GRIEF CIRCLE – Weightless (CD – 2022)

O kapele GRIEF CIRCLE jsem před několika týdny nevěděl absolutně vůbec nic. Poté mi ale přišlo několik informačních mailů, jež skýtaly následující: dva členové skupiny FORGE OF CLOUDS (Filip Dąbrowski a Jakub Hanusa) pověsili „kopačky na hřebík“ a rozhodli se vytvořit zcela novou kapelu. K tomu jim posléze dopomohli další dva spoluhráči (Jonasz Plaskota a K-vass), přičemž druhého jmenovaného si mnozí z vás pamatují jakožto zpěváka post-metalových experimentátorů MOANAA.

Pokud z tohoto dovozujete, že GRIEF CIRCLE holdují obdobnému žánru, máte jakžtakž dobrý úsudek. Je však znát, že čtveřice nechce za žádnou cenu spadnout to ranku „bezejmenných kapel“ a všemi možnými prostředky se snaží o osobitý projev. Jasně, v hudbě GRIEF CIRCLE jsou patrné vlivy ikon žánru (je o nich zmínka v rozhovoru, který už teď najdete ve stejnojmenné sekci), ovšem opomenout nelze ani dostatečně invenční přístup v rámci vlastní tvorby.

Chvílemi to dokonce vypadá tak, jako kdyby se ve zkušebně sešli CULT OF LUNA s CROWBAR a začali spolu cosi kombinovat a tvořit. Náznaky melodií, jež jsou přirozenou součást post-metalového proudu, prosvítají tmou jako laserové paprsky. Hutný zvuk, opravdu velmi hutný, s největší pravděpodobností nebude sedět všem, neboť příslušná rezonance představuje skutečný extrém. Osobně s tím ale problém nemám. Ještě více jsem však spokojen s výkonem zpěváka K-vasse. Jeho vokál je pro daný styl ideálním prostředkem, dokonce bych si dovolil říci velmi osobitým. Je znát, že má dotyčný řadu zkušeností z minulých štací. Je mu skvěle rozumět, aniž by hlasově ubíral na agresivitě. Palec na horu!

„Weightless“ je vpravdě velmi příjemné album. Obsahuje sice řadu bodů, které byste raději nějak opravili či zaměnili, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak právě ony „rozpory“ jsou tím, co dělá GRIEF CIRCLE velkou nadějí do časů budoucích. Je možné, že po BLINDEAD a OBSCURE SPHINX tu je kapelka, o níž se bude brzy se zájmem mluvit. A pokud se rozhodnete investovat do fyzického nosiče, rozhodně neprohloupíte. Ryze černobílý digipack vypadá fakt stylově. Chválím, Vy (případně) vyzkoušejte!

Skladby: Cursed, Hangman, Outward Spiral, Hollow, Weightless, Four Words

Sestava: Filip Dabrowski – baskytara; Jakub Hanusa – bicí; Jonasz Plaskota – kytara; K-vass – zpěv

ALL

Interview proRumzine: https://rumzine.com/grief-circle-zijeme-ve-zvracene-dobe-dva-roky-pandemie-privedly-mnohe-lidi-k-beznadeji-nejasnym-perspektivam-a-bezmoci

https://www.facebook.com/griefcircledoom

https://griefcircle.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *