GREEDY INVALID – S láskou k doom metalu

Doom metal je styl, který v naší zemi zapustil kořeny hodně hluboko. Některé partičky jsou teprve na začátku cesty, některé se však přibližují čím dál tím více dokonalosti a s přehledem konkurují zahraničním kapelám. GREEDY INVALID, o kterých bude řeč, jsou opravdovou nadějí do příštích časů. Jejich demo „The Cold Of Past“ jsem si velice oblíbil (viz. recenze), a tak jsem vyzpovídal kytaristu Jirku Holáně, který mimochodem vydává velice kvalitní zine Mortal Dimension.

Jirko, nedá mi to, abych se nezeptal ještě na vaše demo „The Cold Of Past“, mě se opravdu moc líbí, jak se jeví tobě s odstupem času?
Od natáčení již uběhly dva roky a to je již dost dlouhá doba, abych získal odstup. Myslím, že by se daly najít věci, které by se dnes udělaly jinak, ale to je minimum. Jsem pořád spokojen.

Demo má moc pěkný obal, myslím si, že koresponduje s hudbou, můžeš o něm něco říci?
Jsem rád, že se ti obal líbí. Dnes už těžko něco neoriginálního vymyslíš a tak jsme se setkali s kritikou, že jde o obal klišovitý a tak. My jsme s ním spokojeni. Jinak je obal barevný s fotkami, texty, děkovačkou, klasika.

Když už jsme v tom rozebírání vaší poslední nahrávky, pověz prosím, co je náplní vašich textů (vřele doporučuji je přečíst! pozn.)
Jasně. Texty dělá zpěvák Jaly. Zabývají se hlavně vztahy mezi lidmi, láskou, nenávistí, životem a smrtí. Kdo by měl o ně zájem, může si o ně napsat a já mu je pošlu.

Co nové skladby, máte už nějaké?
Několik už jich je hotových. Z toho tři už hrajem i naživo. Natáčet jdeme v lednu 2000. Myslím, že jsme nikam neuhnuli, snad trochu více prostoru oproti minule dostaly klávesy.

Jirko, jak se ti jeví český a slovenský underground?
Já myslím, že v pohodě. I když, zase na druhou stranu se dají najít věci, které se mi nelíbí. Poznal jsem díky undergroundu spoustu nových přátel, podíval se na místa, kam bych se normálně nedostal. Máme spoustu kvalitních kapel, z nichž špička může směle konkurovat i v zahraničí. Se ziny se v poslední době roztrhl pytel. K tomu jsem pomohl i já, jelikož s několika přáteli vydávám zine MORTAL DIMENSION a už brzy by se mělo objevit 3. číslo. Mohla by se změnit návštěvnost koncertů, ta je dnes slabá (na výjimky). Vyloženě se mi nelíbí přístup některých lidí, ať už od zinů, kapel, kteří nejsou schopni odepsat, a s těmito již nechci mít nic společného.

The Cold Of PastCo v současné době posloucháš, zaujala tě nějaká nahrávka?
Jelikož do MORTAL DIMENSION chodí spousta nahrávek, tak poslouchám vše, co do zinu příjde. Nejvíce se mi v poslední době líbily tyto kapely: ENCRYPTION, PROMISES, ORDODRACONIS, ESQARIAL, SCABBARD, MONASTERIAL CRYPT a tuny dalších. Jináč moji největší favorité jsou CREMATORY (ty mám také moc rád pozn.) Tato kapela je u mě No 1. Pak mám rád SENTENCED, AMORPHIS, CEMETARY, OVERKILL, THE GALLERY, SLAYER (starší), EDGE OF SANITY, CULTUS SANGUINE, ROOT, HYPNOTIC SCENERY, FORGOTTEN SILENCE atd. Já myslím, že to stačí. Tohle je jen malý výčet, je toho mnohem víc.

A co koncert, zaujal tě nějaký?
Abych řekl pravdu, já moc na koncerty nechodím, jelikož s GREEDY INVALID hrajeme skoro pořád a tak mám těch akcí dost na to, abych si jich užil. A když je volný víkend, jsem rád, a využiju jej k jiným věcem (osobním) a kromě toho pořád zkoušíme. Takže nejvíce mne zaujal festival BROUMOVSKÁ KYTARA. Spousta lidí, dobrá atmosféra, tak to bylo fajn.

Neodpustím si otázku pro doomového laika. Jak se ti líbí album skupiny TIAMAT, A Deeper Kind Of Slumber?
Moc ti k tomu neřeknu. Album jsem měl doma půjčené jak vyšlo a nějak mě nechytlo, a tak jsem si jej ani nenahrál. Od té doby už jsem ho neslyšel. (Ta deska se snad líbí jenom mě?!? he,he,he)

MoonJak bys charakterizoval český národ?
Myslím, že náš národ je stejný jako ostatní. Všude najdeš lidi, dobré i zlé, lidi se kterýma si rozumíš a naopak.

Oblíbil sis nějaký film nebo knihu?
Skvělých filmů je spousta. Tak třeba francouzský Návštěvníci a vůbec mám rád francouzské filmy, komedie s P. Richardem, L.D.Funésem, či nedávno vysílanou ČT1 sérii Sedmá rota. Líbí se mi české filmy a i něco z americké produkce stojí za to. Z těch knih toho v poslední době moc nečtu, není čas. Když si trošku vyšetřím, přečtu si sci-fi (A.S.Clarke). Špatné nejsou knihy s tématem druhé světové války.

Máš nějaké tajné přání?
Jistě, že mám. Ovšem neřeknu ti jej, jelikož už pak nebude tajné a nesplní se mi.

Jirko, měj se fajn a moc ti děkuji za rozhovor…
Snad se ti bude se zinem dařit a získáš si čtenáře, díky za prostor a pokud má někdo zájem, nechť nás kontaktuje.

Band contact:Jiří Holáň, J.V. Choráze 1491, 742 58 Příbor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *