GLOOM – Chtěli jsme pompézní oslavu nové desky, ale nevyšlo to. Na podzim vyzkoušíme druhý pokus

V časech koranovirových vydali slovenští GLOOM „krásně melancholické“ album „Awaken“ a alespoň mě osobně znovu přesvědčili o svých kvalitách. Ostatně o desce jsme se už v zásadě rozepsal v recenzi, kterou pochopitelně najdete ve stejnojmenné sekci. Ovšem jak si GLOOM vedou nyní? V době, kdy odcházející léto pomalu uvádí na scénu truchlivý podzim? Možná nás nečeká vůbec nic dobrého, možná to bude všechno úplně v pohodě, těžko říct. Jedno je však jisté! „Awaken“ je ten nejlepší soundtrack k následujícímu období… A teď už konečně k rozhovoru, který jsem uskutečnil s Rado Priputenem, bicmenem a zakladatelem kapely.

Rado, vítej u interview pro Rumzine! Rok 2020 je zatím jeden velký „bizár“. Jak se ti vede (a vedlo) během koronavirové krize? Byly poslední měsíce pro tebe něčím význačně jiné?
Ahoj Aleši, tak slovo bizár je oproti této situaci slabé slovo. Všechno je to jako zlý sen. Život sice běží, ale všechno okolo se změnilo a já jsem trochu apatický, protože nemůžu dělat na 100% věci, které mám rád. Navždy si ale budu pamatovat pocit ze začátku opatření, když ulice byly prázdné, ale příroda kolem žila dál svůj život… Pocit, že tento svět by fungoval i bez lidí… Ten apokalyptický scénář byl mazec.

Slovensko si v rámci celosvětové pandemie vedlo skvěle, alespoň tedy podle čísel. Pochválil bys vaši novou vládu za všechny kroky, které v rychlosti stačila učinit? Anebo všechno zdaleka nebylo tak růžové? Jak jsi krizi vnímal v rámci každodenního života?
Víš co, pro mě je „korona“ něco, co nedokážu nějak pochopit, resp. vstřebat. Hlavně z důvodu rozporuplných informací a faktů. Ano, Slovensko si v rámci čísel vedlo dobře, ale některá nařízení se mi zdají ne úplně nerozumná. Nevím, ptám se lidí, sleduji informace a snažím se to všechno dostat do roviny pravdy, ale nejde to. I když se snažím racionálně rozmýšlet. Myslím, že pravdu o tom všem se nikdy nedozvíme, přestože slovo pravda je v tomto smyslu relativní. Jedno je však jisté. Životy nás všech jsou už jiné, a budou jiné. Osobně ještě více přemýšlím nad budoucností.

Poznamenala výrazná omezení i činnost GLOOM? Jak dlouho jste se vlastně „nemohli potkávat“?
Ano, poznamenala a dost. 28. 3. jsme měli mít křest „Awaken“. Chtěli jsme pompézní oslavu nové desky se vším všudy, ale stalo se, co se stalo… Sešlo z natáčení klipu a dalších koncertů. Následně jsme se neviděli pomalu dva měsíce a komunikovali pouze přes internet. Já osobně dojíždím na zkoušky čtyřicet kilometrů, a tak jsem nechtěl nic riskovat. Cesta do práce a z práce, nutný nákup v potravinách a domů. Takový byl život před těmi několika měsíci.

Nicméně předpokládám, že na rok 2020 budeš nakonec vzpomínat jen a jen v dobrém. S GLOOM jste vydali další vydařenou nahrávku „Awaken“ a k tomu všemu se ještě venku objevil 2CD box INSEPULTUS, staré deathmetalové smečky, kterou jsi rovněž dlouhá léta držel nad vodu. Celkově tedy spokojenost?
Jsou to zatím rozporuplné pocity, ale převládá dobrý pocit z toho, že album nakonec vyšlo. Původně mělo vyjít 8. 4. (v den mých šestačtyřicátých narozenin), ale celé se to opozdilo o nějaké dva až tři týdny. Měli jsme toho všeho dost, ale nakonec jsme se dočkali. Vyšlo i to 2CD INSEPULTUS, takže se dá říci, že 2020 je povedený rok. Ono to všechno mohlo být lepší, ale to jednoduše neovlivníš… Nevím, asi je třeba se spokojit v životě s tím, co člověk má.

Je určitě velká smůla, že jste novinku „Awaken“ nemohli podpořit koncertně. Předpokládám však, že tuto ztrátu hodláte brzy zacelit. Máte k tomuto něco málo novinek? Předpokládáš , že po tak velké pauze bude po živé hudbě přece jen větší hlad?
Tak sám vidíš, co se momentálně děje. Jestli tu bude druhá vlna, nebo je to jen propaganda k zastrašování lidí, resp. pokus o nový světový řád, nevím. Vím ale, že chceme na podzim podpořit „Awaken“ sérií koncertů na Slovensku, Polsku a u vás v Čechách. Nicméně některé termíny koncertů byly už zrušeny a sami teď nevíme, jak to bude. Hlad po muzice bude určitě velký, ale na druhé straně tu bude ten podvědomý strach lidí. Rozhodně však brzy představíme data oněch koncertů.

Když se podívám na biografii GLOOM, vychází mi z toho, že v příštím roce oslavíte kulatou dvacítku. Nicméně kapela byla nejvíce aktivní právě v posledních pěti letech, během kterých jste vydali dvě skvělé nahrávky. Je to podle tvého soudu odměna za trpělivost? Jak je možné, že všechno najednou jde (a vypadá to, jako kdyby to šlo samo? Cítíš svým způsobem zadostiučinění, když se za posledními roky ohlédneš?
Ano, můj projekt GLOOM jsem založil v roce 2001 po rozpadu INSEPULTUS, jak známo. Je neuvěřitelné, že příští rok tomu bude dvacet let. Vlastně hrajeme s různými sestavami a přestávkami už tolik let. Novodobá éra pak začala v roce 2014, kdy jsem našel hudebníky a hlavně lidi podle mého gusta. Dodnes jsme stabilní čtyřkou, což je strašně důležité pro pohodu a vývoj kapely. Ano, vydali jsme dvě super desky za poslední tři roky, což je právě odraz pohody a vnímání hudby celkově. Víš, ten lidský aspekt je podle mě ještě důležitější než hráčská zručnost. V tom cítím fakt zadostiučinění. Jediným naším prokletím jsou asi klávesáci, to je achilova pata GLOOM. Od comebacku se jich u nás vystřídalo 4-5, což je dost. Ani jeden však nebyl dlouho součástí kapely. Nevím, asi je to prokletí, fakt…

Předchozí album „Catharsis“ bylo v rámci undergroundu dosti úspěšné. GLOOM se podle mého soudu podařilo dostat k posluchačům, kteří vaší hudbu dokáží ocenit. Kam všude vám toto album otevřelo dveře?
Už debutový album „Nostalgie“ z roku 2006 nám otevřel nové možnosti a o hudbu GLOOM se začalo zajímat mnohem širší spektrum posluchačů. „Catharsis“ vyšel jedenáct let pod debutu už s jinou sestavou a trochu jiným hudebním cítěním. Myslím, že působil jako takový vánek na scéně, protože jak u vás, tak u nás nejsou skoro žádné kapely podobného ražení. Získali jsme nový okruh posluchačů a byl to comeback jako z pohádky. Vydavatel Metal Age Productions odvedl slušnou práci. Album bylo distribuováno po světě a dočkalo se pozitivních reakcí a ohlasů. Klip „Fatal Trust“ byl taktéž velmi úspěšný. Album jsme dále podpořili mimo jiné i jako support CREMATORY nebo XIII.STOLETÍ v rámci jejich turné. Všechno tohle pro nás byly nezapomenutelné zážitky, zkrátka maximální spokojenost.

Pamatuji si, jak jsi mi vyprávěl o tom, jak tě štve současný hudební průmysl, a to i v rámci undergroundu. Stále toto u tebe převládá? Myslíš, že by měl stát (či EU) výrazným způsobem pomoci umělcům, těm velkým umělcům, kteří se díky koronaviru ocitli v pasti? Předpokládám, že GLOOM nejspíš nikdo pomáhat nebude… 🙂
Ano, převládá. Každý den mi zvedají tlak slova „zaplať mi 250 eur za rozhovor v časáku“ nebo 1000 eur za vystoupení na festivalu. Choré a zcestné… Nechci tu plakat nebo nadávat, ale toto už není o hudbě, ale o penězích. Pojďme všichni závodit o to, kdo má víc peněz a víc zaplatí lidem, kterým je vaše hudba ukradená a vy jste jen nástrojem jejich zisku. A pomoc umělcům? Nemyslím si, že jsou umělci a kultura pro stát nějak důležití, alespoň na Slovensku to tak vnímám… Takže časy nastaly a nevidím to růžově v žádném případě… Ale to by bylo na dlouhou…

Přemýšlel jsi někdy reálně o tom, že by ses hudbou živil?
Hm… tak to je hypotetická otázka… Bylo by to super, ale sám dobře víš, jak to se vším je. Měl jsem dost nabídek na hraní za peníze, ale byly to jiné žánry. Nechtěl jsem ze sebe dělat pitomce. A vlastně by mě to asi ani neuživilo. Spíš by to bylo jen takové přilepšení. Nevím, jestli se dá v našich končinách uživit hudbou. Snad jen kdyby ses ocitl v kolotoči komerční hudby.

OK, nyní se zamíříme na vaše novinkové album „Awaken“. Jakým způsobem vznikalo? Vídali jste se pravidelně ve zkušebně, nebo jste vše potřebné režírovali přes internet a následně se sešli ve studiu? Zdá se, že vaše sestava je nyní stabilizovaná atd. Klapalo vše bez problémů?
Tak do studia jsme šli minulé léto. Protože má každý z nás své civilní zaměstnání, točilo se většinou o víkendech. Bylo to zdlouhavé a únavné, ale výsledek stoji zato. Příprava alba téměř bezproblémová, na vše jsme měli dostatek času. Samozřejmě ve studiu se pár věcí změnilo, ale to šlo tak nějak přirozeně. Tentokrát je album delší, cca 44 minut a je cítit, že se sestava stabilizovala. Dá se říci, že jsme vyzráli ve všech aspektech.

Jak moc těžké je v současné době sestavit partu lidí, kteří budou schopni táhnout za jeden provaz? Je to nyní ještě těžší, než tomu bylo např. v čase, kdy jsi působil v INSEPULTUS?
Vzpomínal jsem už, že personální stránka kapely je nejdůležitější a dovolím si tvrdit i na úkor hráčských dovedností. Pro mně je to začarovaný kruh a někdy jsem se cítil jako nějaký krutý šéf kapely. Lidé odcházeli a přicházeli, vzpomínky zůstaly. Někdy radostné, jindy smutné… Nikoho neodsuzuji a nezlobím se, jen jsme společně dělat hudbu nemohli. Tato nová parta od comebacku funguje už pět let, což je nejdéle v historii mého hraní. Tak snad nám to vydrží co nejdéle.

V čem se podle tvého soudu „Awaken“ nejvíce odlišuje od předchůdce „Catharsis“? Našel bys nějaké ústřední téma, nad kterým jste dlouho diskutovali?
Myslím, že „Awaken“ je emočně vyzrálejší album. Je pravda, že technická stránka hudby nás opět nějak nespoutala, protože dáváme větší prostor melodiím a emocím. Ale použili jsme v širším spektru ženský vokál a ženské sbory. Zní to trochu metalověji a různorodě. Pro nás všechny je album osobní výpovědí našeho melancholického života a myšlenek. Ale co je nejdůležitější: cítit, že jsme se jako kapela opět posunuli dál. Svědčí o tom recenze i další odezvy na „Awaken“.

Pro mě osobně je největším překvapením angažmá zpěvačky Marcely Jurčenkové, která dostala kupodivu hodně prostoru. Svým způsobem jsem to úplně nečekal, neboť Martin Pazdera je prvotřídní zpěvák. Jak k této vaší vzájemné kooperaci došlo? Mít na jedné nahrávce dva takto silné hlasy, to musí být pro každého muzikanta velká radost.
Marcela je perfektní zpěvačka a už delší dobu jsme byli v kontaktu. Zpívá v kapele STOPA a v kapele DARKMOOD, což je tribute kapela DEPECHE MODE. Už na začátku jsme věděli, že to bude paráda a po prvních jejích tónech ve studiu jsme se v tom jen utvrdili. S Martinem si úžasně sedli, navíc jsme si na vokálních linkách dali opět víc záležet. Výsledek stojí zato. Co se týče většího prostoru pro Marcelu, tak jak jsem už vzpomínal… Šlo to nějak spontánně a skladby si to vyžadovaly. Na „Catharsis“ jsme se trochu zaškolovali, ale teď jsme měli jasnou vizi, jak by to mělo vypadat. To se týká i ženských sborů použitých ve skladbách „Lovecry“ nebo „Epiloque“.

Dovolím si tvrdit, že album „Awaken“ je vaším nejmelancholičtějším záznamem. Souhlasíš? Svým způsobem jste se ještě více přiblížili náladám, které prostřednictvím svých nahrávek šířili finští SENTENCED. Ti už však žádnou nahrávku nepřidají, je v podstatě nemožné, aby tomu bylo jinak. Bereš ale GLOOM i jako takového pokračovatele, posla žánru jedinečné „gothic odnože“, která je přece jen trochu jinde ve srovnání s kapelami typu THE SISTERS OF MERCY, THE MISSION atd.?
Ano, souhlasím. Ty emoce jsou prostě ještě hmatatelnější než na „Catharsis“. Víš, já téhle škatulce holduji dvacet let a je pravda, že jsem se k ní dostal prostřednictvím finské gothicmetalové odnože. SENTENCED jsem znal ještě z jejich deathmetalových časů. Potom však změnili svoji hudbu, a to bylo panečku něco! Miika Tenkula byl prostě jeden z nejlepších kytaristů na světě a SENTENCED taktéž jednou z nej kapel. Takovou atmosféru dokázali navodit snad jen oni. Velká škoda, že už nehrají. Nevím, jestli je GLOOM pokračovatelem této gothic odnože, ale vím, že v našich končinách široko daleko kapelu podobného ražení nenajdeš. Každý má to svoje a osobně škatulku „gohic metal“ nějak nemusím, protože tu gothic subkulturu lépe evokují vzpomínaní THE SISTERS OF MERCY nebo THE MISSION. Rozhodně jsme ale tu i s touto nálepkou, která nám prostě přischla. A tak pod touto vlajkou plaveme.

A ještě trochu k SENTENCED. Máš v oblibě hudbu KYPCK, další originální party, kde se sešli Sami Lopakka a Sami Kukkohovi?
Povím pravdu. KYPCK moc neposlouchám. Ale má to fajn atmosféru. Ono je toho strašně moc a člověk nemůže mít až takový přehled a poslouchat všechno.

Kdy myslíš, že byste mohli začít znovu koncertovat? Jaký je současný proces všech „obnovovacích plánů“? Jsou nějaké akce, které byste chtěli odehrát prioritně?
Jak jsem už vzpomínal. Máme v plánu podniknout na podzim klubovky na podporu „Awaken“. Uvidíme, co přinesou následující týdny, protože to nezávisí na nás. Poslední měsíce byly v kapele krušné, a to nejen z důvodu korony. Měli jsme všichni zdravotní a osobní problémy, a tak všechno řešíme za pochodu a v rámci možností. Letní fesťáky byly pasé, tak bychom chtěli na podzim hrát co nejvíc… Začínáme 12. 9. křestem alba „Awaken“, což je priorita. Snad se to na druhý pokus podaří… Uvidíme, co se bude dít. Ještě bych ale připomněl, že 6. 9. vyjde klip ke skladbě „Hollow“ a i touto cestou chceme „Awaken“ ještě podpořit.

Moc děkuji za rozhovor! A samozřejmě se budu těšit opět na příště!
Aleši, díky za rozhovor, nechť se ti daří.

ALL

https://www.facebook.com/gloomslovakia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *