GRACE – Grace In The Grave (CD/EP – 2022)

„Jednou metal, vždycky metal aneb nikdy není pozdě na návrat.“ Kdo zažil devadesátky, jistě si na počínání deathmetalové formace GRACE pamatuje. Byla to doba kazet, fanzinů, nekonečně dlouhých cest na koncert (podotýkám vlakem) a mnoho dalších radostí. GRACE do toho všeho skvěle zapadli a já osobně je mám spojené především s prvními demáči „The Enemy“ a „The Snapper“.

Pokud by Vás v tomto ohledu zajímalo více, určitě se mrkněte na nedávný rozhovor, který jsem uskutečnil s bubeníkem Patrikem. Ostatně i on uznává, že motorem ke comebacku byla touha znovu se vrhnout na deathmetalové řemeslo staré školy a připravit něco málo „příjemných písní“. A tak se také stalo. GRACE cca po dvanácti letech ukuchtili pětici poctivých tracků, jejichž největší devízou jsou kytarové riffy ve stylu raných SIX FEET UNDER, přičemž temnou strunu v tvorbě reprezentuje vliv neznabohů DEICIDE.

Protože jsou kluci zkušenými muzikanty, vědí, kterak do své tvorby dost dobře zapustit vlivy velikánů tak, aby ve skladbách zůstala potřebná míra autenticity. Myslím si, že toto se jim vskutku povedlo, byť samozřejmě porci „něčeho revolučního“ rozhodně nečekejte. Nahrávka je po všech stránkách „staře znějící“ a k letitému old schoolu inklinující.

Myslím si, že je jasné, koho tento nečekaný návrat potěší na prvním místě. To by se koneckonců podařit mohlo, neboť všechny skladby jsou překvapivě hodně chytlavé a snadno zapamatovatelné. Nejvýstřednějším kouskem je pak bezesporu „trojka“ „Fly“, kde se dokonce objevují dětské hlasy v rámci vsunutého popěvku. Jedná se podle mého soudu o nějakou českou říkačku, která je zde ale velmi obratně přetavena do angličtiny. „Grace In The Grave“ představuje slušnou prácičku pro posluchače, kteří už něco pamatují.

Skladby: Suffering, Never Turn Back, Fly, Pain, Grace In The Grave

Sestava: Jarda Kučera – zpěv; Petr Kučera – kytara; Roman Křenek – baskytara; Patrik „Daffy“ Nejedlý – bicí

ALL

https://www.facebook.com/grace.death.metal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *