ENDLESS FORMS MOST GRUESOME – Endless Forms Most Gruesome (CD – 2020, Inverse Records)

Rok 2020, rok koronavirový. Žádná velká sranda, zábavy pomálu, zkrátka nic moc. Ovšem i ta nutná uzavřenost má svým způsobem něco do sebe. Vznikají nové projekty, zavedené kapely naopak zrychlují realizace již naplánovaných nahrávek, ostatně není nač čekat. Případ ENDLESS FORMS MOST GRUESOME ovšem stojí tak trochu někde mezi. Je totiž tvořen dvojicí zkušených hudebníků, kteří se v posledních letech rozhodně nenudili.

Juuso Raatikainen, bubeník SWALLOW THE SUN, jenž je zde podepsán pod veškerou hudbou, se v průběhu času spojil s vokalistou Manne Ikonenem, osobitým vokalistou GHOST BRIGADE (ti podle všeho v kariéře pokračovat nebudou), s nímž zkompletoval tento poměrně svérázný počin. Pokud byste snad očekávali nějaké pojítko mezi dvěma populárními formacemi, budete pravděpodobně zklamáni. Jasně rozpoznatelný je pouze Manneho přednes, ostatně málokterý vokalista má takto osobitý chraplák (jako vždy mu je skvěle rozumět). Ten pohříchu skvěle zapadá i do velmi působivé sludge/doomové skládanky, která nikterak výrazně nevybočuje se zajetých žánrových kolejí.

Pokud budete chtít do nového finského „zázraku“ opravdu proniknout, bude vás čekat v několika následujících týdnech těžká šichta. Oba protagonisté jsou ze svých domovských kapel zvyklí zejména na melodie, kterých se zde ale rozhodli vyvarovat (snad s výjimkou poslední skladby „Free Fall from Womb to Grave“). Principem projektu je, i dle slov hlavního protagonisty, propojit auru finského podzimu s původním baskytarovým soundem kapel typu KORN či DEFTONES. Osobně však v tvorbě dua cítím i odkaz TYPE O NEGATIVE a dalších obdobných part, u nichž se osobitý hardcore posléze rozpustil v oceánu gotiky. „Pomalu, hluboce a tvrdě“… pod touto značkou by se album mohlo v klidu prodávat.

K „Endless Forms Most Gruesome“ mě dovedla vpravdě klikatá cesta, ovšem o to příjemnější je nakonec pointa. Zdaleka se sice nejedná o velké album, ovšem ono se tak ani netváří. Čistě komorní záležitost padne jako ulitá k podzimnímu počasí, osamělosti a přemýšlení. Pochválit rovněž mohu naprosto parádní zvuk, ve kterém dokonale rezonuje právě basa a proklatě podladěná kytara. Soundtrack k postupnému tonutí v bažině, to je oč tu běží.

Skladby: Black Hole, The Watchers, A Thousand Years in Hell, Death Wish, Goat, Viral Bloodlust, Incinerate Me, The Usual Catastrophe, Free Fall from Womb to Grave

Sestava: Juuso Raatikainen – hudba; Manne Ikonen – zpěv

ALL

https://endlessformsmostgruesome.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *