EPITOME – Žádná propagace, ani underground, ani mainstream nám už nepomůže. Navždy zůstaneme undergroundovou kapelou!

V devadesátých letech patřili k nejchorobnějším grindcore spolkům. V Polsku sice tvrdili muziku nezapomenutelní DEAD INFECTION, ale ani jistí EPITOME se v žádném případě nechtěli nechat zahanbit. Moc dobře si pamatuji, s jakým obdivem jsem hltal jejich demo „Autoe’ROT’icism“, tehdy se jednalo o skutečný „za-extrém“, jen horko těžko dostižitelný. I s ohledem ke konkurenci, která samozřejmě vždy byla, je a bude. Nicméně EPITOME stále fungují a po osmi letech se dokonce vytasili s novou deskou „ROTend“. U jejího poslechu jsem se nebál zasnít a trochu si zavzpomínat. A proto i tento rozhovor! Na mé otázky odpovídali pánové Dyvan (zpěv) a Kiszka (baskytara).

Ahoj kluci, jak se vede? Je zřejmé, že nyní propagujete nové album „ROTend“, to je jasné. Jak jste zatím spojeni s odezvou?
Dyvan: Ahoj Aleši a všichni čtenáři Rumzinu! Samozřejmě nás těší reakce, které k nám přicházejí z celého světa! Nepamatuji si, že by album „ROTend“ mělo horší hodnocení než „dobré“. A většina z nich je dokonce ultrapozitivních, pokud to tak můžu říct. 😉 Za to jsme samozřejmě moc vděční!

Jak probíhalo nahrávání alba „ROTend“? Zkus nám něco málo prozradit…
Dyvan: Vokály jsem pořídil v domácím studiu v Rzeszówě, musím říct, že velmi rychle. Celé nahrávání nám zabralo dva dny. Věděli jsme, co a jak chceme nahrát, takže nebyl problém, že by něco nešlo tak, jak jsme chtěli.

Dá se nějak definovat zvuk, kterým se na novém albu prezentujete? Syrovostí byly vaše nahrávky vždycky proslulé.
Dyvan: Přechod, na který se ptáš, je přirozený, protože se změnila sestava a tím i vize o zvuku. Pokud se nám podaří uskutečnit naše plány – natočit a vydat další album, jsem si jistý, že změny zvuku půjdou ještě dál. Sám jsem velmi zvědavý, jaký to bude mít efekt, ale samozřejmě je k tomu ještě dlouhá cesta.

Jaké jsou největší rozdíly mezi aktuálním albem a předchozími deskami? Myslím, že nové písně jsou velmi intenzivní, hudba je tradičně dosti hrubá, ale už vcelku moderní. 😉 
Dyvan: Myslím, že rozdíly mezi jednotlivými deskami EPITOME jsou dost velké, přestože se pohybují ve víceméně stejném hudebním rámci. Jak jsem již zmínil, sestava se měnila se vznikem a vydáním posledního alba, nicméně ke změnám došlo i před tím. A každá změna v sestavě měla dopad na to, jak zněl každý následující materiál, a také měla dopad na to, kolik času uplynulo mezi následujícími nahrávkami. Mezi „ROTend“ a „TheoROTical“ byl rozdíl poměrně velký – osm let. V tuto chvíli vás však mohu ujistit, že už dáváme dohromady nápady na další album, takže pokud nás nezastihne nějaká super těžká překážka, čekání na něj bude rozhodně kratší.

Jsem fanouškem starých nahrávek EPITOME, ovšem nové album mi přináší hodně intenzivní a sentimentální zážitek v jednom. Jsi svým způsobem hrdý na to, že jste už hezky dlouho součástí polské undergroundové scény?
Dyvan: Myslím, že Kiszku a Misieka lze vnímat jako pokračovatele „polské metalové scény“. Já i Rafał (bubeník) jsme v kapele noví, takže v tuto chvíli se učíme existovat v této realitě. Samozřejmě nám není 16, oba jsme v životě něco natočili a stále působíme v našich dalších kapelách. V zásadě se tak můžeme cítit i my, ačkoli nikdo z nás v tuto chvíli o tomto nijak zvlášť nepřemýšlí. Jdeme dál bez veškerých dalších souvislostí.

DEAD INFECTION, SQUASH BOWELS, REINFECTION a EPITOME! Byli jste vždy jednou velkou rodinou?
Dyvan: Osobně jsem fanouškem SQUASH BOWELS, DEAD INFECTION a REINFECTION. S REINFECTION se můžeme nejvíce ztotožnit jako rodina, protože náš kytarista Misiek stojí za kytarou této kapely snad 23 let. 😉

Vzpomněli byste si na nějakou fajn akci právě s těmito kapelami? A s jakými kapelami jste v minulosti nejraději hráli?
Kiszka: Jedním z výše zmíněných jsou REINFECTION, se kterými jsme odehráli poměrně hodně koncertů po Evropě. Se zbytkem kapel jsme měli několik samostatných akcí. Z velké části mám hezké vzpomínky na koncerty, které jsme odehráli v průběhu let, ovšem nemáme žádné speciální vztahy s ostatními kapelami. Asi nemá cenu někoho zvláště vyzdvihovat, neboť všechna ta velká jména ovlivnila historii i naší kapely. Vzpomínky zůstanou navždy…

Co si myslíš o vývoji deathmetalové/grindcore scény v posledních letech? Jaké jsou vaše oblíbené kapely a alba?
Dyvan: U tohoto tématu asi nebudu moc originální. Tento seznam je většinou žánrová klasika. „Scum“, „FETO“ (NAPALM DEATH), „Extreme Conditions…“, (BRUTAL TRUTH), „World Downfall“ (TERRORIZER), „Reek of Putrefaction“ (CARCASS), „Surgical Disembowelment“ (DEAD INFECTION). Myslím si, že v obecném měřítku tato alba odpovídají dané definici. Ale jasně, mohl bych jmenovat i další. Každopádně z tohoto výčtu, kouzla grind coru, je každé druhé album taková pecka, že je těžké si vybrat. 😉

Většina kapel dnes propaguje sebe a svou hudbu prostřednictvím sociálních sítí, přičemž i tímto způsobem se spojuje se svými fanoušky. Je i toto ideální prostor pro EPITOME? Nebo dáváte raději přednost starým undergroundovým pravidlům? 🙂
Dyvan: Žádná propagace, ani underground, ani mainstream nám už nepomůže. 😉 EPITOME bude vždycky undergroundová kapela. V současné době je jedno, zda využíváme „undergroundové“ formy propagace nebo ty obecně dostupné. Na světě je už tolik kapel, že je extrémně těžké prorazit i pro kapelu s třicetiletou zkušeností. A i proto, že jsme měli osm let pauzu.

Jaký je tvůj názor na současné metalové kapely? Co bys třeba poradil mladým hudebníkům?
Dyvan: Můj názor se od ostatních lidí asi nebude příliš lišit. Žijeme v době, kdy je na světě tolik kapel, že některé z nich nemám vůbec šanci zaznamenat. I z toho, co však stihnu, mě však takových padesát procent vůbec neuchvátí. Pak jsou ovšem ta zavedená jména, a řekněme ta druhá silná půlka kapel. Ti všichni vědí, co dělají, vědí, jak nejlépe lidi oslovit. Už jsem tak pozadu v objevování nových kapel, že s každým dalším rokem mám o metalové hudbě čím dál vágnější představu… Taková situace by byla nemyslitelná někdy před patnácti lety, kdy jsem byl ještě součástí undergroundového tisku a různých metalových webů.

Fungujete už pěknou řádku let. Je něco, čeho jste nedosáhli, co byste ještě chtěli stihnout? Máte ještě nějaké hudební sny?
Dyvan: Pravda je v této věci nekompromisní. V hudbě jsem nic nedokázal. 🙂 A žádné velké sny v tomto kontextu nemám. Úspěchem je samozřejmě odehrát dobré koncerty, za které nemusíme doplácet z vlastní kapsy. Ale i tak nic neošidíme – hrajeme, protože je to naše vášeň. Neinkasujeme z toho žádné zisky, takže můžu s klidným svědomím říct, že hrajeme pro sebe a těch tucet, možná pár desítek lidí, kteří chtějí přijít na koncert, koupit si CD nebo tričko. A vůbec nejlepší je dát si společně pár piv. 🙂

A teď koncerty turné… Jsou nějaké země, které byste chtěli navštívit?
Dyvan: Myslím, že rádi zahrajeme všude tam, kde budou lidé, kteří budou chtít přijít na náš koncert. Je jedno, jestli jsme tam už byli, nebo ne. Takže pokud byste chtěli vidět EPITOME ve vašem městě, informujte místní promotéry, sdílejte info od nás, protože stále žijeme! Díky moc za tento rozhovor! All the BEST!

ALL

https://www.facebook.com/SupeROTic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *