GRASSITY – Názov vznikol slangovo spojením dvoch slov. „Grass“ a „City“, teda mesto trávy, keďže naše mesto je ňou zaplavené!

slovakiaR.U.M. Zine se vždycky snažil dávat prostor začínajícím kapelám a právě jednou takovou je východoslovenská formace GRASSITY, kterou jsem už tak trochu představil prostřednictvím recenze na aktuální počin „Genocide“. A protože má mládí vždycky zelenou, tak věřím, že nepohrdnete ani tímto rozhovorem. Na mé otázky odpovídali pánové Peter (kytara) a Batchi (bicí).

Zdravím GRASSITY! Hned na úvod mě pochopitelně zajímá, kterak jste přišli na ten dosti netradiční název a co vlastně znamená? Jistou nápovědou pro mnoho čtenářů může být název vašeho prvního dema, které se jmenuje „In Grass We Trust“…
Peter: Áno, máš absolútnu pravdu! 😀
Batchi: Na názov prišiel Peter. Názov GRASSITY vznikol slangovo spojením dvoch slov. „Grass“ a „City“, teda mesto trávy, keďže naše mesto je ňou zaplavené.  🙂

Když bych zůstal ještě u dema „In Grass We Trust“, napádá mě určitá vtipná spojitost s titulem od HYPNOS („In Blood We Trust“). Je tomu skutečně tak?
Peter: Nie, je to skôr náhoda. My sme vychádzali z Americkej In God We Trust – tak sme si to zamenili aby to sedelo na náš obraz ( smiech) Určite aj Hypnos vychádzali z rovnakého základu 😀 pozdravujeme BRUNA
V současné době naplno prezentujete svou novinku „Genocide“, která představuje deathmetalový „old school“, ovšem s notnou dávkou moderního zvukového kabátku. Souhlasíte semnou?
Peter: Súhlasím s tebou a zároveň som strašne rád, že si si to všimol. Je to náš cieľ, hrať tento štýl ale aby znel súčasne. Mna tento štýl strašne baví a vždy nájdem nejakú inšpiráciu, ktorú sa snažím aplikovať do našich songov –
Batchi: Takisto suhlasím. Bicie sa snažím robiť tak aby zneli v staršom duchu pričom som aby zvuk bol moderný, jasný a čistý.
Peter: Ak to tam počuješ, tak sme splnili zámer! 🙂

Z vaší hudby je cítit snaha udělat death metal zajímavým. Rychle pasáže kombinujete s těmi pomalejšími a v některých momentech jakobych slyšel nějaký ten přímočarejší hardcoreový postup. Je přesně tohle cesta, kterou se chcete ubírat i do budoucna?
Peter: pri písaní našich songov sa snažíme používať vlastný recept, vypilovať vlastný rukopis.
Batchi: Snažíme sa robiť všetky skladby zaujimavími a nadupanými.
Batchi: A čo ešte bude v budúcnosti ? To ešte neviem (smiech) . Ale baví nás robiť hudbu takýmto štýlom, takže je dosť možné, že v tom budeme pokračovať.

Jak daleko ještě můžete posouvat svůj styl, aniž byste se začali opakovat? Některé kapely od death metalu v pozdějším stádiu vývoje ustoupily, jelikož se začaly obávat stagnace. Domníváš se, že by se v budoucnu mohlo stát něco podobného i vaší kapele?
Peter: Myslím že toto sa stáva mnoho kapelám, najmä tým, ktoré definovali štýl, ale netýka sa to len death metalu. Ja si ale myslím že tento štýl má šancu na to, aby prežil. Pred časom zažil Thrash metal obrovskú renesanciu, z ktorej sa ujali mnohé dalšie spolky, ktoré jazdia tour so svojili Idolmi, majú mnoho fanúšikov a svojich nových fans pritiahli k legendám, na ktorých si frčali oni a pritom oprášili len staré postupy. Death Metal by som ale videl ako rafinovanejší štýl, v ktorom je viac priestoru pre experimentovanie, my sa snažíme odkaz tohto štýlu pretaviť do súčasnej podoby, aby bol atraktívny aj pre mladého fanúšika.

Po prozkoumání vašich textů jsem dospěl k tomu, že existuje hned několik celospolečneských problémů, které vás nenechávají jen tak v klidu. Zkuste se k nim alespoň trochu vyjádřit?
Batchi: Cieľom naších textov je poukázať ľudstvu na celosvetové problémy, pretože sa na nich často zabúda. Táto tematika nám prišla ako najlepšia a dosť aktuálna
Peter: Aktuálne veci vo svete čo sa dejú nevyjadríš v pope, tam sa spieva o láske, death metal pre nás poskytuje priestor vyjadriť sa k skurvenej situácii vo svete! Ved tým smradom čo sedia tam hore ide len o peniaze a moc! A na to vždy doplatia len tí najslabší. Vieš ako sa vraví, kto nepozerá televíziu, je neinformovaní, kto ju sleduje, je dezinformovaní! Je otázkou času kedy sa napadne Irán, a tomu ver! A prečo? Odpoveď poznáš. A v prozápadných médiách to vykresia ako nevyhnutný krok pre svetovú demokraciu! No Grc.

Ke skladbě „Genocide“ jste připravili klip plný válečnách zvěrstev. Kterak toto videa vznikalo a kdo je jeho autorem?
Peter: Náš Nový klip je doslova undegroundová záležitosť :). Hlavným autorom sú spojené štáty demokratické…Zábery vo videu kde sme my, točila moja priatelka. Zostrihal som cez tento víkend a dali sme to vonku. Myslím že na dokreslenie situácie, o ktorej je song GENOCIDE je tento klip ideálny.

Když se řekne „genocida“, většina lidí si okamžitě vybaví nacistický teror. Nemáte trochu obavy, že by vás někteří lidé mohli zařadit do katagorie tzv. „problémových kapel“?
Peter: Nie, toho sa neobávam, stačí ak si niekto prečíta texty a vie ktorá bije. Prípadne nech si pozrie klip. Genocída znamená je čiastočné alebo úplné vyvraždenie skupiny osôb alebo jej ťažké duševné či telesné poškodenie s cieľom zničiť ju, zvyčajne z náboženských, rasových, jazykových, národnostných, niekedy aj kultúrnych či politických, príčin. Máš ale pravdu v tom, že to slovo je asi najviac spojené s genocídou židov v II svetovej vojne. Viem ale že metalisti sú inteligentní ľudia, takže toho sa neobávam 

Z dostupných zdrojů mi vychází, že nikdo ze členů GRASSITY nikdy nehrál v jiné kapele. Do jaké míry je tohle výhoda? Počítám, že kromě hudby vás spojuje i silné přátelké pouto…
Batchi: Zdá sa mi, že všetci hrali ešte v inej kapele (smiech).
Peter: Malý Peter hraje v kapelke Alma Persona, Vomit v nej pôsobil, ja som hral vo viacerých kapelách a teraz pôsobím ešte v kapele Rugevít a Ancestral Volkhves. Náš basák hral tiež v nejakej kapele 😀 ale názov mi vypadol 😀 smiech
Kapela musí fungovať ako jedna veľká rodina a tak to je najlepšie.
Presne tak!

Jaký je váš vztah k médiím a dalším subjektům, které se zabývají prezentací hudebních novinek?
Batchi: Sme určite všetci radi keď môžme nejakou formou svoju kapelu odprezentovať. Najviac nás všetkých poteší dobrý ohlas.

Posíláte promáče na všechny možné strany, anebo jste v tomto ohledu přece jen střídmější?
Peter: Promáče posielame v takom valivom deathmetalovom rytme 😀 Odkedy sme to vydali, stále posielame, a ešte posielať budeme 

Vaším domovem je město Stropkov, což je pro mě naprosto neznámé místo (musel jsme to hledat na mapě :)). Vůbec si nepamatuji, že by z vašeho města pocházela nějaká význačná metalová kapela. Jste v tomto ohledu skutečnými průkopníky?
Batchi: Naše mesto je vážne miniatúrne 🙂
Peter: Z nášho Mesta nie  Zo Svidníka vzdialeného od nás 15km pochádza Ancestral Volkhves, o ktorých si asi počul  Robia dobré meno Severo -Východnému Slovensku.

Mohou GRASSITY profitovat třeba i z toho, že se vaše domovina nachází v blízkosti polských či ukrajinských hranic?
Batchi: Myslím si, že Poľsko a Ukrajina sú štáty v ktorej viac fičí takáto hudba. Je dobré že máme blízko na obidve smery
Peter: Sme blízko aj pri Maďarsku 😀 smiech –chceme hrať, hrať, a ešte raz hrať! Kdekoľvek, za cesťák, pivko a ak je to ďaleko nocľah, to je všetko ! Naživo sme zabijácky 😀 hahaha takže apel na agentúry a kluby, sme tu, pripravený zničit váš klub!

Co pro vás v obecném smyslu slova znamená death metal? Je to pro vás jedna hudba, anebo určitý způsob života, který mnozí jiní nemají šanci pochopit? Setkali jste se někdy právě s oním nepochopením?
Peter: Metal je veľkou súčasťou môjho života, okrem hudby sú to aj priatelia, kapel atď, takže áno, je to spôsob života. Naviac mám štastie že aj moja priateľka je fanúšičkou tohto štýlu, takže muziky počúvame naozaj veľa 😀 okrem Toho s malým Petrom pracujeme v hudobninách, takže muzika je stále vôkol mňa, a za to som vďačný. S Nepochopím, asi áno, ale nepamätám sa  také veci v hlave dlho nedržím
Batchi: Batchi: Death Metal beriem hlavne ako ten naj štýl! Mnohí to nedokážu pochopiť, ale je mi to tak… 🙂

Máte nějaký sen, který byste si chtěli v budoucnu splnit?
Batchi: S GRASSITY by som chcel prežiť určite jedny z najkrajších chvíľ. Mojim snom je zahrať si spolu s Grassity na veľa koncertoch pred veľkým publikom a užívať si to naplno.
Peter: Chcel by som aby sme s Grassiťákmi precestovali čo najviac festov, klubov a štátov 😀

Jaké jsou vaše nejbližší plány? Doufám, že siv ás budu moci někdy poslechnout v blízkosti Prahy… 🙂
Batchi: Najbližšie budeme určite makať na novom materiály, budeme koncertovať, a keď sa podarí chceme natočiť nový videoklip na jeden z nových songov.
Peter: presne tak! Dúfam že sa do Prahy dostaneme čím skôr  Snáď sa nám podarí vybaviť nejaké koncertíky, prípadne malú šnúru po česku! Máte skvelé publikum a najlepšie Pivo na svete! 
Batchi: Dúfam aj ja, že niekedy si zahráme v Prahe. Praha je vraj jedno z najkrajších miest v Európe tak bola by škoda si ju neužiť. Určite sa budeme tešiť na dobré české pivo :).

ALL

http://bandzone.cz/grassity

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *