GLOOM – Catharsis (CD-2017, Metal Age Productions)

Slovenští GLOOM v posledních letech patřili k formacím spíše nenápadným. Jsem si téměř jist, že toto jméno zná v Česku jen několik málo nadšenců, co se rádi pídí po všem možném. Druhé album „Catharsis“ navíc pustili Slováci do světa po dlouhých jedenácti letech, což už je také hezká řádka let. Pamětníci si dost možná vybaví jméno bubeníka Rado Priputena, jenž v devadesátých letech působil v deathmetalové smečce INSEPULTUS.

To už je ale opravdu dávná historie. Kapela GLOOM holduje skadinávsky laděnému doom/rock/gothic metalu, tj. žánru, který v našich končinách neměl nikdy na růžích ustláno. Proč tomu tak je/bylo? Osobně si dovolím tvrdit, že největší problém vždy spočíval v uvěřitelnosti toho, co nám, Slovanům, není příliš vlastní. I z toho důvodu jsme svědky občasných trapasů, které kritika ani v nejmenším nešetří a rovnou je trhá na kusy. Album „Catharsis“ ale naštěstí do této kategorie nepatří ani v nejmenším. Nevím, jak se to čtyřčlenné sestavě podařilo, ale „Catharsis“ není postiženo žádným závratným klišé. Snaha GLOOM je soustředěna na vytvoření chladné melodické skladby, jejímž důležitým faktorem je nosný refrén. Nicméně klasická písničkovost není nikterak v rozporu s tím, co předvádějí jednotlivý protagonisté se svými nástroji. Hudba GLOOM působí opravdu krutě vyváženě a určitý punc líbivosti není v tomto ohledu ničím nevhodným.

GloomPokud bych měl snažení GLOOM k někomu přirovnat, byli by to bezpochyby finští SENTENCED – někdy v období velmi úspěšného alba „The Cold White Light“. V případě Slováku se ale naštěstí nejedná o žádné zaslepené kopírování, jednoduše je znát, že pánové mají za hudební život něco odehráno, vždyť většina skladeb splňuje vůbec ta nejpřísnější měřítka. Aby však kapela mohla být v daném žánru úspěšná, je nezbytně nutné, aby v jejích řadách stál neobyčejně kvalitní zpěvák, jehož hlasové kapacity budou korespondovat se samotnou hudbou a jejími požadavky. Martin Pazdera ovšem na nahrávce GLOOM předvádí neuvěřitelně suverénní výkon, skutečně klobouk dolů! GLOOM jsem nikdy neviděl naživo, ale z nahrávky jedním slovem přesvědčivost! Ještě větším pozitivum však spatřuji v naprosto excelentním zvukovém balení. CD jsem provětral na všech možných zařízeních, i ve všech možných variantách (sluchátka) a výsledek byl pokaždé stejně kvalitní.

„Catharsis“ představuje doom/gothic řemeslo v nejvyšší možné jakosti. Dovolím si tvrdit, že v našich končinách nemají GLOOM absolutně žádnou konkurenci, přičemž hned počáteční hitovka „Souls Walk Apart“ mě vytrhla z letargie hned při premiérovém (seznamovacím) náslechu. Mezi vrcholy alba však řadím hned následující „Heart Dead Remains“, jež je vedena ve středním tempu a kulminuje dalším znamenitým refrénem. Při následující předělávce od legendárních THE CURE („Lovesong“) jsem pak musel sám sebe štípnout, neboť jsem očekával trochu toho „zbytečné trápení“. A ono sakra ne! Třetí vrchol nahrávky posléze nacházím v krásném doom-popu „Lillyann“, ve kterém si zahostovala zpěvačka Natália Bučková – nutno podotknout, že i její výkon na mě udělal obrovský dojem. Nahrávku vřele doporučuji fanouškům finských SENTENCED a starších LAKE OF TEARS…

PS: Tvl. fakt nechápu, jak to Ti GLOOM udělali, to snad museli spolknout nějakýho švába z láhve finský vodky, fakt paráda…

PS 2: Rozhovor s kapelou GLOOM již brzy!

ALL

https://gloomsk.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *