FORGOTTEN SILENCE – Kras (CD – 2018, Epidemie Records)

Stačil mi jeden jediný poslech novinkového CD „Kras“ od mágů FORGOTTEN SILENCE a hlavou mi začala lítat motta typu: „Who’s the king?“ , „Back to the top“, případně „We are the best!“ Nebudu to prodlužovat, „zelené album“ na mě udělalo obrovský dojem a v podstatě bych nenašel den v týdnu, kdybych si alespoň neštrejchnul dva kousky. Výpravné dílo, jenž představuje hudební procházku Moravským krasem, vnímám jako album na jednu stranu totálně odlišného od všeho, co FORGOTTEN SILENCE vydali. Zároveň si ale dovoluji tvrdit, že letití fanoušci dost dobře rozpoznají skladatelský rukopis, kterým se kapela prezentovala již na progmetalovém veledíle „Kro Ni Ka“.

„Kras“ je ovšem mnohem „rozvinutějším vějířem“, a to nejen díky neuvěřitelně variabilním a atmosferickým kompozicím. Přiznám se, že ve vybraných zákoutích jako bych slyšel slovenskou legendu FERMATA, či dokonce nedostižné Vargovo těleso COLLEGIUM MUSICUM. FORGOTTEN SILENCE však dokázali tuto progresivní hmotu posunout do soudobých dimenzí, čímž dodali nahrávce tolik potřebnou moderní tvář (asi by nebylo úplně šťastné, kdyby Krusty a spol. vytvořili pouhý hold nesmrtelným nahrávkám, jejichž historická dominance je v podstatě nesestřelitelná).

Určité novum ovšem bezesporu představují čisté vokály Jiřího Kučerovského (ANIMÉ), nemluvě o jeho kytarových „parádách“. Ale ono by bylo v podstatě krajně nespravedlivé, abych zde vyzdvihoval konkrétní hudební složky, neboť největší hodnota nahrávky spočívá v její komplexnosti, nemluvě o „KRASné“ atmosféře. A jen tak na okraj – pojem „krása“ v dobrém smyslu slova reprezentují i omamné nápěvy mistra Necrococka, který tu byl obsazen do jedné ze svých životní rolí. Prostě paráda…

FORGOTTEN SILENCE ušli dlouhou cestu, a přestože už dávno nejsou kapelou klasického střihu, je opravdu neuvěřitelné, že dokáží takto silně promlouvat do hudebního dění. Úplně se bojím napsat, že právě „Kras“ představuje vůbec to nejlepší z dílny FORGOTTEN SILENCE… Jak tomu ale opravdu je, to ukáže až čas. Momentálně si ale právě toto myslím. 🙂 „Výpustkem“ to jednoduše začíná a od těchto chvil je každá další skladba lepší než ta předchozí. Dílo hodné mistrů, precizní a komplikované, zároveň ale přece jen stravitelné a částečně i metalové! S něčím podobným se tuzemský posluchač hned tak nepotká!

Skladby: Výpustek, Wolfsgrotte 1420, I‘ am a692, K nejdelšímu systému, Čajový muž, Cesta suchým žlebem /kateřinská/
Sestava: Biggles – kytara, zpěv; Marty – klávesy; Krusty – baskytara, perkuse; Čepa – bicí.

Hosté: Necrocock – doprovodné vokály, klávesy; Medvěd – kytara; Satyr – zpěv

ALL

http://bandzone.cz/forgottensilence

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *