EPITIMIA & GMORK – Solar Wind / Four Seasons (CD-2015, Nihil Art Records)

Epitimia a GmorkRuský metalový underground ukrývá nejeden hudební poklad a jedním z nich je i toto splitko, které ovšem teprve čeká na oficiální vydání. Přitom obě kapely svůj materiál připravily už před pěti lety a svým fanouškům ho dokonce nabídly v digitální podobě, ovšem tehdy vůbec nemohly tušit, že se právě toto společné dílo bude těšit tak velké oblibě. Někdy se zkrátka dějí věci nevysvětlitelné…

EPITIMIA je formace působící na scéně od roku 2008, tvoří ji dva borci plus pohledná slečna a společně tvoří atmosferický black metal, jež je opravdu dosti jadrný a nelítostný. Ano, má to sice své drahé kouzlo, avšak mě osobně tento druh balancování na hraně poslouchatelnosti příliš neimponuje. Snaha se však cení a zejména kosmická image působí vpravdě zajímavě, přestože ani v tomto ohledu se nejedná o objevení nové planety. Abych ovšem nelhal… kdyby nebylo vkusných inter, která na kosmické tripy odkazují, vůbec bych si býval nevšiml, že jsem součástí hrdinské Gagarinovy hry. Zajímavé, ryze undergroundové, zvukově neotesané, ale celkově dosti nevýrazné představení.

EpitimiaDruhou kapelou na splitku jsou GMORK (pojmenování podle záporňáka s kultovního snímku Nekonečný příběh), pocházející taktéž z Ruska, avšak jejich blackmetalový projev vykazuje poněkud odlišné výrazivo. Čtveřice hudebníků totiž nikterak netlačí na pilu, nehrne před sebou stádo divokých koní, nehoní černé vrány po polích, ale spíše se snaží zapůsobit pomalejšími tempy, drsným vokálem, řekněme přehledně frázujícím (to platí zejména pro první skladbu „Lose Yourself (Summer“)). Tou další je překvapivě pouze instrumentální „And the Wind Tears the Soul Apart (Autumn)“, protkaná řadou příjemných melodií a akustických vyhrávek. A protože všechny čtyři skladby odkazují na cestu slunečního svitu, jehož krásy a kouzla nejvíce září ve sněhovém nánosu, je jisté, že nejpodařenější kompozicí kompletu musí být chrastivá elegie „They Gmorkdon’t Know the Pain and Fear (Winter)“, ke které byl zhotoven i skromný videoklip. Absolutní finále posléze představuje ambientní vložka „Requiem (Spring)“, jež je takovým finálním pohlazením a dost možná i zmírněním „na dobrou noc“.

Přestože splitko „ Solar Wind / Four Seasons“ ještě oficiálně nevyšlo, rozhodně je skvělé, že se obdobná podzemní dílka vytahují ze sklepů na světlo. I navzdory nepříliš povedenému příspěvku z dílny EPITIMIA. Na druhou stranu GMORK rozhodně mají co nabídnout, všechny čtyři tracky z jejich dílny jsou rozhodně zajímavé, a přestože se i v jejich případě jedná o muziku vytvořenou ve skromných podmínkách, mají „čtyři sezony“ svůj půvab. Závěrem ovšem dodávám, že všechny tracky, které zde byly zaznamenány, nejsou odrazem současné tvorby obou formací. Na tu se podíváme někdy příště.

ALL

https://nihilart.bandcamp.com/album/epitimia-gmork-solar-wind-four-seasons-split

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *