EVOKE THY LORDS – Boys! Raise Giant Mushrooms in Your Cellar! (CD-2015, Solitude Productions)

Boys! Raise Giant Mushrooms in Your Cellar!Hodně bizarní je toto hudební dílo pocházející z dalekého města Novosibirsk, kde už od roku 2002 působí skupina EVOKE THY LORDS. Ta se v letošním roce vytasila už se třetím řadovým počinem, jež nese tajuplný název „Boys! Raise Giant Mushrooms in Your Cellar!“, ovšem pokud patříte k milovníkům sci-fi, jistě jste rozpoznali, že obdobný titul vzešel už dříve z dílny slavného spisovatele Raye Bradburyho. Nicméně i v českém překladu lze toto dílo vyhledat v doslovném překladu, čili správný název povídky zní „Hoši! Pěstujte i vy obří houby doma ve sklepě!“ Dějová linie je pak vpravdě brutální, neboť vypráví o napadení lidské rasy mimozemskými bakteriemi pocházejícími z tajemných hub, které ve sklepě svých rodičů vypěstoval jeden z hlavních hrdinů příběhu.

A protože EVOKE THY LORDS byli tímto dílem nanejvýš fascinováni, rozhodli se vytvořit jakýsi doprovodný soundtrack ke knižní předloze, čímž si tak trochu zadělali na problém, přestože v mých očích nakonec obstáli. Na můj vkus si však příliš nevyhráli s celkovou image, která by si rozhodně zasloužila honosnější kabátek, tj. obal i booklet, přičemž velký nedostatek spatřuji v absenci textů a nic na tom nemění ani to, že zpěvů je v jednotlivých skladbách poskrovnu. Strohost si takto pojatý příběh jistě nezasloužil a posluchač je tímto ochuzen o komplexní interpretaci vlastního výkladu s možnými odbočkami.

Evoke_logoCo se však kapele nepodařilo v ranku průvodním, toho bylo alespoň částečně dosaženo prostřednictvím hudby. Hned úvodní skladba „Damn These Deserts“ zavádí posluchačovo ucho na stezku plnou stone-doomových pikanterií, tu a tam lze zaslechnout i motivy čistého art-rocku. Významná úloha, alespoň co se týče atmosféry, byla svěřena příčné flétně, jejíž kouzla mi dala vzpomenout na album „Unicorn“ od české formace VOTCHI. EVOKE THY LORDS jsou však ve svém výrazu mnohem ponurejší a hned následující „Betrayer/Lier“ o tom do puntíku vypovídá. Ve druhé části kompozice se poté objevují i zpěvy, resp. brutální growling, jež je záhy doplňován vokály hostující Anastasie Kuzhelové. „World Without Me“ pak zachycuje formaci v rozpoložení hustě stoner/doomovém, odkaz amerických kapel je zde docela výrazně slyšet (např. SAINT VITUS), ovšem i toto srovnání naštěstí neubírá Rusům na osobitosti. Hudba je ve skrze zajímavá především tím, že pojímá dohromady melodické a přívětivé části s těmi víceméně monotonními a celistvost nahrávky stojí i padá s neklidnou atmosférou.

Kulminaci těchto spojitostí pak osobně spatřuji hlavně v brutální elegii „Sky is Falling“, nemluvě o závěrečné „Time Is a Murderer“, která představuje solidní „psycho“, avšak nějaký ten destrukční prvek, resp. stěžejní pointa, chybí. Určitá negativa ovšem spatřuji i ve zvukové kvalitě nosiče, místy se mi zdá zbytečně přeboostrovaná. Sice vnímám onen záměr spojený s tou nejvyšší možnou hutností, avšak ve spojitosti s basou se finální výsledek příliš nevyvedl. Právě tohle je podle mého názoru jediný, ale poměrně zásadní přešlap, jež EVOKE THY LORDS prozatím nedovoluje vstup mezi vyvolené spolky ruské superligy. I přes některé mé výtky však deska představuje velmi solidní experiment, nemluvě o celé řadě působivých momentů. Potěšeni tak mohou být hlavně hledači netradičních metalových pojetí s přesahem k teatrálnosti. Domnívám se, že další vývoj EVOKE THY LORDS se rozhodně vyplatí sledovat!

ALL

http://www.evokethylords.com/

https://www.facebook.com/evokethylords

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *