FLUISTERAARS – Bloem (CD-2020, Eisenwald)

Holandský projekt FLUISTERAARS tvoří dva blackmetaloví nadšenci. Mink Koops je vrchním skladatelem hudby, jeho kolega, Bob Mollema, „ničí“ své hlasivky klasickou „vránou“. V tomto ohledu nic moc objevného. Ovšem už samotný pohled na obal dává tušit, že FLUISTERAARS rozhodně nekvačí s davem. Naopak se v rámce žánru snaží privatizovat zlo výraznými „atmo“ prvky, jež ve finále tvoří výrazný part pětiskladbového nosiče. Pokud se vám stále stýská po nejslavnějších albech BURZUM (schválně si povšimněte Bobova vokálu), FLUISTERAARS prostřednictvím „Bloem“ nabízí velmi povedenou alternaci.

Přestože tvorba nezapře inspiraci norským black metalem, jsou v ní zapleteny prvky poetismu, jež účelovým způsobem drolí tradiční žánrovou ostrost. Patrně tím nejvýraznějším příspěvkem je na albu třetí kompozice s názvem „Eeuwige Ram“, kde klávesy vystavěly kytarám symbolickou stopku, a to za účelem vytvoření doslova královského opusu. Punc pompéznosti je pak ke slyšení i v následujícím songu „Vlek“, který je ovšem v první části přímočaře „norský“. Když pominu vokál, tak FLUISTERAARS ve svém projevu pracují s kontrastem jak to jen jde, ale zároveň se nesnaží násilně „vydeletovat“ primární kořeny. Je ale možné, že se jim to v budoucnu svým způsobem povede, neboť u nich cítím chuť experimentovat.

„Bloem“ je ovšem stále dílo spadající do ranku blackmetalového. Jeho největší síla spočívá ve velkém kouzlu, nikoliv vybroušené instrumentaci. Po stránce skladatelské pak Holanďané zaslouží velkou pochvalu. Každá kompozice je něčím zajímavá a jsem si skoro jist tím, že zde nebude příliš blackmetalových fans, kterým by se tahle nahrávka nelíbila. Samozřejmě mám teď na mysli odnož reprezentovanou BURZUM, později např. SUMMONING. FLUISTERAARS jsou však ve svém vyjadřování každopádně osobití, o zdroje inspirace se pouze opírají, boty jim poslušně neleští. Poslední zajímavostí budiž i sázka na rodný jazyk, ostatně „divných“ názvů skladeb jste si už určitě všimli. FLUISTERAARS překvapili a potěšili!

Skladby: Tere Muur, Nasleep, Eeuvige ram, Vlek, Maanruïne

Sestava: Mink Koops – hudba; Bob Mollema – zpěv, texty

ALL

https://www.facebook.com/Fluisteraars

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *