EZPERANZA

Do redakce nám dorazilo velice zajímavé album od německé kapely EZPERANZA. Po poslechu debutu jsem ihned získal dojem, že by nebylo od věci, kdybychom se o jejich tvorbě dozvěděli něco víc. Image a tvář souboru je vcelku nevšední a totéž se týká také samotného pojetí hudby. Bubeník a hlavní předák souboru Dennis La Brea se ukázal jako velice sympatický chlapík, který je do vlastní tvorby hluboce ponořen a bere ji opravdu dosti vážně. Zde jsou jeho názory…

Zdravím tě, Dennisi! Mohl bys prosím vysvětlit, co znamená ten tajuplný název EZPERANZA?
Jasně, pokusím se. Je totiž vcelku těžké popsat, co tenhle výraz přesně znamená, abys to nějak dobře pochopil. Slovo EZPERANZA znázorňuje něco jako naděj a zároveň to je také španělské jméno, které dobře zní a také přináší něco málo exotiky. No a neměl bych zapomenout, že to jsme také především my, čili tu máš další možnost.

Dostáváme se k vašemu albu „Kill The Konvention“. Musím se přiznat, že mě hodně zaujala textová stránka skladeb. Mohl bys malinko načrtnout, o čem jednotlivé songy pojednávají? Deska zní dle mého soudu hodně uceleně a především vůbec nenudí…
Díky. Koncept alba je jednoduše o zabíjení každodenních lidských zvyklostí. To znamená, že je to takový recept, jak se jim do jisté míry i vyhnout. Ostatními lidmi jsi donucen dělat věci, které nechceš. Buď budeš tedy dělat to, co chtějí oni a nebo si všechny záležitosti vyřešíš po svém. Zkus to sám! A teď k některým skladbám. „Shake It“ je song určený pro velkou párty s nádhernými ženami. „Get Down“ je skladba proti gang-rap sračkám, „Vermilion“ je inspirovaná skutečnou událostí a pojednává o zneužitém dítěti. „Die Young“ je proti terorismu, „Wasting Away“ o promarněném životě, který nakonec vystřídá pocit štěstí a život člověka tak nabere úplně jiný rozměr. V„Generation Sick“ se zabýváme tou spoustou věcí, které nás štvou, lezou nám na nervy, nedokážeme je však v žádném případě ovlivnit. Dnes totiž sebemenší blbosti mohou udělat život ještě těžším, než ve skutečnosti je.

Zmínil si skladbu „Die Young“. To je vskutku impozantní kousek! Dokonce mám pocit, že tak trochu vzdává poctu kapelám jako jsou třeba ALICE IN CHAINS atd.… Jinak po poslechu právě tohoto songu na mě padl stín jakési úzkosti. O čem blíže tahle smuteční píseň vlastně pojednává?
Mám rád tuhle skladbu. Je o nábožensky motivovaném sebevražedném zabijákovy a jeho pocitech ještě v momentě, než všechno vyhodí do vzduchu. Divá se kolem, divá se na mrtvé děti a říká si: „proč jsem musel zabít tolik nevinných lidí?“ Jeho odpovědí je právě to zabíjení samotné. Přesvědčení, ve jménu kterého promlouvá k ostatním a předkládá tak svou pravdu… a pak si v klidu může odejít domů. Myslím si, že v této skladbě odvedl skvělou práci vokalista Jacek, jehož projev se někdy tak trochu podobá Eddiemu Vedderovy, samozřejmě bez jakéhokoli prvotního plánování. Jejich hlasy si jsou zkrátka velmi blízké. Po natočení nahrávky jsem z legrace říkal Potterovi, že snad Bůh do Jacka zapustil Eddiho hlas :-).

Ve vaší tvorbě se prolíná pěkná směsice stylů. Dokázal bys hudební škatulku na „Kill The Konvention“ nějakým způsobem definovat?
Tisk nás považuje za nu-metalovou kapelu. Přijde mi to v pohodě, ale třeba velké německé metalové časopisy nemají tenhle styl příliš v lásce. Proto náš styl označujeme jako Metro (politan) metal. Je to vlastně kombinace metalu a moderního hudebního směřování, které se odráží nejen v té muzice, ale také textech. Rozhodně nepatříme ke staré škole. Místo toho se spíše zabýváme takovým naším mikro-vesmírem. Nechceme být tam, kde jsou v podstatě všichni. Metal a Rock by měl být stále tím nositelem jakési rebelie a změn.

Texty jsou výhradně tvou záležitostí?
Ano, texty jsou výhradně mojí záležitostí :-). Jsou inspirovány mnoha věcmi, které se mi motají hlavou a pro jejich vyjádření je hudba tím nejlepším prostředkem.

Zajímavě je vyřešen obal, který je navíc v digipakovém vyhotovení. Vypadá to opravdu hezky. Moc by mě však zajímalo, kdo je ta pohledná dívka na obalu?
Zelená barva je barvou naděje :-). Tou ženou je modelka Angela. Ona přesně vystihuje to, co jsme tím obalem chtěli říct. Dokonale splnila to, co jsme si od ní slibovali. Její obrázky znázorňují hříšnou nevinnost a hřích, přesně jako když ji vidíš v televizi. Mohl si jí spatřit např. ve snímku Gulfova válka. Už samotný obal je zkrátka jakousi zprávou o tom, co se následně objevuje v textech.

Jak si dle tvého soudu nyní stojí německá metalová scéna oproti zbytku světa?
OK! Já osobně preferuji především americkou a skandinávskou scénu, jelikož dle mého soudu nabízí nejlepší výběr kapel. Německo má samozřejmě také spoustu skvělých zástupců. Především se jedná o starou metalovou školu a nebo kapely, které ranná metalová léta oslavují ještě v dnešní době. Také v těchto řadách si dokážu najít své oblíbence. Především se jedná o kapely z osmdesátých let jako např. ACCEPT, WARLOCK a HOLY MOSES. Z těch dnešních kapel obdivuji RAMMSTEIN pro jejich inovaci v hudbě a zároveň jejich identitu. Nemůžeš si je splést s jinou kapelou.

Znáš nějaké české kapely?
Bohužel se mi žádná nevybavuje. Před několika lety jsem však trávil nějaký čas v Praze a sem tam jsem se zastavil v nějakém tom pěkném, ale i špinavém metalovém klubu. Praha je neskutečně krásné město. Doufám, že si brzo budeme moci v České republice zahrát.

V Německu se už určitě všichni třesou na Mistrovství světa ve fotbale. Patříš také mezi fotbalové příznivce? Jaké šance dáváš svému týmu a České reprezentaci?
Německý tým je turnajové mužstvo. Myslím, že bychom mohli opět celý svět překvapit. Rovněž český tým je skvělý. Jinak mým oblíbeným klubem je Werder Brémy. Produkují opravdu moderní fotbal, což se mi hodně líbí.

Tvé životní krédo?
Žádná bolest, žádný mamon!

OK! Závěrečná slova patří tobě. Zároveň prozraď, jaké nejbližší plány vás čekají…
Chceme co nejvíce nové album podporovat. Už teď máme v plánu slušnou šňůru koncertů. Zároveň pracujeme na umístění našeho singlu „Shake It“ na náš web. Také bude volně ke stažení nahttp://www.autona.de. Doufáme, že se všechno stihne ještě do konce dubna. Takže to vyzkoušejte a mějte se super!

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *