FLESHLESS – Grindgod (LP-2013, Nice To Eat You Records/PigeonShit Agency)

FLESHLESS byli na počátku své existence uznávanou kapacitou a v rámci death metalu tu mnoho lepších formací opravdu nebylo. Děčínští zkrátka už na začátku devadesátých let dobře věděli, kterak s kosou mávat a především první nahrávky byly pro tuzemského posluchače ztělesněním maximální zběsilosti. Kupříkladu na demo „Grinding“ dodnes vzpomínám s obrovským sentimentem, byly to tehdy vskutku parádní časy a předně ten hlad po muzice! To už dnešní mladší ročníky rozhodně nezažijí, nicméně alespoň částečnou atmosféru mohou načerpat prostřednictvím různých reedic, mezi které patří i tato reinkarnace debutového alba „Grindgod“, jež se letos dočkalo vinylové verze.

A jak tedy debut z roku 1999 na velké placce vlastně vypadá? V podstatě podobně jako CD! Ústřední cover byl zachován úplně stejně, byť ve zvětšené verzi je obrázek pochopitelně daleko působivější a totéž lze vlastně i tvrdit o kolorované vsádce, na které byly umístěny všechny texty, přičemž podkladem znovu jsou stylové malůvky pana Lhoty, tentokráte v černobílé jakosti. Co se týče hudebního obsahu, tak na albu jsou umístěny bez rozdílu všechny skladby, jež vyšly na CD, samozřejmě s výjimkou na disku bonusově přidaného dema „Grinding“, které v těchto dnech vychází samostatně jakožto picture vinyl.

Pro sběratele tedy jednoznačná volba k utrácení peněz, a to teď mám namysli oba tituly patřící do tuzemské pokladnice death metalu, ať se to někomu líbí či nikoliv. Na druhou stranu jsem si při poslechu placky poněkud posteskl a sám sebe se zeptal: „Proč je právě „Grindgod“ nepřekonatelně nejlepším počinem v rozvětvené diskografii kapely?“ Ano, přiznávám, další alba mě bavila cca. +/-, ovšem z žádného z nich jsem už nebyl tolik odvázán, jako tomu bylo právě u „Grindgod“. Ale to je samozřejmě o subjektivním pocitu. Jak už jsem někde uváděl, nepatřím k těm lidem, kteří zbožňují kapely bez hmatatelnější známky žánrového rozvětvení, a to je pochopitelně i ten důvod, proč mě současná tvorba FLESHLESS nechává v klidu, byť i ve vývoji sestavy došlo k určitým evolučním změnám, nicméně všechno jsou to procedury víceméně dílčí, nikterak kořenící, spíše se jedná o ortodoxněji vedený základ. No jo, jsem to ale nevděčník 🙂

Bez všech mých poznámek je však reedice „Grindgod“ fajnová záležitost. LP vypadá opravdu moc hezky a já sám si k tomu mohu navíc připočíst všechny ty nejlepší FLESHLESS vály, které mě i po letech baví poslouchat. Co bych se nepřiznal, i po těch dlouhých čtrnácti letech mám tyhle šlágry beznadějně uložené v mozkovně. Navíc z vinylu se to sakra hezky konzumuje!

ALL

http://bandzone.cz/fleshless

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *