ENNUI – Naší pravou inspirací je náš život a nic víc.

flag_GeoKapela ENNUI pochází z Gruzie a věnuje se tomu nejtruchlivějšímu žánru na světě, tj. funeral doom metalu. Když pominu debut „Mze Ukunisa“, jež vyšel před dvěma lety, musím vyzdvihnout také loňskou řadovku „The Last Way“, ze které nemusí být citlivým jedincům dobře po těle. Smutek, zoufalství, skepse…ani špetka naděje, žádné plápolající světélko v dáli. Ale pojďme nyní do úplné současnosti! Ta je opřena především o překrásný CD split, jež ENNUI upekli dohromady s ruskou veličinou žánru, neméně kvalitními ABSTRACT SPIRIT a právě tento materiál, pod kterým je znovu podepsán sympatický label MFL Records, znovu přesvědčuje o tom, že východ Evropy je tomuto žánru beznadějně zaslíben! Teď však už k samotnému rozhovoru, který jsem vedl s jednou polovinou ENNUI, skladatelem a vokalistou, jehož jméno zní David Unsaved. Takže… WELCOME!

Hello! Jak se vám daří? Doufám, že se oba držíte dobře!
Hej! Zde je David Unsaved. Jsme v pohodě, děkuji moc.

Davide, prozraď nám prosím, co bychom asi tak měli vědět o vaší dosavadní činnosti? Jaké kapely měly na vaši tvorbu ten nejzásadnější vliv?
Já a Sergi Shengelia jsme už dlouholetí přátelé a před třemi lety jsme se setkali při jedné velmi smutné události – byl to pohřeb našeho dobrého přítele. Po našem rozhovoru, jsme se pak rozhodli, že naše další hudební kroky budou směřovat právě k funeral doom metalu. Po několika týdnech jsem já a Sergi začali hrát a také skládat písničky pro první album „„Mze Ukunisa“, na kterém jsem použil i svůj starý nápad, a to klasické básně 19.-20. století od Terenti Graneliho. A tak se také na našem debutu stalo. Domnívám se, že to byl docela dobrý nápad, protože naše hudba měla velmi blízko ke Graneliho básním. A nyní k tomu vlivu: oba jsme už hodně dlouho opravdu velkými fanoušky kapely ESOTERIC, jejichž tvorba se také stala výchozím bodem našeho hudebního směřování. Později jsme se pak pochopitelně snažili najít svůj vlastní styl.

Co přesně znamená název vaší kapely?
ENNUI je starý francouzský výraz, který znamená „podráždění“, „nudu“ a také „vnitřní bídu“. Ale v případě naší kapely to spíš znamená „pocit naprosté lhostejnosti k životu“.

Ennui_logo1ENNUI inklinují k opravdu hodně hlubokému a temnému žánru. Byl funeral doom metal pro vás úplně tou nejsměrodatnější volbou?
No, jak už jsem odpověděl ve tvé první otázce – funeral doom metal je opravdu velmi hluboký hudební žánr. To je taky důvod, proč jsme se ho rozhodli hrát bez nějakého dalšího důvodu či vysvětlování.

Nyní už k vašim aktuálním počinům, kterými jsou nezvykle hned dva splity (s APHONIC THRENODY, následující s ABSTRACT SPIRIT). Jak jste spokojeni s výsledky obou nahrávek?
Ano, bylo skvělé spolupracovat s těmito úžasnými kluky a především profesionálními hudebníky, kteří znají svou práci opravdu dobře. Co se týče APHONIC THRENODY, tak ti nám nejprve představili svoji myšlenku a nabídli nám účast na splitku, přičemž my sami jsme neměli vůbec důvod ji odmítnout. Pro tyto účely jsme posléze udělali zatím nejdelší píseň, jakou jsme kdy vytvořili. Ale abych ti řekl pravdu, zvuk po finálním mixu, nebyl pro nás tím ideálem, se kterým bychom byli spokojeni, přesněji řečeno – zvuk skladby „Hopeless“… není sice špatný, ale vyznívá poněkud tlumeně. Ale to není až tak velký problém, v budoucnu hodláme tenhle materiál nahrát znovu pro naše další EP. Každopádně bylo ale hodně fajn, podílet se na tomhle splitku. Klukům jsem velmi vděčný, že nás svoji nabídkou oslovili. Pokud jde o spolupráci se skupinou ABSTRACT SPIRIT, tak tady jsme s konečným výsledkem spokojeni naprosto. Společně s nimi jsme dostali prostor spolupracovat se skutečnými profesionály, což bylo na téhle vysoké úrovni teprve poprvé. Myslím si, že se jim podařilo vytvořit perfektní songy a co můžu říct, tak si to všichni moc užili, a to včetně finálního mixu.

A co vás vedlo právě k tomu, že jste si pro druhý split vybrali zrovna ABSTRACT SPIRIT? Líbí se vám jejich tvorba?
Poté, co jsme vydali naše první CD, A.K. iEzora (lídr ABSTRACT SPIRIT) napadla myšlenka na společný split, přičemž my jeho nabídku s velkou radostí akceptovali. Jasně, máme rádi jejich hudbu. Já osobně poslouchal jejich věci ještě před nápadem vzájemné návštěvy a vytvoření společného splitka s ENNUI. Když jsme se potkali, dostal jsem jejich CD s podpisy a jsem opravdu hrdý, že jsem vlastníkem této úžasné raritky. Takovouhle muziku jsem připraven poslouchat celé věky. Doufám, že se jednoho dne potkáme i na společném pódiu.

Vaše první dvě alba (i poslední split), vyšla pod ruským labelem MFL records. Jak jste spokojeni s činností této zajímavé firmy?
Rozhodně jsme. Evander je silný lídr, skvělý manažer a velmi, velmi dobrý přítel, který naši práci zahrnul ohromující podporou a my jsme se rozhodli, že spolu budeme pokračovat i v budoucnu. MFL Records je velmi silná značka. Oni opravdu dobře vědí, co tahle činnost nejvíc potřebuje.

Abstract-Spirit_EnnuiZ čeho vycházejí vaše inspirační zdroje? Jsou mezi nimi kupříkladu knihy, filmy, historie atd.?
Ne, nejsou to knihy, filmy ani historie… Naší pravou inspirací je náš život a nic víc. Čerpáme ji z různých věcí a zážitků, z vlastního života, nebo někdy i… ze smrti. Osobně toho na mě působí opravdu dost. Ve společnosti se dějí nové věci každou hodinou a já o nich pochopitelně přemýšlím.

Jaký je vlastně život ve vaší domovině? Zkus třeba nějak představit i metalovou scénu v Gruzii. Mnoho lidí ze západní Evropy toho o vaší zemi určitě tolik vědět nebude…
Gruzie láká zahraniční turisty z mnoha evropských a nejen evropských zemí. Je tu krásná příroda, skvělá kuchyně a bohatá kultura. Pro lidi jako jsme my, je to však hodně těžké místo k životu. Bohužel ani jedno ideální místo k životu se tu najít nedá… metalová scéna v Gruzii se rozvíjí, ale ten vývoj je příliš pomalý. Kvalitní metalové akce nebo místní slavnosti, na kterých se dá hrát, jsou spíše vzácností. Ale přesto některé z našich kapel skutečně nic nevzdávají a ukazují pokroky. Pro příklad třeba deathmetalová parta DISMORIAL hrála letos na Waken Open Year 2014, což je pro kapelu z Gruzie výrazný úspěch. Opravdu doufám v to, že jednou přijde čas, kdy se lidé ze západní Evropy dozvědí o naší scéně daleko víc. Snažíme se dělat vše, co je v našich silách.

Jaké doom spolky patří vlastně k vašim nejoblíbenějším? Posloucháte výhradně muziku, jež je podobná té, kterou tvoříte, anebo si poslechnete i něco zcela jiného?
Jak jsem již uvedl, já a Sergi jsme obrovskými fanoušky ESOTERIC. Já osobně pak mám v doom metalovém ranku pochopitelně spoustu dalších oblíbenců, např. EVOKEN, SHAPE OF DESPAIR a COLOSSEUM. Jinak ano, velmi často poslouchám hudbu podobnou té, kterou jsem sám vytvořil, nicméně hodně také preferuji death metal. Mezi mé oblíbené kapely patří IMMOLATION, CANNIBAL CORPSE, DEATH, MORBID ANGEL. Kolega Sergi je na tom podobně, líbí se mu však spíše progresivní a technické věci, jeho oblíbenými kapelami jsou především DEATH a SPIRAL ARCHITECT.

Mohl bys prozradit něco málo o vašem dalším řadovém albu? Už se něco rýsuje? Kdy bychom se ho tak mohli dočkat?
Jistě! V poslední době jsme se znovu rozhodli sáhnout po kytarách a postupně jsme započali práce na našem novém albu. Myslím, že to bude ale bude EP album a chtěli bychom ho dokončit do konce roku. Doufám, že se našim posluchačům bude líbit a že se ho už velmi brzy dočkají. Nová nahrávka bude trochu více agresivní a hlavně temná. Na všem se pracuje!

Ennui_promoZnáte nějakou kapelu z České republiky? Už jste někdy navštívili naší zemi?
Kapela QUERCUS je velmi zajímavá. Pokud je mi známo, MFL Records se chystají nyní vydat jejich novou věc, která by měla být venku už od 30. července. Další české kapely, které mám rád, jsou GODLESS TRUTH, FLESHLESS, LYKATHEA AFLAME. Jinak Českou republiku ani jeden z nás prozatím nenavštívil, i když je tu šance, že Sergi se k vám podívá už v roce 2015, se svou symphonic blackmetalovou kapelou SIGNS. Co se pak týče mě, tak já bych jednou skutečně chtěl navštívit tvoji zemi a doufám, že se tak stane v nejbližší budoucnosti. Možná, že se přijedu podívat příští rok na Brutal Assault.

Jaká je prozatím tvá nejlepší vzpomínka na činnost v kapele?
Nejlepší dosavadní vzpomínkou jsou především pozitivní odezvy od posluchačů z různých zemí. Stalo se tak hned poté, co jsme vydali naše první album. Vzpomínám si na množství zpráv, plno milých slov, které jsme dostali během prvního týdne. Myslím si, že na první pozitivní reakce člověk hned tak nezapomene. Čtení takových řádků nikdy nezevšední.

Máte nějaký vzkaz pro čtenáře R.U.M. zinu?
Velice ti děkuju za otázky a za podporu! V naši hudbě vždy budete cítit chlad z půdy pohřebišť. A zpráva pro čtenáře je: náš život je příliš křehký a nikdo nám nedá záruku, že to nebudeme zrovna my, kým bude vyplněna další rakev, čili važme si všeho. Hodně štěstí.

ALL

http://ennui-funeral.bandcamp.com/

https://www.facebook.com/bandEnnui

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *