HELSÓTT – Slaves And Gods (CD – 2018, M-Theory Audio)

„Otroci a bozi“ – v pořadí druhé album folkmetalové skupiny HELSÓTT, která přichází se svou interpretací ze slunné Kalifornie. I v USA evidentně existují milovníci žánru, jímž byla ještě před deseti lety „nakažena“ metalová Evropa. A Amerika? Opravdu si nevybavuji název kapely, která by byla v souvislosti s tímto žánrem „silná“. HELSÓTT samozřejmě nemají páky na to, aby s tímto trendem něco výrazného udělali, ale z pochopitelných důvodů se orientují také na Evropu.

Jak asi mnozí čtenáři tuší, „ Slaves And Gods“ svým způsobem představuje „nošení dříví do lesa“. I navzdory tomuto tvrzení se však určitě najde celá řada posluchačů, jež budou s touto nahrávku pravděpodobně spokojeni. HELSÓTT primárně lákají na pestrost a součinnost folk metalu s příbuznými subžánry, především pak death metalem a melodickým thrashem. Různorodé jsou ovšem také zpěvy. „Rozlobenou vránu“ věrně doplňuje klasický deathový murmur, ke slyšení jsou také zpěvy „čisté“ (místy mají povahu oslavných sborů).

Problém je ale v tom, že jsou v mnoha ohledech ještě mnohem přelétavější, než by se na první pohled zdálo. Ono by to za určitého předpokladu bylo děsně fajn, ovšem to by u jejich nahrávky musel sedět soudný producent. Např. balada „Eye Of The Past“… to je vskutku neobyčejná patlanina. Má se posluchač smát, nebo brečet? A proč k tomu všemu „Whiskey Breath“ („Whiskey breath/ whiskey breath/no hope left/whisky breath… ? To jsem se opravdu pobavil. 🙁

Ale bylo by vhodné tuhle nahrávku vysloveně zatratit? To bych si opravdu netroufl. Určité úryvky nejsou vůbec špatné, ovšem proč jsou tak prapodivně rozházeny a špatně pospojovány? Ze „Slaves And Gods“ mám vážně osypky. Za určitých okolností by se mohlo jednat o docela zajímavé dílo, ovšem to by se kapela musela zříci evidentních pitominek a suše humorných rozpustilostí.

Skladby: Slaves and Gods, The Coward’s Curse, Winter Smells like Death, Whiskey Breath, Eye of the Past, Trollskald, Zep Tepi, Return Hyperborea, Honour Thy Valkyrie, Runnin‘ Down a Dream.

Sestava: Eric Dow – vokály; Mark Dow – kytara, baskytara; Steph Robinson – orchestrace, vokály; Cooper Dustman – bicí, vokály.

ALL

https://helsott.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *