EPHEMERAL OCEAN – Doom metal z jiné strany.

russiaEPHEMERAL OCEAN je moskevská skupina, která v průběhu minulého roku představila své první regulérní CD „The Efflorescence“ a od té doby je prakticky k nezastavení. V celku dost rychle totiž proskočila do samého centra ruské doomové scény a mnozí zasvěcení hovoří právě o této formaci jako o další talentované naději, jež se může brzy zařadit po bok těch nejlepších, resp. nejznámějších spolků v zemi. A protože mě album „The Efflorescence“ poměrně zaujalo a jednoduše ho rád poslouchám, rozhodl jsem se vyzpovídat vrchního skladatele Alexe, který kapelu založil a úctyhodně nastartoval.

Zdravím do Moskvy! Jak se ti daří v těchto dnech? Předpokládám, že jaro do Moskvy už dorazilo. 🙂
Ahoj! Jaro přišlo do Moskvy s deštěm! Jinak je všechno v klidu. 🙂

Začněme s novým albem „The Efflorescence“. Je to první velká nahrávka pro EPHEMERAL OCEAN. Mohl bys nám říct, jak se album rodilo, a to úplně od úplných počátků, až po samotné vydání?
Příběh alba se začal psát už v létě 2013, kdy jsem byl ponořen do vydání prvního EP „Honour In The Mask“. Od té doby nastal čas jeden a půl roku tvrdé práce – vyhledávání vhodných muzikantů, skládání, zkoušení, psaní textů a konečné vydání dlouhohrajícího alba! To bylo v závěru úplně to nejlepší. Je těžké vyjádřit, co jsem cítil, když jsem CD poprvé držel v rukách.

O které kapele bys dokázal prohlásit, že měla určující vliv na to, jakou hudbu budete hrát?
Rozhodně to byla KATATONIA. Jsou stále jednou z mých nejoblíbenějších kapel. V mnoha ohledech jsou pro mě synonymem ideální kapely.

Album nabízí hned několik otazníků směrem k textům. Pojí je nějaká jednotná koncepční linie?
Album je v tomto ohledu pokračovatelem našeho prvního EP „ Honour in the Mask“. Písně pojednávají o pocitech člověka, který prochází tíživou situací, životním dramatem, nebo jen těžkými časy. Vše začíná dobou narození a následným formováním osobnosti, aby pak příběh skončil na troskách stáří. Život se vůbec celkově skládá z takových kapitol, ale obsah nám není předem znám. Proto je tak zajímavý. Slova a hudba jsou silně spojeny s pocity autora, jehož životní osudy jsou podobné.

The-EfflorescenceČím je „The Efflorescence“ inspirováno?
Při práci na desce jsme se inspirovali zejména našimi vlastními emocemi, našimi životy a vlastně vším možným, co se kolem nás odehrává. Naší stěžejní inspirací je život sám. Hlavním cílem je, abychom byli schopni tohle vyjádřit a měli možnost všechno sdílet s okolním světem. Dá se říci, že album jsme v podstatě my sami. Chci říci, že za „The Efflorescence“ stojí kus velmi čestné a upřímné práce.

Mám takovou věc… Lze některou ze skladeb vztáhnout k nějakým konkrétním událostem, které se týkají vašich životů?
Více či méně… všechny skladby jsou spojeny s událostmi našich životů. Skvělé je i to, že někteří posluchači své pocity snadno sdílejí s těmi, které nacházejí v naší hudbě. V jejich životech se zkrátka odehrávají podobné věci. To nás s lidmi spojuje. Vlastně je to i takový kus poselství: ukázat lidem, že jejich pocity a dojmy mají blízko k těm našim, neboť se váží k některým shodným událostem.

Sleduješ, kterak album hodnotí tvoji přátelé, známí, posluchači, kolegové hudebníci…?
Ano, nějakou zpětnou vazbu už máme. Albu se dostalo velmi pozitivních recenzí od metalových zinů. V tomto ohledu musím poděkovat firmám MFL Records a Frozen Light, které nám pomohly nahrávku nasměrovat ke kompetentním lidem. Nicméně velmi přínosné jsou komentáře a recenze přátel a fanoušků, a to nejen těch našich, ale prostě těch, kteří se na metalové scéně pohybují. Myslím, že EPHEMERAL OCEAN se v poslední době opravdu daří. Těší mě, že se o nás mluví v dobré světle. I tohle nás nějakým způsobem inspiruje, což je skvělé!

V současné době se o vás hovoří jako o kapele, která by brzy mohla patřit k těm nejdůležitějším reprezentantům ruského doom metalu. Jak se ti tohle poslouchá?
Oh, zní to zajímavě! Ale úplně nevím, co k tomu říci. Vlastně na to nemám žádný názor, i když bych si to pochopitelně přál. My se jen snažíme dělat zajímavou a poctivou hudbu, snažíme se dívat na doom metalu z trochu jiné strany. Co z toho všeho bude, to je jen otázka času. Budeme se prostě snažit dělat maximum pro dosažení našeho cíle.

Ephemeral-Ocean

Jak ve vašem případě vypadá spolupráce s ostatními formacemi? Zajímalo by mě, jaké jsou např. vztahy mezi lidmi napříč kapelami?
Jsme otevřeni všem druhům spolupráce. Myslím, že je to důležité především z hlediska propagace. Nyní jsme v jakémsi tvůrčím tandemu s úžasnou kapelou WHO DIES SIBERIAN SLUSH. Společně jsme realizovali i miniturné. Není to tak dávno. Nicméně v tomto ohledu máme i další plány.

Jaká myšlenka ti přijde na mysl, když se řekne „underground“? Jaký je tvůj názor na dnešní scénu?
Napadnou mě dvě věci. Na prvním místě to jsou zástupy začínajících kapel, které jsou mnohdy podceňovány. Tak to bohužel je. Druhou věcí, dost možná ještě větší, je problém týkající se Ruska. Pokud tady chceš dělat opravdu kvalitní hudbu a toužíš se stát skvělým hudebníkem, tak to je sice fajn, ale pokud nejsi schopný se postarat o dostatečnou propagaci, je veškerá snaha zbytečná. A právě u nás chybí dostatečný počet zkušených lidí, kteří právě tohle umějí. Doufám, že se situace v budoucnu změní k lepšímu.

Ephemeral-Ocean_showPlánujete podpořit aktuální nahrávku dalšími koncerty? Je ve vašich možnostech i nějaká delší šňůra? Co třeba takhle zahrát u nás? Lákalo by vás zahrát si v České republice?
Naším cílem je rozhodně tvrdě makat a snažit se hrát co nejvíc. Jak už jsem uvedl, zúčastnili jsme se miniturné s našimi přáteli z WHO DIES SIBERIAN SLUSH – hráli jsme v Narvě a Rize, a pak dva koncerty v Moskvě, kde s námi hrála i naprosto úžasná skupina SATURNUS. Nyní plánujeme další turné po Evropě. Každý z nás má už více jak desetileté zkušenosti v hudební branži, s hraním koncertů také, ale jako EPHEMERAL OCEAN jsme zatím odehráli jen šest koncertů. Jinak se musím přiznat, že miluju Českou republiku, přestože jsem u vás ještě nikdy nebyl. Určitě by bylo skvělé, kdybychom si u vás jednou mohli zahrát. Doufám, že to v blízké budoucnosti bude reálné.

V České republice sledujeme napjatou situaci mezi Ruskem a USA. Noviny jsou plné západní propagandy, obyčejní lidé ovšem už nevěří takřka ničemu. Jaký je tvůj názor na politickou situaci v celosvětovém měřítku?
Je mi líto, ale nemám vůbec zájem mluvit o politice. Není to zkrátka věc, kterou by mělo cenu se vůbec zaobírat. Hudba je nade všechno! Pojďme se tedy raději bavit tímto směrem… 🙂

Honour in the maskOK, ale stejně mi to nedá. Teď tedy naopak trochu více k Rusku. Jak důležité je pro Rusy náboženství? Jak jsou na tom v tomto ohledu členové EPHEMERAL OCEAN? Jaký je tvůj postoj k církvi a náboženství?
V naší zemi hraje náboženství velkou roli pro spoustu lidí. Já osobně si myslím, že náboženství by mělo být záležitostí ryze osobní, vždyť církev nemá s žádným náboženstvím i vírou nic společného. Pokud jde o můj názor, tak já to mám dané poměrně jasně. Církev je pouhým obchodním nástrojem, kterak ovládat lidi.

Před několika týdny byl v Moskvě zrušen koncert polské skupiny BATUSHKA, a to z čistě náboženských důvodů. Jak obtížné je u vás pořádání koncertů?
Žijeme v zemi, kde jsou lidé krmeni lopatou s palačinkami. Situace kolem kapely BATUSHKA je už poměrně známá, ale zdaleka se v poslední době nejednalo o jediný případ. Zrušeny byly koncerty CANNIBAL CORPSE, BEHEMOTH, BELPHEGOR, NILE atd. Celé tohle konání je naprosto nezákonné a fanoušci metalu tím pochopitelně trpí na první místě. Na undergroundové kapely a koncerty ale ani tato špatná situace nemá prakticky žádný vliv. Dost možná, že se tím i vrátí ten pravý duch metalového protestu. 🙂

Děkuji ti za tvůj čas a ochotu. Nechť se vám daří i v budoucnu. Držím palce! A nějaký vzkaz pro čtenáře Rumzinu?
Děkuji ti za zajímavé otázky. Děkujeme všem, kteří nás podporují a věří v nás. Poslouchejte dobrou hudbu a mějte se skvěle!

ALL

https://www.facebook.com/ephemeralocean

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *