FORGOTTEN SILENCE – Vemork Konstrukt (CD – 2023, Magick Disk Musick / Doomentia Records )

Třicet narozeninových svíček na dortu a šťastná sedmička v podobě dalšího řadového alba. FORGOTTEN SILENCE jsou v permanentním laufu, a protože každý počin představuje jednu samostatnou kapitolu, zdá se skoro nemožné, aby jejich kouzelný pramen vyschl. „Vemork Konstrukt“ hlásí prostřednictvím čtyř kompozic asi toto: „Podívejte se, co všechno umíme, z jakých zdrojů čerpáme a čeho všeho jsme ještě schopni.“ Krusty a spol. na novince rozehráli nelítostnou avantgardní hru, která má po stránce atmosféry docela blízko k art-rockovému opusu „Kro Ni Ka“. Ona městská aura však už nepulsuje intimitou či opatrností a v žádném případě nevybízí k poklidnému rozjímání. Horor, nebezpečí, stěží popsatelná temnota, hluk, světla, neony, chaos…

Všichni konzervativní metloši budou lomit rukama: „Bože, Kingu, kam jsi mě to zase poslal?“ Halda střepů jsou ten metal jako takový, hrubé zpěvy (Krusty / Chymus) deklarují svůj stálý vztah ke kořenům, ovšem stěžejním průvodcem po „Vemork Konstrukt“ je zpěvačka Andrea (ex-MEMORIA). Jasně, milovníci především té syrovější podoby FS budou tímto pravděpodobně zírat na drát, jenže to je taky to jediné, co s tím vším mohou dělat. Je tu od všeho kus. Zřetelný rukopis kapely střídají „odbočky z hlavní silnice“, jak čas postupuje, zdá se, že jich tu jsou  tisíce. Z alba cítím obrovskou hravost, jež se opírá o řadu chytlavých riffů (velmi překvapivý je v tomto ohledu úvod první kompozice „STATUS_neon“), a to v provázanosti s extravagancí toho nejhrubšího zrna. Od popu k metalu, od dark wave k elektronice, všechen prostor musí být zvukově vyplněn, ani vteřina nemůže přijít nazmar.

Osobně jsem nadšen hlavně z toho, kterak je kapela schopna svoji tvorbu posouvat, známé složky přelakovávat, případně staré víceméně bořit. Všechny čtyři kompozice jsou něčím jedinečné, nemluvě o jejich provázanosti z hlediska feelingu. Přitom je úplně jedno, jestli se jedná o metalový vichr (druhá polovina „Introvert: hideouts“) či triphopový chlad v podobě „Verdikt22: neplatí nic“. V takovém hudebním pokojíčku FS ještě nikdy nesnídali, přičemž za info stojí, že pod touto žranicí je prostřednictvím programmingu podepsán primárně Onehalph). Ale to zdaleka není poslední překvapení. Album je v určitých místech protkáno řadou ruchů a pazvuků pocházejících z dílny mistra z nejpovolanějších (Radek Kopel). Uznejte sami, kdo jiný by měl tuto disciplínu zvládnout lépe než on? Je to tak, všechno do sebe krásně zapadá, klasik by řekl, že není nic sladšího než umělecká svoboda. Pro FORGOTTEN SILENCE toto platí trojnásob.

„Vemork Konstrukt“ = slastný prostor pro (audio) maniaky, další klenot do už tak zářné diskografie. Těžko říci, jak tuto crossoverovou nálož poberou dlouholetí fanoušci, možná to electro bude na některé trochu moc… No, uvidíme. Zároveň si vůbec netroufám odhadovat, kudy by mohly vést další cesty této ojedinělé družiny a jejich přátel. A to je možná největší vítězství, neboť FORGOTTEN SILENCE jsou všechno možné, jen ne předvídatelní. Br_A_Vo!

Skladby: Status: neon, Introvert: hideouts, Tether: lapsus, Verdikt22: neplatí nic

Sestava: Andrea – zpěv; Marty – klávesy; Krusty – baskytara, zpěv; Fritsche – kytara; Čepa – bicí;
Spolupracovali: RDKPL – noises; Medvěd – kytara; Chymus – zpěv; Onehalph – programming

ALL

https://www.facebook.com/forgottensilenceofficial

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *