FDK – Sunlight (CD – 2023, Kabinet Records)

Jsou kapely, od kterých se každým dalším počinem očekává nějaké překvapení. Post-metaloví FDK do této kategorie bezpochyby patří. Debut „Bordeline“ byl logicky polem nezoraným, následovník „Earthlinked“ posléze povýšil tvorbu bandu o level výš, a to především díky snaze o co možná nejkošatější kompozice. Co song, to samostatná kapitola, jež by si zasloužila regulérní EP. Paráda, ale co dál? FDK se stali předním souborem v rámci zmíněného žánru, ale z rozličných důvodů se v průběhu let ze scény zcela vytratili.

Novinka „Sunlight“ tak přichází k posluchačům po dlouhých třinácti letech, což je vskutku hodně dlouhá doba. Během ní se toho samozřejmě hodně událo, vznikly nové kapely, jiné naopak zmizely z povrchu zemského a nepochybně i mnoho fans si rozšířilo obzory prostřednictvím nových objevů. FDK ovšem všechno přežili, a přestože postupovali pomaličku, třetí album se jim podařilo dotáhnout do úspěšného konce. Jak bylo už několikrát deklarováno, stalo se tak ve vlastním studiu, které kluci vybudovali krůček po krůčku.

A jaké „Sunlight“ vlastně je? Na mou duši naprosto znamenité, alespoň tedy ve vztahu ke zmíněnému stylu. Deska hraje naprosto fantasticky, dokonce si dovolím tvrdit, že zastiňuje i arsenál nápadů, jimiž jsou kompozice napěchovány. Já vím, rouhám se… Oproti dřívějšku přibylo více melancholičtějších pasáží, totéž se dá říci i o širším využití čistých vokálů. Co se týče experimentů, tak v této věci, pravda, se FDK až tak výrazně neposunuli. Je samozřejmě otázka, co se od jejich nové tvorby očekávalo (a co se dál od FDK očekává). Kluci zjevně neměli chuť „překopat celou zahradu“, ale spíše vyprecizovat většinu vystavěného, vyleštit všechny možné propriety a otočit je hezky na světlo. Jak známo, někomu toto bude stačit, jinému ne… Celkově je ale „Sunlight“ dílem vskutku profi, a to od první do poslední vteřiny. Mezi vrcholy alba řadím otvírák „Prayer For The Sunlight“ s uhrančivým kytarovým motivem, naléhavou „One Minute To Twelve“ (pohádka s názvem „Kterak kluci z THERAPY? k post-metalu přišli“ – viz úvodní vyhrávka) a několikaprocentní doomovku „Die Offline“.

Jsem přesvědčen o tom, že si FDK prostřednictvím nových tracků vykolíkovali nové pole působnosti, v jehož širokém prostranství mohou dost pokladů vytěžit. Co si ale budeme nalhávat, musí to být alespoň do čtyř let. Důležité info na závěr: „Sunlight“ seženete dokonce ve třech fyzických formátech, stačí si vybrat!

Skladby: Prayer For The Sunlight, Unanswered Calls, Time Is Truth, Die Offline, Highways We’re Never Gonna Také, One Minute To Twelve, Something Pure, Proud And Scarred

Sestava: Jiří „Babb“ Valenta – zpěv, kytara; Petr „Cholda“ Víšek – zpěv, kytara; Petr „Vanja“ Vaner – kytara, syntezátor; František Pekař – basa; Přemysl Taschner – bicí

ALL

https://fdkband.bandcamp.com/album/sunlight

https://www.facebook.com/fdk.band

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *