GRIEF CIRCLE – Žijeme ve zvrácené době. Dva roky pandemie přivedly mnohé lidi k beznaději, nejasným perspektivám a bezmoci

Základy polské formace GRIEF CIRCLE, jež v letošním roce vydala svoji první velkou nahrávku „Weightless“, jsou úzce spjaty s rozpadem post-metalového tělesa FORGE OF CLOUDS. Pokud jste se s tímto pojmem už setkali, vězte, že dva důležití členové se v nedávné době osamostatnili v rámci zcela nové kapely, jejíž žánrové rozpětí je opoznání širší. A protože se mi CD „Weightless“ libí a často ho nyní poslouchám, rozhodl jsem se Vám ho doporučit formou tohoto představovacího rozhovoru. Garde mi dělali pánové Filip Dąbrowski (baskytara) a K-vass (zpěv). Pod textem pak stopa celého alba. Užívejte…

GRIEF CIRCLE nedávno debutovali albem „Weightless“. Co všechno s tímto počinem souvisí? Jaké byly první kroky spojené se založením kapely?
Filip: No, všechno to začalo rozpadem kapely FORGE OF CLOUDS, kde jsme s Kubou (bicí) hráli ještě na konci roku 2020. Nakonec jsme se však rozhodli, že nemá cenu to vzdávat a zkusili jsme najít nějaké nové muzikanty s cílem postavit úplně novou sestavu. Věděli jsme, tedy jaksi víceméně po stránce hudby, kudy jít. Takže to byl začátek, přičemž hned od prvního okamžiku to „zajiskřilo“ mezi námi a kytaristou Jonaszem, který k nám přišel ze své předchozí kapely VOIDSMOKER. Přišel s hlavou plnou nápadů, jež byly zcela v souladu s našimi představami. Ono není snadné postavit sestavu kapely těmi správnými lidmi, obzvláště tady v jižním Polsku. Nicméně podařilo se, a to i s ohledem na pozici zpěváka. To byl ten poslední chybějící dílek. K-vass k nám přišel už v době, kdy byla téměř veškerá hudba hotová.

Jak dlouho se znáte a jak jste se seznámili? Můžeš nám ještě něco prozradit o vašich předchozích kapelách?
Filip: Já s Kubou se známe docela dlouho. Myslím, že to může být tak deset let. Hráli jsme spolu v naší předchozí kapele FORGE OF CLOUDS, která je ale už mrtvá. S naším zpěvákem K-vassem jsem se setkal v roce 2017, když jsme spolu hráli koncert s jeho tehdejší kapelou MOANAA. S Jonaszem jsem se osobně dříve nepotkal, až pak na první zkoušce. Ale pár let předtím jsme spolu komunikovali prostřednictvím internetu. Myslím, že naše předchozí kapely byly obecně součástí slezské stoner/doom/post-metalové scény, takže každý o sobě někdy v minulosti slyšel.

Které kapely jsou pro vás inspirativní? Myšleno jak v současnosti, tak v době, kdy jste začínali. Prozraď, prosím, jaký je váš hudební vkus.
Filip: Pro každého z nás je to trochu něco jiného, dokonce se to shoduje jen zřídka (možná kromě CULT OF LUNA, kteří jsou podle mého soudu asi největší inspirací pro GRIEF CIRCLE). Pro mě jsou to dále BLINDEAD, OBSCURE SPHINX, TOOL a hlavně PINK FLOYD.

Nyní se dostáváme k vašemu aktuálnímu CD. Zkus nám ho svými slovy v krátkosti představit. Jak byste nejlépe popsali zvuk, jímž se na albu prezentujete?
Filip: Chtěli jsme, aby zvuk měl silné, velmi dobře slyšitelné basy s hodně silným úderem kytar. Opět v tomto trochu narážím na již zmíněné CULT OF LUNA. Ve finále jsem moc rád, že jsme to udělali přesně takhle. Haldor Grunberg (mix, mastering) odvedl v tomto bodě skvělou práci, když dal věci dohromady přesně takhle. Jeho práce se stala jednou z důležitých složek celého zvuku.

Zdá se, že ve vaší hudbě jsou patrné jak (stoner) doomové, tak post-metalové vlivy. Co všechno stojí za tím, že jste se vydali právě tímto směrem?
Filip: Řekl bych, že na nás měla vliv polská scéna obecně, byť tady celkově moc post-metalových kapel nefunguje. BLINDEAD, OBSCURE SPHINX, MOANAA, to jsou příklady, ovšem tyhle kapely jsou nyní neaktivní. Možná o to šlo od samého začátku – zaplnit určitou mezeru na polské scéně. Zároveň jsme nechtěli být „jen další stoner bandou“. Všechny ostatní věci, které v naší hudbě slyšíte, jsou vyjádřením toho, co sami posloucháme. I když každý dostává nápady z jiného zdroje. Myslím si, že klíčová je rozmanitost.

Má „Weightless“ nějaký textový koncept, nebo se jedná spíše o sbírku písní? Představ nám ústřední témata, která album přináší?
K-vass: Textově se nahrávka zabývá určitými životními situacemi bez pozitivního výsledku. Slepé uličky nebo přinejmenším těžké kompromisy. Posluchač si může snadno všimnout, že se jedná o zkušenosti ryze osobní, viděno z pozice tvůrce, který to tak napsal. Žijeme v docela zkurvené době. Je mi jasné, že dva roky jemné „denní můry“, jež byla nazvána pandemií, přivedly mnoho lidí k beznaději, nejasným perspektivám a bezmocnosti vlastního jednání. A to už ani nemluvím o dalším zmatku, který způsobili ti šílení sráči z východu. Naději na lepší zítřky zatím nevidím.

Jakou skladbu považujete za tu nejzásadnější? A také proč? Který track na desce má podle vás na posluchače největší vliv?
K-vass: „Outward Spiral“ skýtá stěžejní myšlenku, je středobodem alba. Z pohledu vokalisty je docela náročná, resp. bylo docela náročné ji takto nazpívat. Skladba je dalece od struktury refrénu/sloky. Mísení nálad a změny temp, tohle všechno ve mně vyvolalo něco nového. Příběh ukrytý ve zvuku a emocích. Samozřejmě je na posluchači, aby si vybral tu nejpodstatnější, avšak výsledek se může lišit. A měl by.

Filip: Naše nejzásadnější píseň, kterou bych vyzdvihl, je „Four Words“, protože byla napsána jako poslední. Pro mě je to nejuvědomělejší kompozice. A která z nich má největší efekt? Hm, možná „Cursed“?

Jsou nějaké další pro vás neprozkoumané oblasti, které byste chtěli ztělesnit ve zvuku kapely?
Filip: Jo, to je dobrá otázka. Osobně pociťuji trochu nedostatečnost synťáků.

Co nebo koho aktuálně nejvíc posloucháš? Jsou nějaké konkrétní kapely, ze kterých jsi teď obzvlášť nadšený?
Filip: DOM ZLY, PURE BEDLAM, MGLA, KRZTA, ale hlavně MAG. To je kapela, ze které jsem nadšený nejvíc. Netrpělivě čekám na jejich nadcházející album.

Situace v Evropě je napjatá, konflikt na Ukrajině mnohé změnil. Čeho se v bucnu nejvíce obáváte?
Filip: Bojím se eskalace, samozřejmě. Máme k Ukrajincům velmi blízko, jakési bratrské vztahy, a nikdo z nás, myslím Poláků, by si nepřál, aby se válka rozšířila dál. Rovněž se zdá, že růst cen téměř u všeho hned tak u konce nebude. Budoucnost je nejistá, řekl bych.

Kdybyste mohli změnit některé věci v Polsku, co přesně by to bylo?
Filip: Nebude žádné překvapení, když řeknu vláda, že? Jsem si vědom toho, že je celá Evropa sleduje a doufám, že budou co nejdříve odstaveni od moci.

K-vass: Jsme ve čtvrté dekádě demokracie a rozhodně je co napravovat. Oddělení státu od církve, absurdní vzestup pravicových politik/hnutí, znovuzískání práv na potrat, boj za práva na manželství osob stejného pohlaví. A co je zjevnější: jsme stále východoevropská země, rozdíl v platech mezi námi a západem je stále dost velký.

Máte nějaké plány na turné? Je šance, že by mohlo zahrnovat i návštěvu České republiky?
Filip: V prosinci se chystáme za tímto účelem navštívit některá města, ale v Polsku. V budoucnu, kdo ví? Rádi bychom někdy zahráli pro české publikum!

Děkuji za váš čas, bylo mi potěšením.

ALL

https://griefcircle.bandcamp.com/

https://www.facebook.com/griefcircledoom

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *