GAROTA – Czarne wizje (CD – 2022, Godz ov War Productions)

Z mého oblíbeného Západního Pomoří, polského města Štětín, se o slovo hlásí blackmetalová trojka GAROTA. Krucinál, těch polských kapel se v poslední době vyrojilo tolik, že kdyby se udělal festival noviců, nemuseli by vůbec přijít klasičtí fanoušci. Už samotný počet hudebníků by vydal za pořádné publikum. Těžko však říci, jak by jim chutnala debutová placka „Czarne wizje“, jež na sklonku roku 2022 vyšla u domácího labelu Godz ov War Productions. Aktivní firma, která porodila nejednu zajímavou kapelu, se i tentokrát rozhodla pomoci začínajícím v rozletu, a to je chvályhodné.

Přísným okem se však nedá říci, že by GAROTA produkovali nějak zvlášť osobitou hudbu, to opravdu ne. Na druhou stranu ale i oni patří do ranku těch schopných. Pokud milujete klasický black metal až za hrob, zajistí vám „Czarne wizje“ důstojnou porci zábavy. GAROTA jsou bezpochyby underground a zachovávají věrnost tradicím ve stylu „devadesátkových“ DARK THRONE. Netvrdím, že je to úplně přesné vyjádření toho, co se v hudbě Poláků děje, ale předně po stránce emocí cítím z jejich hudby odkaz „Transilvanian Hunger“. Když ale pominu zřetelnou základnu žánru, snadno vás mohu poinformovat také o méně agresivních úsecích, jež jsou často zřetelným předznamenáním nefalšované blackové bouře.

Pozorný posluchač si také povšimne melodičtějších vyhrávek v thrahmetalovém duchu, což je pohříchu asi nejvýraznější poznávací znak (po zvukové stránce však kytary razí jasně blackmetalovou linii). Tím druhým jsou pak polské texty, jimiž GAROTA vyznávají lásku peklu a podsvětí. Ukřičený vokalista se zároveň snaží o maximální srozumitelnost, což beru jako plus. Jestliže tedy alespoň trochu vládnete polštinou, užijete si nahrávku o to víc. Myslím si, že v rámci žánru natočili GAROTA pohodové album, které dokáže velmi snadno odsuplovat práci daleko zavedenějších spolků. Variace na tisíckrát ohrané téma, ale pokud to tak máte(me) rádi, není moc co řešit.

Skladby: W oczach diabła, Prymitywne rytuały, Czarne wizje pełne krwi, Koniec hulanki, Eden płonie, Płomień przykrywa niebo, Nad jeziorem ognia, Oczy Golgoty

Sestava: Asbiel – kytara, zpěv; Sid Fetishious – baskytara; Witchfucker – bicí

ALL

https://www.facebook.com/garotapoland

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *