se, že jste o HOSTIA minimálně slyšeli, případně jste někde zahlédli jejich vizuálně dotažené produkty. A protože na sklonku roku 2022 vyrukovala kapela s novinkou „Nailed“, rozhodl jsem se, že HOSTIA na stránkách Rumzinu představím i prostřednictvím rozhovoru. Na mé otázky odpovídali svatořečení St. Anacletus (kytara) a St. Sixtus (zpěv).

Ahoj kamarádi! Díky moc za váš čas. Na úvod mi dovolte, abych se zeptal na vaši novinku „Nailed“, kterou jsem nedávno recenzoval. V čem se podle vás liší od ostatních desek?
St. Anacletus: Je to další kapitola našeho zkoumání, kterak lidem nabídnout extrémní hudbu. Jedná se přímo o jednu a půl kapitolu, protože v rámci jedné session jsme nahráli nejen LP „Nailed“, ale také EP „Resurrected Meat“. A pak jsme to různými způsoby smíchali. Chtěli jsme, aby nahrávky zněly co nejsurověji, živě a co nejintenzivněji. Myslím, že jsme toho dosáhli.

Zajímá mě, jaké máte z alba nyní pocity? Jaké jsou např. první ohlasy? Hlavně reakce fanoušků jsou důležité. Hrajete už nové skladby naživo?
St. Anacletus: Jsem naprosto šťastný a na nahrávku patřičně hrdý! Vyšlo to přesně tak, jak jsem chtěl, takže po vydání jsem stále ve fázi nadšení. ???? Ty skladby jsou pro živé hraní naprosto úžasné. Naživo jsme jich už dost hráli, jsou skutečně prdel nakopávající. Musím říct – a je to docela neuvěřitelné – máme na album ohromující a úžasnou zpětnou vazbu od kritiků a fanoušků. Všem lidem bych chtěl tímto moc poděkovat! Skvělý!

S každým albem se po stránce zvuku posouváte, to je naprosto evidentní. Prozraďte nějaké zajímavosti o průběhu nahrávání?
St. Anacletus: Nahrávali jsme ve studiu JNS s Pawełem Janosem Grabowskim – stejně jako u předchozích alb. Tentokrát jsme pozvali i Haldora Grunberga. S Janosem se známe moc dobře, už jsme s ním spolupracovali mnohokrát, ještě před vznikem HOSTIA. Nicméně jsme ale dále potřebovali někoho, kdo naruší komfortní zónu mezi námi a Janosem, někoho, kdo bude strážcem nad zvukem, kterého jsme chtěli dosáhnout. Od začátku jsem měl vizi pro EP i LP, chtěl jsem, aby byly obě nahrávky odlišné, ale zároveň aby byly drsnější a syrovější ve srovnání s těmi předchozími. Chtěli jsme, aby byl zvuk tím faktorem, který dodává více brutality samotným písním. A tohle, myslím si, zafungovalo perfektně. S finálními výsledky jsem naprosto spokojený!

Řekli byste, že lze vaši hudbu hodnotit jako kompletně satirickou?
St. Sixtus: Hudba sama osobě ne, ale texty a hlavně názvy ano. Nevím, jestli to definuje HOSTIA jako satirickou kapelu. Podle mě ne, protože probíraná témata opravdu veselá nejsou. ???? Nejsem příznivcem toho, že bych metal příliš bral. Je to pro mě komické. Domnívám se však, že s určitými problémy či tématy je snazší oslovit posluchače pomocí ironie a satiry.

Co vás tedy na „Nailed“ inspirovalo ke psaní textů? Dá se říci, že skladby nejsou o konkrétních lidech, ale spíše o různých životních situacích?
Sv. Sixtus: Na našich albech jsem vytvořil určitý tematický vzorec. Některé texty kritizují katolickou sektu, jiné vycházejí ze skutečných monster, sériových vrahů a degenerátů. Díky tomu mohu symbolicky ukázat, že si nepotřebujeme vymýšlet fiktivní peklo a démony, to vše už je na Zemi. Mezi námi už příšery chodí. Na každém albu také věnuji jedno číslo jako poctu postavě z jednoho z klasických hororových slasherů, kterých jsem fanouškem.

Máte nějaké negativní vzpomínky na církev? Řekněme třeba z dětství… Promítají se vaše životní zkušenosti a postoje přímo do hudby?
Sv. Sixtus: Moje matka má už za sebou fázi náboženského fanatismu. Naštěstí to přešlo, ale jizva na mé psychice zůstává. Já osobně s vírou problém nemám, lidé věří na nejrůznější svinstva. Pohrdám však náboženskými organizacemi, jako jsou církve. Je to jedno velké pokrytectví! Manipulují s jednoduchými lidmi a okrádají je o zbytek peněz a důstojnosti. „Burn your local church!“

Kdybyste mohli změnit některé věci v Polsku, které by to byly?
St. Sixtus: Hlavním důvodem, proč jsem se přestěhoval z Polska do Česka, je ta nejhorší možná forma spolupráce: neschopná, zaostalá vláda a církevní mafie. Obě organizace rozdělují společnost a stojí nad zákonem. „Fuck them, with a knife!“

„Polish black metal Makes me Sleepy.“ Váš nový song. ???? Jednoduchá otázka: jak často a proč? ????
St. Sixtus: Obvykle když trpím nespavostí.???? Vřele doporučuji směs: polský black metal + tráva. Myslím tím atmosféričtější melancholický druh black metalu. Rozhodně to ale nemyslím jako urážku, přestože jsem přesvědčen o tom, že tohoto žánru je na polské scéně kvůli módě přemíra. Jedna kapela kopíruje druhou, chybí osobitost a celkově je to prostě nuda. Samozřejmě ale máme i blackmetalové diamanty, to bezesporu.

Co byste mi pověděli o polské metalové scéně? Je teď všechno jiné než před lety? Sledujete ještě undergroundovou scénu?
St. Anacletus: Mezi kapelami máme spoustu skvělých přátel po celém Polsku. Vždy nám je velkým potěšením se s tolika prima lidmi potkávat nebo s nimi hrát. Vždy se snažím zajímat o nové nahrávky našich přátel, když vydají něco nového. Na koncerty však poslední dobou moc část nechodím, většinou z toho důvodu, že nemám čas, ne proto, že bych některé kapely nechtěl vidět hrát. Nicméně existuje mnoho skvělých kapel a já doufám, že mě nikdo nepověsí za to, že jsem zmínil jen pár, protože bychom o nich museli udělat samostatný rozhovor.???? Takže: ANTIGAMA, TERRORDOME, FRONTSIDE, DROWN MY DAY, MENTOR, GRIEVING, HATE, JAD, SZNUR, protože asi všichni znáte BEHEMOTH, VADER a DECAPITATED.

Polské kapely jsou úspěšné po celém světě. Jaké věci by podle vás měla kapela obětovat, aby uspěla?
St. Anacletus: Vaše duše! ????
St. Sixtus: Jo, duše a PENÍZE!

Když se podíváte daleko do budoucnosti, tak jsou nějaké mety, kterých byste chtěli dosáhnout?
St. Sixtus: Bylo by hezké dělat kravál na největších festivalech tohoto světa a s HOSTIA zároveň kousek světa prozkoumat. Ale nejdůležitější je, že nám hraní v této kapele dává spoustu radosti. Doufám, že se to nezmění.

Děkuji mnohokrát za rozhovor, jak velí tradice, poslední slova jsou Vaše!
St. Sixtus: Děkujeme za tvůj zájem o naši malou kapelu. Moc si podpory vážíme! A všem zbloudilým duším doporučuji přijmout HOSTIA do svých srdcí. Peklo čeká.

ALL

https://hostiametal.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *