FEEBLE MINDED – Pernicious Intergrowth (CD – 2009, Grodhaisn Productions )

Téměř deset let trvalo kapele FEEBLE MINDED, než navázala na debutové album „Meanwhile We’re Alive“ a pochlapila se s novinkou „Pernicious Intergrowth“. Vytrvalost v pravdě chválihodná, ale pro současné recenzenty spíše nic neříkající. Já osobně však pamatuji kapelu v „nejlepším“ a kdybych zapátral ve svém archívu, určitě bych nalez šedé ufounské letáky, jenž upozorňovaly na příchod nové death metalové bestie. FEEBLE MINDED však nikdy nebyli jen o klasice, ale velmi intenzivně inklinovali k brutal deathu a zároveň také grind coru. A jak je to v roce 2009? Vkus se rokycanským hrdlořezům výrazněji nezměnil, ovšem k jistým“čárám“ rozhodně došlo. Kapela pochopila, že s obyčejným projevem dnes už nikoho nezaujme a jako obranu nasadila antibiotika nejsilnějšího ražení. Z hudby cítím skotačivou atmosféru hard coru, dost možná i trash metalu a v zákoutím samotném se čepýří crust/punk ve stylu NAPALM DEATH. Opozicí proti těmto atributům pak jsou košaté kytarové vyhrávky jako na konci skladby „Recycling Despair“. Pozoruhodnou rošádu vyostřuje rozvrstvení vokálů, jejichž kadence se pohybuje od hlubokého growlingu, zlostného štěkotu („Nothing But Blood“) až po sborové frázovánní či dokonce rap („Entrails On The Wall“). Jako když BIOHAZARD dostanou 220 🙂

I přes všechny přednosti a kvalitu si však nelze nevšimnout určitých hluchých míst. I když má nahrávka sotva půlhodinku, najdou se zde vysloveně zaplácaná místa, celkovou stopáž alespoň účelově prodlužující. Velká škoda, jinak tenhle počin rozhodně k zahození není a pokud bych měl ještě nějakou výtku, týkala by se tak maximálně poněkud utopeného zvuku (rozhodně se nejedná o žádnou katastrofu, jde spíše o problém mých uší a dost možná to tak i kapela zamýšlela). I přes veškerá výše zmíněná negativa lze konstatovat, že FEEBLE MINDED patří do širší špičky tuzemského death metalu (ale uvítal bych ještě více té psychedelie či experimentu…no vím, už mlčím. 🙂 )

Feeble_minded

Nyní se raději pustím ještě do některých pikantností, které s tímto CD souvisí. FEEBLE MINDED se na své nové cestě rozhodli, že se nechají doprovodit celou řadou hostů. Jejich stopa je v konečném důsledku dosti výrazná, a proto nebude od věci, když je zde uvedu. V prvé řadě se jedná o Freda ze SMASHED FACE, jehož hlasivky podpořily hned tři tracky. Tak si tak říkám, že snad ani neznám death metalovou kapelu v Česku, které by Fred ve studiu nevypomáhal :). Podobně zaneprázdněni jsou také Sepp (ex DESPISE, SUPREME CONCEPTION) s Jardou Šantrůčkem (DESPISE, IMPERIAL FOETICIDE)…ti se také příliš nezastaví. Ovšem angažování ztraceného syna českého grind coru, Bárnyho z exPERVERSIST, to byl skutečně mistrovský tah. Hravě vás o něm přesvědčí cover song „I’am God“ z dílny kultovních BROKEN HOPE. Bárny si zde zabékal ve spolupráci se Seppem a výsledkem je nestoudný marast dvou nejbrutálnějších tuzemských hrdel. Chutná to tečka za obskurní zabijačkou!

Návrat FEEBLE MINDED se tedy z větší části povedl. Přiznávám se, že jsem tomuto comebacku příliš nevěřil, ale nakonec příjemně překvapen. Inu, někdy je lepší používat despekt a pak být potěšen, než se slepě těšit. Kdybych však měl být úplný hnidopich, zamyslel bych se ještě nad nevkusným obalem (i bookletem) Vím, že na prvním místě je hudba. Ovšem pokud dnes kapela chce, aby se její alba prodávala, musí zkrátka přijít s něčím profesionálnějším. Jináč stahovači nikterak nepoleví a nákup CD bude ztrácet význam úplně… Jinak FEEBLE MINDED zdravím a přeji hodně zdaru v další práci!

PS: FEEBLE MINDED se mohou nyní pyšnit nejen aktuálním CD, ale také noými triky a mikinami. zájemci nechť kontaktují Grodhaisn Productions.

ALL

http://www.feebleminded.cz/

http://www.grodhaisn.cz/

[yt-black]iowHdp6NJdY[/yt-black]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *