HEIDEN – Obsidian (CD – 2009, Naga productions)

Budu se opakovat, ale nemohu jinak. Další česká nahrávka na R.U.M. zinu a opět reprezentativní přírustek do chlívečku recenzí. Protože album hodnotil již pro PAYO, nebudu se opakovat a rozeberu nahrávku z jiného úhlu. Kdo se s HEIDEN ještě nikdy nesetkal a holduje progresi vycházející z black metalu, nechť zbystří svůj zrak. V tuzemských periodikách se často objevují recenze na nosiče zahraničních kapel, jedná se většinou o chvalozpěvy na bázi porovnání s naší scénou a téměř vždy to tuzemští pozemšťané prohrávají. Neříkám, že některé kritické hlasy nemají pravdu. Každopádně je potřeba umět i pochválit a ne si neustále sypat popel na hlavu. HEIDEN jsou příkladem kapely, která se promyšleně snaží vymanit z řad běžných pěšáků. Album “Obsidian” má všechny předpoklady k tomu, aby zabodovalo i mimo hranice ČR a vůbec nevadí, že kapela používá českého přednesu. Texty samy o sobě přinášejí sugestivní uměleckou výpověď, a to bez špetky patosu či tradičního metalového klišé.

heideniiTěžko říci, jestli lze vůbec HEIDEN považovat za black metalovou kapelu. Jak se lze dočíst ve stovkách rozhovorů: “na stylu nezáleží – to je jen pro pisálky důležité kritérium”. Ano, souhlasím, ale na druhou stranu se domnívám, že není vůbec od věci, když se čtenář dostane k informacím, které se přímo vztahují k stylovému vývoji toho či onoho hudebního projektu. U HEIDEN je tento rozbor na dvě strany textu. Od pagan metalu k black‘ n rock/metalové moderně! Zvuk typicky ne-český, zvuk kytar vonící po absolutní nad žánrové svobodě. “Obsidian” kráčí proti konzervativnímu metalovému přístupu, žádné pózy a žádná velká gesta, pouhé umělecké vyjádření a snaha dostat se “někam do jiného prostoru”. HEIDEN sice zatím rozhodně nezbořili mantinely metalového žánru, ovšem natočili osobité album a já se domnívám, že právě “Obsidian” nebude patři k těm nosičům, které si jen tak založíte a za dva měsíce na ně zapomenete. Z mé strany tu bude (zřejmě) chuť si album vyposlechnout znovu a znovu, má totiž potřebnou tajuplnost i hloubku.

HEIDEN s tímto počinem jednoznačně zabodovali a dokonce se pomalu a jistě dostávají na hranici tuzemských reprezentativních vzorků. Kdyby mě tedy navštívil cizinec a chtěl slyšet nějakou kvalitní ukázku z české produkce, HEIDEN by byli mezi vyvolenými. Pokud tedy někde narazíte na toto album, rozhodně mu dejte šanci. Na první oko vás určitě upoutá skvostný obal, který je navíc ozdoben úplně novým logem – moderním logem! Když poté zalistujete knížečkou, uvidíte překrásné fotky, jež doslova souzní i s hudební složkou. Album “Obsidian“ mě zkrátka oslovilo a v jednoduchosti mě baví. Pokud kapele vydrž chuť do další práce, můžeme se dočkat ještě šťavnatějších výplodů. HEIDEN jsou rozjetí !!!

All

http://heidenhorde.com/


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *