FORGOTTEN SILENCE – Užíváme si stále čerstvého alba a harmonicky fungující sestavy!

Ještě jste neslyšeli „Vemork Konstrukt“ od FORGOTTEN SILENCE? Pokud čekáte na rozhodující úder, jenž by vás mohl k audiu postrčit, zkuste tento rozhovor. Kapela právě dokončila sérii koncertů a ani o prázdniny nehodlá klempírovat. Na mé otázky odpovídal basový přednosta Krusty. A pokud jste ještě nenavštívili YouTube kanál Rumzinu, vřele doporučuji. Najdete tam nejen interview s Krustym, ale také s vokalistkou Andreou. A teď už klasické „let´s go!“

Krusty, zhruba tři měsíce je album „Vemork Konstrukt“ venku. Je to dostatečný časový odstup, abys ho byl schopen kvalitativně porovnat s ostatními alby? Už se ti do hlavy dostal pověstný červík, který řekl: „Sakra, tohle jsme mohli udělat jinak?“
Zdravím Tebe a čtenáře Rumzinu. Přiznám se, že ještě nejsem schopen nějakého objektivního verdiktu, co se týče našeho aktuálního alba. Mojí cílovou metou je dostat se do stavu, kdy budu moci poslouchat tohle album cizím, nezúčastněným uchem. Prostě jako běžný posluchač – tedy bez toho, abych si uvědomoval souvislosti při skládání a nahrávání. Bavila by mě moje reakce. Ale bohužel se zatím podobný pocit nekoná… takže snad později.

Porovnávat s ostatními alby v naší diskografii jsem ani neměl v úmyslu. Je to prostě jeden kamínek v celkové mozaice naší tvorby. Nedává mi smysl jej porovnávat s čímkoli z minulosti. A na toho červíka stále čekám. Ne, opravdu zatím nic v hlavě nehlodá. Takže pořád spokojenost. Červík by se možná objevil v momentě, kdy budu schopen objektivního poslechu – ale ten stále nepřichází.

Jaký nejzajímavější koment jsi na „Vemork Konstrukt“ zaznamenal? Jednoduše něco, co ti utkvělo v paměti, případně vyrazilo dech… (v dobrém i zlém) ????
Reakce byly vesměs velice pozitivní – až mi to přijde divné. Připadá mi, jako bychom si posluchače svým způsobem k naší tvorbě „vychovávali“. Což by byl ideální stav. Tedy nikde ne naopak. Ale nedostatek kritických komentů je způsoben asi hlavně tím, že nikdo nemá potřebu psát interpretovi, jak moc se mu jeho poslední album nelíbí. Tedy alespoň já bych časem takto neplýtval a kapelu prostě ignoroval.
Líbila se mi přirovnání, že naše nové album je VOIVOD s ženským zpěvem (což potěší hlavně kytaristu Kubýka Fritscheho, který Chewyho a Piggyho velice uznává), že jsme metaloví STROMBOLI… Mno, nebudu to komentovat, protože jsou to pořád jenom přirovnání a berličky, které solidně kulhají. Na druhou stranu chápu, pokud má někdo potřebu vypomoci si přirovnáním. Obě zmíněné kapely velice respektuji a netvrdím, že mě to netěší, ale uklidníme se – že ano ???? Co nás zarazilo jiným způsobem, bylo vyjádření, že zařazení ženského zpěvu nás vrhnulo zpět do devadesátek – čemuž moc nerozumím, ale nemáme s tím nikdo problém.

Z jakého nosiče sis „Vemork Konstrukt“ ještě nepustil?
Kazetová verze je zatím zabalená originálně ve folii. Nemám totiž funkční deck, na kterém bych kazetu protočil. Budu to muset pořešit co nejdříve, protože se mi nové kazety hromadí, a ruku na srdce: na kazetách jsem vyrostl. Mám jich v krabicích stovky, vzorně popsané, s fotkami v obalu. Kazety mě formovaly natolik, že si v mnoha případech přesně vybavím, které album které kapely bylo na druhé straně té či oné SONY nebo TDK nebo BASF devadesátky. ???? Takže musím máknout, protože kazety SPASM, WILLIG, EXORCIZPHOBIA a samozřejmě ta naše, čekají!

Po vydání desky o vás bylo dost slyšet. Překvapil vás takto velký mediální zájem? Dokonce i Petr s Berrym natočili speciální „Sklizeň“…
Ano, popravdě řečeno jsme byli zaskočeni. My byli zvyklí si vše vždy obstarávat sami a to, že nás byl relativně plný kyberprostor, už hraničilo se spamem. ???? Na tohle jsme byli zvyklí naposledy v dobách Redblacku (1998 – 2006), kdy se to ale odehrávalo pochopitelně spíše v tištěné podobě. Ale je fajn, že naši vydavatelé MAGICK DISK MUSICK a DOOMENTIA dělají svoji práci na profi úrovni. Tak to má být! Jsme za to moc rádi.
Speciální Sklizeň nás zaskočila na zkoušce, asi týden před naším prvním koncertem k „Vemork Konstrukt“, a nechápali jsme. Taková změna formátu zažitého pořadu a navíc zrovna takto monotematická. Pecka, co se týče promotion… a zajímavé, co se týče názorů na naši diskografii. Co člověk, to názor – a tak to má být. Čili: jsme spokojeni.

Před několika dny jste dokončili koncertní šňůru na podporu alba. Tak jak jste si to celé užili? Bylo to náročné? Cestování, zkoušení, do toho pracovní a rodinné povinnosti…
Dokončili jsme koncerty, tedy spíše koncerty 2023/A. Protože nás čeká druhá polovina roku a tedy 2023/B. ???? Koncerty jsme si hodně užili, a přestože to bylo logisticky (a co si budeme povídat – i fyzicky), náročné, vyrazili bychom hrát znovu! Bohužel, už moc není kam.???? Na pěti koncertech ze sedmi jsme sdíleli podium s DEPRESY, což byla, myslím, dobrá volba. K sobě jsme vzali vždy jednu nebo dvě kapely navíc, takže jsme se na podiích potkali s THE BOOK, BLOODY OBSESSION, KRUDUS, NEWSPEAK, VOLUPTAS, SLAŤ nebo HYPNOS. To si myslím zaručovalo jistou stylovou různorodost.

Každá kapela, jejíž členové nebydlí na jedné ulici, potvrdí, že zkoušení, koncertování, cesty tam a zpět, jsou prostě aktivity, nabourávající běžný chod rodiny a zaměstnání. Je to buď, anebo. Ale přežili jsme to my, naše rodiny, naše děti, naši zaměstnavatelé. Takže je vše v pořádku.

Několik koncertů jste odehráli s DEPRESY, další metalovou stálicí. Potkali jste se na jednom podiu už někdy dříve? Po jak dlouhé době ses s těmito bardy setkal? Jejich album „Psycold“ je rovněž skvělé… 🙂
Já to album slyšel zatím jen naživo!!! Ostuda! Viděli jsme se tolik večerů a já neměl čas si obstarat jejich CD. Což musím napravit, protože chalani jsou výborní! DEPRESY samozřejmě známe už dlouho. Já pamatuji a v lásce mám jejich demáč „And There Came The Tears With Christ“, což je milion let nazpět. Některé nahrávky jim vydával Shindy, který se staral i o nás, takže přehled jsme měli. Naposledy jsme se s DEPRESY viděli před pár lety na Symbolic festu a možná i to nám pomohlo se rozhodnout, že oslovíme právě je. Navrhnul to bubeník Čepa nebo kytarista Kubýk, kteří s nimi jeli koncerty v dresu PAČESS. Byla to dobrá volba a doufáme, že se brzy zase uvidíme.

Bylo hned od začátku jasné, že album přehrajete celé, skladbu po skladbě? Byly i jiné alternativy? Jeden kousek z „KaBaAch“ a jeden z „Thots“, dva songy, které dáváte k „Vemork Konstrukt“. Zůstane to tak i na dalších koncertech?
Přehrát téměř celé album byl záměr. Máme nové album, tedy budeme hrát spíše nové album. Logicky. Diskutabilní byl poslední song „Verdikt22“, který nebyl a priori skládán pro živé hraní. Ale stáli jsme si za ním natolik, že jsme se rozhodli jej naživo zahrát. Nepopírám, že tu byly jisté obavy z jeho vyznění a přijetí, ale k našemu překvapení si právě tento song ukradnul nejvíce pozornosti a byl nejvíce skloňován (v pozitivním slova smyslu). Spousta posluchačů i redaktorů ocenila jeho zařazení, jeho koncertní podobu, použití ruštiny… Což je fajn a je to důkaz, že svět je ještě v pořádku! A není nezajímavé, že po dvou koncertech za námi přišly ženy a téměř totožně tvrdily, jak moc je skladba zasáhla.???? Druhá polovina roku bude ve znamení kosmetických změn v playlistu, kdy přidáme nebo obměníme jeden starý song, který je k poslechu jen a pouze na kdysi vydaném sedmipalci. Jenom si vzpomenout, jak se vlastně hrál…????

FORGOTTEN SILENCE nikdy příliš nekoncertovali, ale teď jste se solidně rozjeli. Andrea mi prozradila, že se vám dokonce rýsují další koncertní štace. Měl bys k tomuto nějaké bližší informace? Na jaká místa se hodlají FS podívat?
Druhou polovinu roku chceme detailněji inzerovat až později, ale už teď rád uvedu, že se ukážeme na festivalu BRUTAL ASSAULT, festivalu CELESTIAL HELP FEST (kam se vrátíme po neskutečných jedenácti letech), na Slovensko se vrátíme ještě asi třikrát ve společnosti ABSTRACT, a mihneme se před definitivním zavřením brněnského klubu Melodka ještě jednou i tam. Uvidíme, zda ještě něco přibude, ale vzhledem k rodinám a zaměstnáním to už asi přehánět nemůžeme – i když bychom rádi!

Vyrazili byste za určitých okolností i do zahraničí?
Asi bychom nebyli proti, ale koncert v zahraničí je spojen s promotion, které za hranicemi nemáme podchyceno tak, jak bychom měli mít, pokud bychom se hudbě věnovali minimálně na 99%. Nevidím totiž smysl v tom hrát zahraniční koncerty, kde budou v klubu tři platící – to je vyhozený čas i peníze. Už jenom podzimní koncerty na Slovensku budou chtít Slovensku připomenout naši kapelu, poněvadž mám pocit, že CZ a SK scény se trošku separovaly a ty kontakty nejsou už takové jako kdysi. Fanzinů ubývá a možnosti propagace jsou omezené. Ale přiznáme se, že nás lehce láká Polsko… Uvidíme, zda budou podmínky přejít od slov k činům????

Zdá se, že je současná sestava FORGOTTEN SILENCE pevná a ustálená. Můžeme se tudíž dočkat další nahrávky o to dřív? Je to samozřejmě předčasné, ale už se ti něco nového přece jen rodí v hlavě?
Ale ano, nápady jsou. Ale je nutno je nechat usadit a tak nějak nechat vyhnít. Nemá smysl se pouštět do něčeho TEĎ, kdy nový vinyl ještě nevychladl. Ze zkušenosti vím, že by to nedopadlo kvalitativně tak dobře, jak bychom chtěli a jak bychom si představovali. Takže to chce chladnou hlavu. Nápady začneme hromadit dejme tomu na podzim, a to už by mohly být jasnější plány či koncept něčeho nového. Teď si užíváme stále čerstvého alba a harmonicky fungující sestavy, kde každý člen přikládá ruku k dílu. No není to ideální?

Krusty, přeji fajn léto! Na co se teď nejvíc těšíš?
Nebudeš mi to věřit, ale já – kdysi odpůrce živého hraní – se těším nejvíce na nadcházející koncerty!???? To je, co? Jinak letní parna, která opravdu nemusím, budu trávit už potřetí v mém oblíbeném Polsku. Balt a vůbec moře na severu (Dánsko, Belgie) prostě miluji! Navíc Polsko je kromě krásné přírody a příznivé teploty plné válečných památek a mě tato místa, lehce řečeno, fascinují. Takže přeji všem, ať přežijeme tropická parna a na podzim všichni zpět do klubů. ????

ALL

https://www.facebook.com/forgottensilenceofficial/

https://open.spotify.com/artist/6XJvCdJbRTmiiBEYlgObbi

https://www.instagram.com/forgottensilenceofficial

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *