GLOOM – Awaken (CD – 2020, Slovak Metal Army)

Velká krasojízda slovenských gothic rock (metalistů) pokračuje! Před několika lety žila slovenská partička GLOOM ve svém vlastním mikrosvětě, ovšem po realizaci předchůdce „Catharsis“ se v životech jinak protřelých matadorů cosi zlomilo. Úspěch je pochopitelně slovo v CS končinách dosti relativní, možná i pomíjivé, nicméně to není důvod, aby recenzent šetřil chválou. GLOOM zkrátka považuji jednoznačně za Česko-Slovenskou jedničku v rámci „gothic žánru“, dokonce si dovolím tvrdit, že před svými „konkurenty“ jsou po vydání „Awaken“ hned o několik parníků. Nejzásadnější důvody? Suverenita, lehkost, skladatelský um a NEUVĚŘITELNÉ vokály…

Už na „Catharsis“ tahali kluci hity z klobouku jako králíky, to je tedy fakt. Pravda, trochu jsem se obával, že jim na „Awaken“ přece jen dojde dech, ale opak je pravdou. Novinka zachycuje GLOOM v dalším reprezentativním stádiu vývoje, který je sice snadno předvídatelný, ale paradoxně z pohledu kapely i hodně promyšlený. Kapela kolem velezkušeného bubeníka Radoslava Priputena (ex-INSEPULTUS) zkrátka nechtěla natočit druhý díl „Catharsis“ a svým způsobem pro to udělala maximum. Pro mě osobně je největším překvapením angažmá zpěvačky Marcely Jurčenkové, která coby hostující posila doplňuje Marcela Pazderu (mimochodem znovu naprosto brilantního, ten se skutečně narodil pro tento žánr – vůbec bych se nedivil, kdyby po něm skočila nějaká renomované banda ze širého světa) hned v několika skladbách. Produkce GLOOM, přestože se po stránce stylistiky v zásadě nezměnila, dostala v rámci oživení další příjemné ingredience. Přibylo baladičnosti („Fragments Of Life“, „Broken“) a potěšitelná je i určitá kompoziční rozpřáhlost („Lovecry“). Je určitě dobře, že kapela nevsadila pouze na přímočarost ve znamení „sloka-refrén-sloka“, to by po celou dobu poslechu patrně nefungovalo (ale je mi jasné, že někteří fans si pravděpodobně budou myslet opak).

Album „Awaken“ je radost. Žádná revoluce, žádné experimenty, „pouze“ sázka na schopnost prezentovat to, co už dříve postavili na nohy např. finští SENTENCED (GLOOM jim zde věnovali coververzi v podobě „Bleed in My Arms“). Slovenští mohykáni však dokáží severský „gothic subject“ zpracovat jako málokdo. Pokud patříte do kategorie posluchačů, kteří gotický žánr preferují dlouhodobě, počítám, že „Awaken“ brzy „zahučí“ do vaší sbírky s CD. Pro kované metalisty však toto asi nebude, i když…?

Skladby: Feel the Pain, Everything Ends, Bleed in My Arms, Fragments of Life, Broken, Hollow, Lovecry, Epilogue, Noose.

Sestava: Radoslav Priputen – bicí; Igor Tinák – kytara; Martin Pazdera – zpěv; Miroslav Maľcovský – baskytara.

Host: Marcela Jurčenková – zpěv.

ALL

https://gloomsk.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *