GORGONEA PRIMA – Black Coal Depression (CD -2010, Naga productions)

Je libo taneční black metal? A nebo jakou popisku vlastně použít? Očekávaný debut dvojice Hogath/Tyrael je konečně na světě a pokud demo nazvané „Behind The Border Of Abnormality“ vzbudilo v black metalovém podzemí nemalý poprask, tak jsem tedy zvědav, co všechno se bude řešit nyní. „Black Coal Depression“ má totiž hodně blízko k nejvyostřenější verzi EBM, ovšem zároveň nepopírá příslušnost k „černému kovu“, ačkoliv otázku zůstává, zda právě ona „příslušnost“ bude nadrženým posluchačům stačit. Fanoušek metalu však musí počítat s tím, že při poslechu alba projde zkouškou, která se dá nazvat slovy: „co všechno jsem schopen strávit“. Pro ortodoxní příznivce tento kotouček jednoznančně není. To raději strčte hlavu do rozpálené trouby!

Album otevírá velice pestrá skladba „Daylight Pollution“, (místy mi dokonce připomene DIMMU BORGIR), představující strojovou a dekadetní atmosféru, skoro jsem měl pocit, že jsem se ocitl v lůně třetí světové války, kde se to hemží roboty a dalšími obdobnými monstry. Velkou pochalu pak zaslouží samply, jejichž masáž je nepopsatelně masakriózní. Pikatní pointou je poté techno přechod k druhé kompozici „Blast Furnance“, kterou lze bez debat označit jako drtící electro-black. Když jsem tuhle věc poprvé poslouchal ve sluchátkách, bál jsem se o své uši. Cyber masakr, promyšlený do posledního detailu, přičemž posluchač si do poslední chvíle nemůže být jist tím, co bude následovat.

A to je přesně onen největší trumf celé nahrávky! Zjevně si desku můžete pustit několikrát dokola, ale stále a stále budete objevovat nové věci. Ale vraťme se ještě jednou k výčtu skladeb. Po delikatesní „diskotéce“ přece jen pánové trochu přibržďují, ale na štěstí to není na úkor zábavy. „Corroded Landscape“ totiž odhaluje další tvář GORGONEA PRIMA a tou je suicidiálně odtažitá poloha, která dává vzpomenout třeba na švýcarské ufouny DARKSPACE. Středočeši jsou však přece jen více čitelní a po hříchu také nápaditější. Kromě industriálních pazvuků inklinují i ke „gothic“ kultuře (temná recitace) a symfonickému podání, a to včetně vysoko nastvaného dívčího sopránu. Do stejného ranku pak lze zařadit i šestý track „Predestination Of Spectacular Being“, kde lze vystopovat prvky „odpočinkového dark wave (jinak se to snad ani nazvat nedá). Obdobně bych mohl rozebrat i další kousky, ale to byste už byli zbytečně ochuzeni o překvapení. Prozradím však ještě, že kapela rozhodně nepatří k těm zástupcům, jenž svoje skladby obestře techno rytmy a tím to končí. Album je zkrátka plné nápadů (pravda, některé se vám budou zdát třeba nevkusné či zbytečné) a rozhodně je dobrý průvodcem na cestě spojení elektroniky s black metalem. Takže „taneční black metal?“ Proč ne! Doba popostoupila, a tak spojme nespojitelné!

Za svou odvahu si jistě GORGONEA PRIMA zaslouží pochvalu. Nuda je při poslechu rozprášená na prach a vnímavý posluchač si zkrátka musí užít. Na druhou stranu si však myslím, že se v těchto robotických cestách dá dojít ještě mnohem dál. Doufám tedy, že GORGONEA PRIMA svůj skladatelský talent a především fantazii ještě více rozvinou na desce příští. Tohle je debut, za který se rozhodně není třeba stydět! O tomhle počinu se bude ještě dlouho a dlouho diskutovat!

ALL

http://bandzone.cz/gorgoneaprima

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *