HOLOTROPIC – Permeate (CD-2014)

PermeateTěžko stravitelný masakr dorazil z daleké Bratislavy! Kapela HOLOTROPIC funguje teprve od roku 2013 a již nyní se může pyšnit debutovou nahrávkou, kterou si vydala hezky v klidu a sama. Pokud oficiální zdroje kapely tvrdí, že se v kapele rozhodně nesešli úplní nováčci, věřím tomu, neboť experimentální death metal v podání HOLOTROPIC není řemeslem, se kterým by si chtěl zahrávat úplní každý muzikant. „Permeate“ nicméně patří rozhodně k tomu lepšímu, co jsem za roku 2014 slyšel a dokonce bych si dovolil tvrdit, že se na albu nachází několik vskutku parádních kousků, za které by se nemusela stydět ani slavnější jména.

Když poprvé zasunete CD do svého přehrávače, zaskočí vás předně orientální začátek skladby „Judge“, ze které se posléze vyklube nesourodá deathmetalová řež, tempa se zde střídají vskutku bleskově, ovšem i v natolik hustém marastu nebylo zapomenuto na atmosféru v podobě citlivě zakamuflovaných kláves. Následující „Scintillate“ znovu začíná líbeznou rockovou předehrou, aby se v několika vteřinách proměnila ve smrtící inferno, jež tentokrát sází nejen na agresi, ale také kratičké vpichy melodií a střední tempa. Obdobný model poté posluchač najde i v „Rapture“, ovšem je zjevné, že „trojka“ kvalit předchůdců rozhodně nedosahuje.

holotropicTakřka v polovině desky pak přichází čas na odpočinek v podobě relaxačního tracku „Wysinati“, během kterého jsem si několikrát vzpomněl na krajany WAYD, jež si také potrpěli na intermezza obdobného typu. V „Traveller“ už se však deathmetalová mašina znovu vrací do správných kolejí a nabízí jednu z nejkomplikovanějších skladeb – je to taková kombinace THE DILLINGER ESCAPE PLAN a TOOL, možná bychom ještě mohli přihodit nějakou tu deathmetalovou partu do trojlístku.

V oné rozklíženosti, jež klade velké nároky na posluchačovu pozornost, pokračuje i zvěrstvo s názvem „Tantrums“. Pokud bych však měl vyhlásit pravého krále kolekce, jednoznačně se jim stává „sedmička“ „Filters“,nejnabitější track, jehož mimořádnost spočívá v košatějším crossoveru a částečné jednodušší poslouchatelnosti. Rozhodně však nechci tvrdit, že by měli HOLOTROPIC vyměknout, aby jejich hudba byla více použitelná, spíše mám dojem, že jim nesmírně sedí kombinace kontrastů napříč žánry. Čili, když se do tohoto druhu experimentování ještě více ponoří, další nahrávka by mohla být ještě mnohem imponující.

Abych se však ještě dostal k úplnému závěru… Ten se skládá z dalších poměrně pikantních dvou dílků, byť intermezzo „Hunch“ pouze „čistí cestu“ nástupu finální kompozice „Integral“. Právě zde je asi nejvíce shrnuta dosavadní tvorba HOLOTROPIC, která zde ovšem brousí kolem post-metalových koutů a místy se dokonce dotkne bran doom metalu, a to především v důsledku své hloubky. Svým způsobem se jedná o jednoznačně nejtemnější věc, řekněme hororového charakteru. Celkově tedy album „ Permeate“ mohu jen a jen pochválit, přestože se mi místy úplně nepozdává zvuk kytar, nepřijde mi tolik výrazný… Když ale vezmu v potaz, že „Permeate“ je albem debutovým, nezbývám nic jiného, než klukům zatleskat. Jó a ještě poslední myšlenka! Obal (a další obrazy v bookletu) je opravdu hodně šílený, a když jsem si říkal, co mi asi tak připomíná, znovu jsem si vzpomněl na TOOL a jejich „umělý“ obal k CD „Lateralus“. HOLOTROPIC se sice spokojili s tradičním digipackem, ale i tak patřičného efektu jednoznačně dosáhli. HOLOTROPIC, to jméno si zapamatujte!

ALL

http://bandzone.cz/holotropicband

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *