GLOOM

slovakiaGLOOM je název kapely, který posluchačům možná nic moc neřekne, ovšem tenhle gothicmetalový spolek byl založen už před dlouhými šestnácti lety. Cesty osudu jsou nicméně nevyspitatelné a skoro se zdá, že to nejplodnější období začínají tito slovenští vytrvalci prožívat v posleních měsících. A není divu. Novinkové album „Catharsis“ přináší neobyčejně kvalitní porci temné melodiky, jež si nikterak nezadá s nejhodnotnějším zbožím západní Evropy. Více o GLOOM však v následujícím rozhovoru s bubeníkem a zakladatelem kapely, Rado Priputenem, kterého si mnozí pamětníci určitě budou pamatovat z působení v deathmetalové hvězdičce INSEPULTUS…

Rado, chtěl bych si ve Vaší historii udělat trochu přehled a z toho důvodu s dovolením začnu u tvé bývalé kapely INSEPULTUS, která měla v metalovém undergroundu velké jméno. Jak k tehdejšímu rozpadu došlo? Je to už hezkých pár let zpět… Neuvažovali jste někdy o návratu?
INSEPULTUS skončil v roku 2002. Mal som toho už po krk, ľudia sa v kapele striedali a dospel som k názoru, že to už nie je ako ma byť. Chcel som si oddýchnuť a nerobiť veci nasilu, tak som po zvážení situácie vlastne torzo kapely rozpustil. O reunione som už neuvažoval. Jednak som prestal inklinovať k death metalu a na druhej strane určité veci sú dobré tak, ako sú. INSEPULTUS si zaslúži byť v mysliach ľudí ako kapela, ktorá svoju hudbu robila od srdca a bez nejakých zištných dôvodov.

Jak hudební dráhu INSEPULTUS hodnotíš s odstupem času? Domníváš se, že jste mohli za určitých okolností dokázat mnohem víc?
Rozhodne éra INSEPULTUS mala veľký vplyv na naše životy vo všetkých aspektoch. Boli sme mladí, plní elánu a chorobného death metalu. 🙂 V undergrounde sme si urobili dobré meno, spoznali kopu ľudí a zahrali super koncerty. Boli to krásne, nostalgické časy… ale tak ako v bežnom živote, tak v kapele, je nutné, aby ľudia spolu vychádzali a držali spolu. Každý vie, že niekedy je to veľmi ťažké, pretože každý ma svoje individuálne predstavy a potreby. Ja som za tie roky riešil nespočetné množstvo personálnych zmien, čo kapele neprospelo. Dalo sa možno urobiť viac, ale vzhľadom na okolnosti som spokojný. Dali sme scéne jedno CD a dve oficiálne demá a myslím si, že sme po sebe zanechali nezmazateľnú stopu.

Gloom_promoV devadesátých letech se hodně hovořilo o vztazích mezi jednotlivými kapelami, které si v podstatě „konkurovaly“. Můžeš z tohoto „tabu“ něco málo odtajnit a např. srovnat dřívější situaci s tou dnešní?
Neviem, my sme ako kapela boli považovaní za ľudí, ktorí vychádzali skoro so všetkými a nemali sme nijaké veľké rozbroje. Na scéne bolo ale dosť konfliktov a ľudí, ktorí scéne špatili. Osobne mam po tých rokoch už len úsmevné spomienky a minulosť je už zabudnutá. Čo sa týka dneška, tak to vidím tak, že doba sa zmenila, ale niektoré neduhy ostali, či už v menšom alebo väčšom spektre. Tiež viem, že niektoré rozbroje sa urovnali a dotyční ľudia sa na tom teraz smejú… Hold odpúšťať je ľudské. 🙂

Za jakých okolností vznikli GLOOM? Nebylo ti líto, že musíš s kapelou začínat znovu od nuly?
GLOOM vznikol vlastne ako moja bokovka. Po rozpade INSEPULTUS som si dal od hudby prestávku. Síce som vypomáhal par ľudom z brandže, ale celkovo som si žil kľudný život. Veci preboleli a ja som sa opäť dal na cestu hudby. Nebol som viazaný niečím, čo som musel robiť nasilu a s čistou hlavou som urobil 2 nové skladby, ktoré som si chcel nahrať pod hlavičkou GLOOM. Následne som sa však spojil s jedným z posledných členov INSEPULTUS, gitaristom Igorom Tinakom a urobili sme z GLOOM po čase regulárnu kapelu. Keď si raz muzikant, nie je to ľahké iba tak opustiť. To ti potvrdí každý muzikant… Bol som teda na novej hudobnej dráhe a začalo ma to opäť baviť.

Od věci není otázka spojená s tvým hudebním vývojem a dost možná i vkusem. Jak se tak stane, že se z deathmetalového hudebníka stane člen doom/gothic formace? Přizpůsobil ses čistě novým spoluhráčům, nebo tě death metal už přestal naplňovat?
Myslím, že to bol prirodzený hudobný vývoj. Už na albume „Stigma Of Souls“ bolo zrejmé, že naše hudobné myslenie sa posúva a do hudby sme vkladali nové prvky, viď skladba „Requiem“, kde sme použili čistý vokál. Priznám sa, že už na sklonku rozpadu INSEPULTUS som prestal inklinovať k death metalu. Prichádzali nové a nové kapely a ja som mal väčší hudobný rozhľad. Chcel som svoje melancholické pocity podať zrozumiteľnejšie a bez výhrad. Samozrejme, dá sa to aj v death metale, ale gothic rock/metalový štýl bolo to, kde som sa našiel. Fínske kapely ako TO/DIE/FOR, CHARON, ENTWINE či SENTENCED mi popravde ukázali nový smer.

Gloom_bandKdyž jsem tak hudbu GLOOM poslouchal, jako první mi naskočila právě tvorba skupiny SENTENCED, jejíž vývoj v podstatě kopíruje i tvé hudební směřování. Takže velcí oblíbenci?
Áno, SENTENCED bola kapela, ktorá ovplyvnila moju novú hudobnú dráhu. Priznám sa, že som kapelu začínal poriadne vnímať až od jej odklonu od death metalu – od albumu „Frozen“. Pre mňa je SENTENCED jednou z naj kapiel v jej novodobej histórii. Gitarista Miika Tenkula (R.I.P) je pre mňa jedným z najlepších gitaristov a skladateľom vôbec.

GLOOM vydali své debutové album v roce 2006 u ruského labelu Mystic Empire? Jak se tato forma spolupráce upekla? Dnes v Rusku vydávají běžně kapely ze západu, ale v té době to až tak časté nebylo. Co jste si od této spolupráce slibovali?
Tak všetko sa upieklo tak nejako spontánne. Mali sme už nahrávku, ale nedarilo sa nám nájsť vydavateľa. Až neskôr sa nám ozvali Mystic Empire s ponukou vydania. Viem, že sme boli nadšení ponukou a všetko išlo hladko. Boli sme radi, že album konečne bude vonku a naša namáha stála za to.

Přiznám se, že desku „Nostalgia“ jsem doposud neslyšel a vůbec si nepamatuji, že bych na ni někde nerazil. Jak zásadní roli ve vaší činnosti hrálo obecné promo kolem kapely?
No ono to ma viac dôvodov. Prvým bolo, že som už netlačil toľko na pílu ako to bolo za čias INSEPULTUS. Bol som starší, mal som aj iné priority v živote ako kedysi a výsledkom bolo, že promo okolo albumu nebolo také, ako by si album zaslúžil. Hrali sme vtedy viac v Poľsku ako u nás, pretože tam tá scéna fungovala ďaleko lepšie. Druhým aspektom bolo, že vydanie NOSTALGIE bolo určené len pre Rusko, Moldavsko a pobaltské krajiny. Samozrejme, do Európy sa dostalo nejaké množstvo Cds, ale väčšie promo sa nerobilo už aj z dôvodu, že kapela sa čoskoro po vydaní rozpadla. Priznám sa, že to bola druhá malá smrť po rozpade INSEPULTUS a v tých časoch už nebolo v mojich silách album nejako propagovať. Ale pracuje sa na reedícii albumu.

CatharsisLze vůbec porovnat hudební prostředí devadesátých let, ve kterém ses pohyboval?
Zmenilo sa toho dosť. Všetko sa zdigitalizovalo a pivo je nehorázne drahšie. 🙂 Človek sa musí prispôsobiť. Toto je rýchla doba… hold ostáva nostalgicky spomínať….

Aktuální nahrávku „Catharsis“ jste dali dohromady takřka po jedenácti letech. Byla kapela v předchozím období vůbec funkční? Jak dlouho trvala příprava aktuálního alba?
Áno, kapela sa rozpadla v roku 2006. V 2008 bol taký malý návrat, ale ten netrval dlho. Až v lete 2014 som opäť dal kapelu dokopy so zakladajúcim členom Igorom Tinakom a potom vymenil pár ľudí, až kým sa situácia nestabilizovala v roku 2016. Album sa začal tvoriť v lete 2014 a celkový koncept bol hotový v roku 2016. V apríli toho roku sme nahrali prvý singel „Souls Walk Apart“ a celý album v lete.

Při tak dlouhé pauze, která mezi jednotlivými alby byla, našel jsi nějaké nové inspirační zdroje, jejichž vliv bys označil za klíčový?
Drtivú väčšinu albumu skladal gitarista Igor. Mali sme nejaké staršie nevydané skladby, ktoré vznikli po „Nostalgii“ a nejaké demo verzie týchto skladieb, takže sme nakoniec niečo použili aj na album. Hudobne sme boli na tom rovnako i keď feeling kapely sa zmenil s príchodom nového speváka Martina.

V letošním roce zažívají GLOOM hodnotný comeback. Jaké ambice si v souvislosti s restartem dáváte? Překvapilo mě, že jste zakotvili rovnou u Metal Age! Jak se tato spolupráce zrodila?
Tak po natočení albumu v lete 2016 sme si povedali, že si album vydáme sami. Lenže poposielal som nejaké promá svojim starým kamošom a medzi prvými hneď zareagoval Peter Franek z Metal Age Productions. Album sa mu veľmi páčil a tak nám ponúkol jeho vydanie, čo bol pre nás šok, pretože o takom niečom sa nám ani nesnívalo. Kapela vlastne bola ,,živá“ len pár mesiacov a o nejakom comebacku sme len rozmýšľali. Bola to pre nás vzpruha. Musím na rovinu povedať, že cieľom bolo hrať, ale stále v tom ponímaní, aby nás to hlavne bavilo… žiadne tlačenie na pílu a podobne. Mam už svoj vek a chcel som robiť to, čo ma napĺňa, takže ponuka od Metal Age bola čerešnička na torte. 🙂

GLOOM PROMO 2017Pokus se nyní novinku „Catharsis“ představit vlastními slovy? Jaké cílové skupině posluchačů bys album doporučil?
„Catharsis“ obsahuje 8 skladieb v trvaní cca 34 minút. Jednou zo skladieb je cover od kapely THE CURE s názvom „Lovesong“. Jedná sa o mix melancholického rock/metalu s odkazom na fínsku gothic rock/metalovú scénu s pred rokov. Myslím si ale, že sa jedná o silnú melodickú hudbu so svojským vyjadrením pocitov. Textovo sa album nesie na vlnách melanchólie, smútku a lásky. Určite osloví široké spektrum poslucháčov.

Co si dnes představíš pod pojmem „underground“? Je to jen holé slovo bez významu, nebo si pod tím ještě dokážeš něco vybavit?
Underground to bola životná filozofia.. určitá životná cesta. Neviem, či sa dnešní ľudia dokážu vcítiť do tak ,,obyčajného´´ životného štýlu .Dnes, keď je všade mamon a život uteká pomedzi prsty všímam si, že my starší sme stále naladení rovnako a chce to odovzdať žezlo tým mladým a ukázať im, že tu je subkultúra, ktorá stála na úplne iných princípoch, ako sa žije v dnešnej dobe…

Jaké jsou vaše nejbližší plány?
Tak určite čo najviac spropagovať nový album, nový klip a zahrať koncerty… ako som spomínal, všetko v ramci normy a možnosti. Chcem, aby ma hudba bavila a nejaké megalomanské ciele si nekladiem.

Děkuji moc za rozhovor! Pokud máš pro čtenáře ještě nějakou zprávu, klidně ji přidej…
Aleši, aj tebe vďaka za rozhovor… bolo prijemné s tebou pokeckať po tých rokoch. Fans, skúste náš novy album a čokoľvek budete potrebovať, pište. Stay metal!!!

ALL

https://gloomsk.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *