FEEL A CURSE – Snažili sme sa dosiahnuť čo najkvalitnejší zvuk, ktorý by v prvom rade vyhovoval našim predstavám.

FEEL A CURSE je sice nové jméno na deathmetalové mapě, ovšem pokud nahlédnete pod pokličku, zjistíte, že tito pánové nepatří rozhodně k žádným zelenáčům. Naopak na svých bedrech nesou metalový odkaz minulosti, na kterém bylo vykonstruováno naopak moderně znějící ‚EP „Corroded Time To Come“ a právě o tomto materiálu jsem svedl řeč se zkušeným Jozzo Josefkem, vokalistou a kytaristou v jedné osobě. A že vám tohle jméno někoho připomíná? Nemýlíte se! Viz. níže…

Ahoj Jozzo! Srdečně tě zdravím při rozhovoru pro R.U.M. zine! Představ si, náš předchozí rozhovor se konal cca. před dvanácti lety! Je vůbec možné, abys ve zkratce shrnul, kterak se za tu dobu změnil tvůj náhled na život či hudbu samotnou?
Tak to je teda slušná doba… V mojom živote sa toho zmenilo veľa, hlavne kvôli tomu, že teraz mám už vlastnú rodinu, dve dcérky, takže žijem aj inými starosťami ako predtým. Ale čo sa týka môjho pohľadu na hudbu tak tam sa také veľké zmeny neudialy – stále mám najradšej tvrdú muziku len oproti mladosti som otvorenejší iným žánrom. Najviac holdujem metalu a tvrdému rocku aj keď je pravda, že takú muziku ako hrá teraz ALTER BRIDGE by som si asi pred 12 moc nepúšťal a teraz to počúvam veľmi rád. Vlastne ani neviem, či v tej dobe niekto takéto niečo hral…

Jak vlastně probíhalo ukončení činnosti DESECRATED DREAMS? V době vydání debutu jste byli docela slušně rozjetí, ale potom se vaše jméno úplně rozplynulo v zástupu dalších kapel. Když se tak dívám na vaší diskografii, tak třeba druhou řadovku „Die!Mensions“ jsem nikdy neslyšel a ani se nepamatuji, že bych ji viděl v nějakém distru…
Od vydania debutu sa v pomerne krátkej dobe udialo strašne veľa zmien. V jeseni 2001 sme odohrali prvé Metal Age tour v klasickej zostave, ktorá o pár mesiacov bola v troskách. V jeseni 2002 sme odohrali druhé Metal Age tour s úplne novým repertoárom s automatickým bubeníkom a klávesmi, na ktorých hrala Petra. Keď tak na to spomínam, tak to bol „docela mazec“, pretože sme za 4 mesiace kompletne prepracovali rozrobený repertoár na novú zostavu (automat+piáno), nacvičili sme to a začali sme koncertovať. Asi to bude aj tým, že v tedy sme nemali svoje rodiny, takže po práci som sa tomu mohol plne venovať. V lete 2003 sme tento nový repertoár začali nahrávať so živým bubeníkom Oliverom – to je ten spomínaný album „Die!mensions“, ktorý sme dokončili až na jar 2004, pretože sme sa zdržali mixovaním a mastrovaním – a to už sme boli vlastne v kapele len Petra a ja, pretože Oliver bol dohodnutý len na nahrávanie. Rozoslal som potom vyše 100 promo diskov do sveta, ale veľmi sme s tým neuspeli. Jedna skladba sa dostala na akúsi výberovku a to je asi všetko. A to bol vlastne aj koniec prvej éry, pretože som nemal v okolí nikoho s kým by sa dalo pokračovať, tak som si vtedy musel dať pauzu, počas ktorej sme sa s Petrou zobrali, narodila sa nám prvá dcérka, ja som aj menil prácu, takže mali sme kopec iných starostí. Na jar 2006 ma zavolali chalani z DEMENTOR, aby som sa k nim pripojil, tam som pôsobil niečo vyše roka a niekedy v 2008 sme sa opäť pokúsili dať dokopy DESECRATED DREAMS… V 2010 sme nahrali EP “In The Embrace Of Lies” a na tento disk sme ako bonus umiestnili album „Die!mensions…“

Jestli dovolíš, ještě jedna otázka k DESECRATED DREAMS. Všiml jsem si, že jsi se pokoušel kolem roku 2010 o návrat, který však zřejmě nevyšel. Pak jsi ovšem dal dohromady FEEL A CURSE a najednou během jednoho roku tolik práce. V čem tedy spočívá kouzlo nové sestavy?
Áno, snažil som sa vtedy rozbehnúť DESECRATED DREAMS, a práve to EP malo byť impulzom, ktorý nás nakopne, ale pravdupovediac sa stal pravý opak a kapela stagnovala. Snažil som sa to zvrátiť ešte v roku 2012, kedy som inicioval nahrávanie EP „Raven“ (je na stiahnutie na jozzo.consultaxpkk.sk), kde sme nanovo nahrali pár starých skladieb, ale popritom som prišiel na to, že to zoskupenie nemá záujem ísť tým smerom, ktorým som sa ho snažil smerovať, tak som odišiel, čím vlastne DESECRATED DREAMS zanikol. A tým som urobil za touto etapou hrubú čiaru. Niekoľko dní po mojom odchode z  DESECRATED DREAMS som sa dohodol so svojími súčasnými spoluhráčmi, že skúsime rozbehnúť úplne novú kapelu. Chalanom som predostrel svoje plány, ktoré ich zaujali, poslal som im pracovné nahrávky mojich skladieb a pustili sme sa do toho. Ako prvý cieľ sme si určili nahratie EP, následne prípravu koncertného programu s samotné koncertovanie – momentálne rozbiehame fázu koncertovania. Ďalšie plány už budú závisieť od toho ako sa to celé bude vyvíjať, samozrejme počítame s tým, že spravíme aj album a na nových skladbách už postupne pracujeme…

Mohl bys prom představit své dva spoluhráče? Je evidentní, že se jedná o zkušené rutinéry…
Všetci sme zhruba v rovnakom veku, ja som dokonca najmladší. Bubeník Andrej kedysi dávno hrával v jednej zo zostáv DESECRATED DREAMS, hrával aj v ružomberských EMBALMED a ďalších bandách, teraz už asi 8 rokov hrá v kapele QUARRELING MEN. Basák Palo je tunajšia rocková ikona, hrá v kapele NEW BLACK WIDOW a má aj ďalšie projekty. Chalani stále hrajú vo svojich pôvodných kapelách a ja dúfam, že to budú aj budúcnosti takto dobre časovo zvládať ako doteraz….

V současné době se vám podařilo vydat premiérové ‚EP „Corroded Time To Come“, které v sobě skýtá odkaz staré deathmetalové školy, ovšem po zvukové stránce nahrávka naprosto sebejistě pokukuje po současné moderně. Takhle to alespoň cítím. Bylo vaším záměr přiblížit se alespoň částečně tomuto příměru?
Áno naše skladby sú cítiť starou deathmetalovou školou a to hlavne kvôli tomu, že ma tento žáner najviac formoval ako poslucháča aj ako hudobníka. Keď som začínal s gitarou tak som veľa hrával veci od kapiel ako DEATH, METALLICA a SLAYER, a tu sú vlastne základy mojej hry. Samozrejme je viacero ďalších hudobníkov alebo kapiel, ktorí ma viac či menej inšpirujú a to aj medzi tými mladšími/novšími. Čo sa týka zvuku tak sme sa snažili dosiahnuť čo najlepší zvuk a je pravda, že mne osobne súčasné zvuky vyhovujú. Nehovorím, že úplne všetko, ale znenie veľa nových albumov aj starých kapiel sa mi páči. Nemáme teda zámer robiť nahrávky s vyložene oldschoolovým znením ala ranný KREATOR alebo SUNLIGHT a pod.

Domníváš se, že je nutné přiblížit třeba právě zvuk těm mladším posluchačům, kteří časy devadesátých let nikdy nezažili? Nemyslím teď nějakou účelovou podbízivost, spíše mám na mysli určité „navedení jejich uší“ na tvrděmetalovou cestu… 🙂
Kvalitný zvuk mal svoj význam vždy a jeho dôležitosť sa rokmi zvyšuje aj kvôli tomu, že každým rokom pribúda nahrávok s výborným zvukom. To čo sa mohlo považovať za dobré pred 20 rokmi tak by teraz často vôbec neobstálo, ale je pár nahrávok, ktoré mojim ušiam znejú faktasticky aj po 20 a viac rokoch. Napriklad SODOM-Agent Orange. Ako som spomenul, snažili sme sa dosiahnuť čo najkvalitnejší zvuk, ktorý by v prvom rade vyhovoval našim predstavám o znení a dúfame, že to poslucháči ocenia a bude im to takto tiež vyhovovať. Myslím, že snaha vyhovieť preferenciám nejakého anonymného davu na úkor vlastných predstáv je skôr cesta do pekla, na ktorej konci je nespokojná aj kapela aj poslucháči.

A když už jsme u toho zvuku, tak mě ještě napadá, jestli si třeba vybavíš nějakou nahrávku, kterou považuješ dodnes za bezkonkurenční, ale už se k ní příliš nevracíš právě z důvodu „dobového“ zvuku?
Najkôr ma napadá MEGADETH – So Far…, ktorý som nevedel zvládnuť ani v minulosti – ten remaster je už stráviteľnejší – sú tam parádne veci. Ešte ma napadá DESTRUCTION – Release From Agony, ktorý som svojho času celkom počúval, ale teraz už s tým mám problém – hlavne keď som niektoré z tých skladieb počul spravené nanovo na „Thrash Anthems“.

O mastering nahrávky se postaral dánský expert Jacob Hansen a mě pochopitelně nenapadá nic lepšího než se zeptat, proč právě on se stal tou osobou, kterou jste vyzvali ke spolupráci?
Ja už viac rokov sledujem aké nahrávky produkujú rôzne štúdiá a mám medzi nimi svojich favoritov. Jacob je jedným z nich a robil napríklad aj na spomínaných „Thrash Anthems“. Niektorí producenti majú zvuky svojich nahrávok dosť rozdielne a niektorí zasa majú zvuky, z ktorých cítiť rovnaký rukopis. Od Jacoba sme chceli práve to, aby do nahrávky dostal svoj feeling, čo sa myslím podarilo. Komunikácia s Jacobom bola úplne v pohode, len som musel byť trpezlivý, pretože bol dosť zaneprázdnený inými projektami, na ktorých pracoval, pričom my sme pochopiteľne neboli jeho top priorita. Takže keď mal na nás čas, tak na tom porobil, poslal vzorku a tak. Ale nepredpokladám, že niektorom z iných renomovaných štúdií, by to malo byť výrazne iné, takže sme to brali ako fakt. Ten výsledok za to mierne zdržanie stojí. Pre budúcnosť nám Jacob odporúčal, aby sme zvážili aj to, že by sme mu zverili aj mix, ale to už hovoríme o niekoľkonásobne vyššej sume a to neviem či budeme schopní utiahnuť… Ak by sme mali signály (napríklad predaj EP nad očakávanie), že by sa nám to v nejakej rozumnej miere vrátilo z predaja nosičov tak neváhame!

Plánujete i v budoucnu fungovat pouze ve trojici, anebo máš už v hlavě plán, kterak vaše řady rozšířit?
Plán nemáme, ale nezavrhujeme možnosť, že prijmeme aj druhého gitaristu alebo speváka. Hlavne druhá gitara by mohla náš zvuk naživo zhutniť. Závisí od toho či sa niekto taký objaví a presvedčí nás o svojom prínose pre kapelu aj o vážnom záujme. Nejaké kontakty resp. pokusy už v tomto smere boli, ale nakoniec z toho zišlo. Zatiaľ sa teda pripravujeme na vystupovanie v trojici.

Všiml jsem si, že se snažíte docela často koncertovat, ovšem jak vypadají vaše sety, když máte prozatím nachystané pouze čtyři skladby? A nebo jich máte už přece jen více?
Prvé koncerty nás čakajú v najbližších týždňoch, budeme na nich hrať päť svojich a jednu prevzatú skladbu, t.j. zhruba 30 minutový set. Myslim, že to na začiatok úplne stačí. Ale ani v budúcnosti nebudeme hrať viac ako sedem maximálne osem-skladbové sety, hlavne keď budú hrať aj iné kapely s nami. Nie sme IRON MAIDEN aby sme hrali dvojhodinový set. Takže mne sa ako ideál pre nás pozdáva set 6+1 (skladieb). A ešte k tým novým skladbám: na skúškach zatial skúšame tri novinky, ktoré niesú na EP a ďalšie tri skladby mám rozpracované…

V této souvislosti bych se tě rád zeptal na eventualitu spojenou s realizací dlouhohrajícícho materiálu. Doba sice hmotným nosičům nepřeje, ale zas na druhou stranu existuje celá řada možností, kterak se svou hudbou naložit. Klasické CD, vinyl, mp3 stopy na netu X vydávání nosičů vlastním přičiněním či pod labelem… Zkus alespoň nastínit nějaké možnosti, které v této chvíli pokládáš s ohledem k FEEL A CURSE za úplně nejlepší?
Úplne najlepšie bude, keď sa nás ujme zabehaný label, ktorý už bude mať v oblasti propagácie a distribúcie hudby vybudovanú infraštruktúru. V prípade, že sa label nenajde tak vieme album zrealizovať tak ako sme spravili aj EP, ale je jasné že naše distribučné možnosti sú obmedzené. Práve v tejto chvíli sa odhodlávam spustiť bandcamp, aby sme ponúkli aspoň jednu možnosť elektronického predaja a ostatné cesty ako dostať našu hudbu medzi ľudí budeme tiež postupne zvažovať.

V souvislosti s FEEL A CURSE mě napadá, jestli jste si stanovili už předem nějakém ambice, kterých byste v budoucnu chtěli dosáhnout. Budete se chtít hudbou spíše bavit a nenásilnou formou ji tlačit dopředu, anebo se hodláte do vlastní činnosti obout na 110% a snažit se o prosazení se na všech frontách?
Sú veci, ktoré máme úplne pod kontrolou, ďalej veci, ktoré vieme ovplyvnič čiastočne a v poslednom rade veci, ktoré vieme ovplyvniť minimálne. My sa chceme primárne sústrediť na tie veci, ktoré máme pod kontrolou, t.j. chceme robiť muziku, ktorá bude podľa našich možností a kritérií kvalitná a bude nás baviť. Budeme vyhľadávať všetky možné a dostupné možnosti, aby sa hudba dostala k ľuďom, rovnako sa budeme snažiť o čo najlepšie živé vystúpenia a podobne. Ďalšie veci, ako sú záujem médií a záujem fanúšikov už tak pod kontrolou nemáme, takže v tomto smere je ťažké niečo predvídať. Budeme radi ak naša hudba ľudí osloví, ale či sa tak stane, alebo v akej miere tak to je ťažké odhadovať. K druhej časti otázky poviem len toľko, že všetci máme svoje zamestnania, väčšinou aj rodiny, ktoré musíme zabezpečiť a takto to aj zostane. Kapele sa budeme venovať popri tomto, takže budeme musieť nájsť rozumnú mieru a spôsob fungovania. Samotné skúšanie ani nahrávanie problém nie je, koncertovanie sa bude odvíjať v prvom rade od príležitostí, ktoré budeme dostávať. Vieme sa zúčastniť akcií v rámci SR/CZ, ale rovno poviem, že na nejaké 6 týždňové tour krížom cez kontinent vôbec nemyslíme. Možno by stálo za úvahu sa pripojiť na časť tour k niekomu a ísť takto 5-6 koncertov v okolitých krajinách, ale o tom budeme uvažovať možno neskôr a bude závisieť od toho či takú príležitosť vôbec dostaneme alebo koľko nás to bude stáť. Máme svoje finančné limity, cez ktoré sa bez podpory niekoho iného (labelu alebo sponzora) určite nedostaneme. Momentálne sme sústredení na akcie, ktoré máme naplánované na koniec tohto a začiatok budúceho roka a potom uvidíme na čom budeme pracovať ďalej. Pravdepodobne sa zasa pár týždňov povenujeme novým skladbám…

V devadesátých letech jsi jistě patřil k lidem, kteří měli česko-slovenskou metal scénu pod drobnohledem, určitě si věděl o každém novém přírůstku do deathmetalové rodiny, která byla především na Slovensku hodně silná. Jak je tomu ovšem v současnosti? Stíháš sledovat počínání kluků, kteří se stejným zapálením zkoušejí své štěstí přesně jako ty před nějakými cca. patnácti lety? Jak bys celkově ohodnotil přínos současných kapel?
Je pravda, že si netrúfam sučasné dianie veľmi komentovať, nakoľko si nemyslim, že ho mám podrobne zmapované. Sú kapely, ktoré sledujem a často sú to hlavne tie bandy, ktoré už poznám alebo poznám ľudí z nich. Tie si občas checknem na bandzone alebo facebooku čo majú nové a občas natrafím aj na niečo pre mňa úplne nové a zaujímavé. Aj keď na webe sa vyskytuje fakt všeličo (dobré aj zlé). Každopádne fandím všetkým, ktorí sa o niečo seriózne snažia a ak ich tvorba priláka k tvrdej muzike hoci len zopár nových fanúšikov, tak je to len dobre a už to je prínos pre scénu..

Jako muzikant jsi zůstal věrný death metalu. Netoužil jsi někdy vyzkoušet krásy a kouzla úplně odlišného hudebního ranku?
To je pravda, dá sa povedať, že som nikdy nič iné nehral, ak nerátam pár coverov, čo sme občas zahrali na koncertoch. Lákalo by ma zahrať si aj nejakú inú tvrdú muziku alebo niečo iné čo by ma hudobne zaujalo, ale v tomto smere ja netvorím a neorganizujem nič. Priznám sa, že teraz trávim veľa času s FEEL A CURSE a to ako hraním, tak aj skladaním muziky a ostatnými vecami okolo, takže na iné hudobné projekty momentálne ani nemám síl.

Díky moc za rozhovor, pokud jsem na něco zapomněl, určitě sem můžeš přidat ještě nějaké aktuální info z vašeho tábora…
Ja sa Ti tiež chcem poďakovať za priestor v R.U.M. zine, zdravíme Vašich čitateľom a pripájam už len liniek na vypočutie (viz. níže).

ALL

www.facebook.com/FeelACurse

bandzone.cz/FeelACurse


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *