EMPYRION – Hudobníkov teší, keď sa muzika, ktorú hrajú podľa vlastných predstáv, stretne s pozitívnymi ohlasmi.

EMPYRION jsou dokonalým zjevením na scéně temného metalu a pokud vám na CS scéně chybí řádná „occult music“ , tak chalani z Nitry vám dost možný vyrazí dech! Debutová nahrávka „Mindshifter“ je totiž hodně kvalitním počinem, který mě osobně velmi mile překvapil a v současné době si ho často láduji do svých zhýčkaných uší. Ještě než si však budete moci na R.U.M. webu přečíst oficiální recenzi, rozhodl jsem se vyzpovídat zkušeného harcovníka Rada Glovňu, pro kterého je rozlet EMPYRION malým zadostiučiněním…

Ahoj Rado! Jaká v současné době panuje u EMPYRION nálada? Album máte už nějakou dobu venku, takže můžeš rovněž popsat, kterak se na vaši tvorbu tváří samotní fans?
Ave, Alle. Síce nie všetko vždy vychádza podľa našich predstáv, ale určite nemáme dôvod byť nespokojní. „Podtrženo a sečteno“ je nálada v kapele optimistická a pracovno-bojová. Fanúšikovia stále pribúdajú, album sa predáva dobre, ohlasy sú pozitívne…

Když už jsem u těch reakcí. Zaznamenal jsi nějaké reakce ze strany jiných kapel? Vládne na Slovensku mezi jednotlivými bandami spíše konkurenční boj, anebo máš pocit, že se všechno odehrává na přátelské bázi?
S kolegami z iných kapiel máme dobré vzťahy. Počul som názory, že si kapely na našom malom piesočku nedoprajú a závidia, poznám zopár ľudí, ktorí sú z pomerov na našej scéne znechutení a možno na tom niečo bude, ale ja zatiaľ takúto skúsenosť nemám. Skôr naopak, čo poznám muzikantov predovšetkým cez sociálnu sieť, tak vychádzame dobre. Hudba má baviť a spájať a metalisti by mali držať spolu. Ja budem rád, ak budeme aj ďalej nadväzovať čo najviac priateľských a užitočných kontaktov s inými kapelami a fanúšikmi.

Většina členů EMPYRION tvořila před časem jádro darkmetalové skupiny CORRUPTED MELODY. Proč vlastně došlo k jejímu rozpadu? Lze vznik EMPYRION považovat za logického pokračovatele CORRUPTED MELODY?
Kapela CORRUPTED MELODY bola už dlhšiu dobu pred oficiálnym ukončením činnosti nefunkčná a to z viacerých dôvodov. Hlavným bola vyťaženosť vokalistu a zakladateľa CM Vaga. S obomi speváčkami to bolo v podstate rovnaké. Keďže sme mali navyše potrebu hrať živelnejšiu muziku, rozhodli sme sa po internom hlasovaní pre radikálne riešenie a založenie novej kapely, ktorá inak ako personálne na CORRUPTED MELODY nenadväzuje. Určite sa však do tvorby EMPYRIONU premietla nahromadená tvorivá energia aj nasranosť :).

Nevím, zda-li tomu tak je, ale můj pocit je ten, že coby CORRUPTED MELODY jste byli na scéně takoví „zastrčení“, jenže hned jak jste po značkou EMPYRION vydali své první album, situace se notně změnila. Je to podle tvého názoru náhoda, či spíše důkaz vašich kvalit ve spojení s firmou Gothoom Productions?
Myslím, že to je aj iným štýlom hudby, aj vydareným zvukom z Grapow Studios, aj samotnou muzikou, aj podporou domáceho vydavateľa. Kapela CORRUPTED MELODY hrala iný žáner. Muzika bola skôr strednotempová, melancholická a samozrejme uspôsobená veľkému podielu ženských vokálov. Tie v EMPYRIONE nemáme a to nám umožnilo zmeniť koncepciu, pritvrdiť. Hudba EMPYRION je priamočiarejšia, kompozične podstatne jednoduchšia, dravšia, rýchlejšia, agresívnejšia. Kým ku CORRUPTED MELODY si bolo treba cestu hľadať, EMPYRION je skôr ako bomba rovno do tváre. Aspoň také sú zatiaľ mnohé reakcie a to nás teší. Samozrejme nám do karát hral moment prekvapenia, lebo EMPYRION a „Mindshifter“ vlastne nikto nečakal.

Cítíš třeba i kus zadostiučinění, že se na vás po letech konečně usmálo štěstí?
Hudobníkov teší, keď sa muzika, ktorú hrajú podľa vlastných predstáv, stretne s pozitívnymi ohlasmi. Pocit zadosťučinenia som mal však pri oboch štúdiových albumoch, na ktorých som sa autorsky podieľal, aj u Inner I od CORRUPTED MELODY , aj u „Mindshifteru“ od EMPYRIONU, aj keď sú obe nahrávky dosť rozdielne.

Teď bych se malinko zaměřil právě na CD „Mindshifter“, které velice vkusně snoubí death-black metal se symfonickými plochami, jejichž aura je vpravdě mystická. Nebudu se nyní ptát, co byste s odstupem času udělali jinak, ale spíše mě zajímá opak. Co je podle tvého názoru ten vrchol alba, kvůlii kterému by si měli fanoušci vaše CD pořídit?
Predovšetkým sme tu nechceli mať žiadnu vatu, nechceli sme album typu jedna-dve-tri „hitovky“ a zvyšok fillery. Zdá sa, že sa nám to podarilo a potvrdzujú to aj reakcie z mnohých strán, že ide o kvalitatívne vyrovnaný album, na ktorom výrazne nedominuje žiadna skladba a žiadna ani výrazným spôsobom nezaostáva. Momentálne sa nevieme ani zhodnúť, ktorú skladbu by sme chceli sklipovať, lebo už by sa patrilo spraviť aj nejaký serióznejší audiovizuál. Samozrejme, ak budú na to nejaké prostriedky. Takže ak sú medzi čitateľmi RUMzinu bohatí šľachetní sponzori, hláste sa 😀 Vlastne akákoľvek podpora je vítaná. Ja osobne nemám vytipovanú žiadnu „víťaznú“ skladbu a verím, že album sa oplatí kúpiť pre všetky kúsky, ktoré na ňom sú.

Velmi mile mě překvapilo, kterak nakládáte právě se symfonickými plochami, které i přes svou důležitost, nehrají tu nejstěžejnější úlohu (i když mají pochopitelně svoji váhu). Už proto jsou jednotlivé skladby opravdu razantní a nepostrádají potřebnou tvrdost. Kladli jste na tuto formu vyznění zvláštní důraz? Určitě mi dáš zapravdu, že bez dominantních kytar by vaše hudba nebyla až tolik pronikavá…
Súhlas. Podstatná časť hudby EMPYRIONU vznikla a vzniká práve na základe gitarových riffov. Zvyčajne sa klávesy v metale spájajú s kultivovanejším, uhladenejším hevíkovejším zvukom gitár, ako ho poznáme z prog alebo power metalu. Taký zvuk ovláda Roland samozrejme perfektne. Ja som bol od začiatku za to, aby sme sa presne takémuto zvuku vyhli. Naša muzika si jednoducho pýta agresívnejší, viac na stredovýšky zameraný zvuk, ktorý by však mal zostať hutný a zrozumiteľný. Gitary na nahrávke režú a to je dobre. Dobré je však aj to, že v mixe nedominujú výrazne iným nástrojom, že im neuberajú na zrozumiteľnosti a objeme. Za temnú atmosféru zodpovedajú klávesy a vokály. Basa síce nevystupuje do popredia, ale je tam a plní si funkciu. Skúšali sme ju pridať, celý mix sa tým však rozsypal. Všetky nástroje jednoducho musia byť v tej správnej, ťažko dosiahnuteľnej rovnováhe, aby výsledok znel organicky ako jeden celok. Vzhľadom k tomu, že sme mali na výslednú mixáž jediný deň, je výsledok k spokojnosti. Každopádne vrelo odporúčam pustiť si CD aj poriadne nahlas na kvalitnejšej audio sústave 🙂 .

Má album „Mindshifter“ nějaký ucelený koncept? Pokus se alespoň v krátkosti představit témata, kterým se věnujete ve vašich textech…
Texty, ktorých výlučným autorom je môj brat, druhý gitarista Juro, sú do veľkej miery kritikou ľudského pokrytectva, zadubenosti, zaslepenosti, stádovosti, bezmyšlienkovosti, malosti, pojednávajú o neschopnosti predvídať skazu, ktorú svojim neuváženým egoizmom prináša dnešný človek ďalším generáciám, sú o neodvratnom zániku ľudstva, o beznádeji jedinca strateného v spoločnosti alebo v sebe samom atď., teda o témach, ktoré si takáto muzika pýta.

Mohl bys nyní zavzpomínat na samotné nahrávání alba „Mindshifter“? Některé kapely rády mluví o tom, kterak spoustu věcí řeší až na poslední chvíli, nicméně v případě EMPYRION tohle všechno asi nepřipadalo v úvahu, nemýlím-li se?
Máš pravdu. Do štúdia sme šli relatívne dobre pripravení. Celé nahrávanie vrátane mixáže sme museli stihnúť za 7 dní. Popritom bolo kde-tu treba poupravovať ešte nejaké detaily, ale nebolo to nič zásadné.

Je pro tebe jako kytaristu důležité každodenní cvičení? Dá se vůbec tohle všechno zvládnout, když tedy budu brát v potaz, že hudba pro tebe není výdělečnou činnosti?
Ja som vlastne docvičil asi pred rokom s pôrodom môjho druhého dieťaťa 🙂 . Keďže som dlhodobo pracoval z domu, venoval som popri práci maximum voľného času prirodzene rodine, lebo to je veľa aj na dvoch, nie na jedného. Mám doma dve gitary, občas si samozrejme zahrám aj výdatnejšie, ale cítim potrebu hrať viac a častejšie. Do aktuálne rozpracovanej skladby som si vymyslel extrémne rýchlu arpeggiovú pasáž, takže musím znovu na sebe popracovať, aby to vyznelo tak, ako má.

Považuješ EMPYRION za otevřenou kapelu vůči různým hudebním vlivům, které by mohly někdy v budoucnu vaši tvorbu obohatit?
Každý z nás sa už nejakú dobu hudobne hľadá a nachádza a myslím, že nejaké veľké prekvapenia očakávať netreba. Na druhej strane všetci počúvame aj novšiu hudbu a tá na nás vplýva a do istej miery nás prirodzene aj ovplyvňuje. Novým impulzom sme samozrejme otvorení, nechceme sa zakonzervovať a hrať stále dookola to isté, určite však nebudeme podliehať trendom len preto, aby sme boli „in“. Nerobili sme to doteraz a nehodláme to robiť ani v budúcnosti.

V devadesátých letech bylo Slovensko poseto celou řadou kvalitních deathmetalových spolků. Ovšem jaká je z tvého pohledu současnost? Se kterými kapelami na scéně udržujete nejvřelejší kontakty?
90-te roky boli na Slovensku v death metale silné, ale ja som to vnímal len okrajovo. Počúval som vtedy inú muziku, predovšetkým zahraničnú ako MEKONG DELTA, CORONER DEATH, MEGADETH, FAITH NO MORE apod. Mám pocit, že v porovnaní s 90-tymi rokmi je dnes na metalových koncertoch menej fanúšikov a viac dobrých kapiel. „Presilovky“ muzikantov nie sú žiadna zriedkavosť. Teraz prichádzame s inými kapelami do priameho kontaktu predovšetkým na koncertoch, kde pokecáme a prípadne popijeme. Kontakty udržiavame a rozvíjame predovšetkým prostredníctvom internetu.

Ony kontakty se v dnešní době utužují nejčastěji po internetu, což je nástroj, bez kterého by dnes v podstatě žádná kapela nemohla přežít (pokud tedy nechce hrát doma ve sklepě). Jak moc je pro EMPYRION důležitý pohyb třeba na sociálních sítích a dalších podobných serverech?
Tak, ako hovoríš. Kapely bez prítomnosti na internete budú v dnešnej dobe len ťažko prosperovať. Tých možností na prezentáciu je však tak veľa, že väčšina nemá takmer žiadnu váhu. Ak si kapela toho nabalí priveľa, potom nestíha. My sme sa zamerali na pár kanálov a máme to rozdelené tak, že každý spravuje iný profil. Len v Sociálnej sieti je nás z praktických dôvodov viac správcov. Budem rád, ak nás prídete virtuálne navštíviť. Kto by mal záujem nadviazať kontakt so mnou, je vítaný. Figurujem tam ako „Rado van Empyrion“, stačí poslať request 🙂 .

V nedávné době rozvířila metalové vody kauza spojená s úmrtím fanouška na koncertě LAMB OF GOD. Sledoval jsi tuto kauzu? Co oni soudíš? Zažil jsi někdy na vlastní kůži extrémní skotačení fanoušků, které bys označil za nepřípustné?
O tejto kauze mám len neaktuálne informácie, nebol som pritom, neviem, kto nesie akú vinu za čo, či išlo o útok a koho útok alebo o nedorozumenie a sebaobranu. Každopádne to bola tragická udalosť a ja dúfam, že také niečo nikdy nezažijem. Nemám rád agresívnych ľudí a je úplne jedno, či sú to fanúšikovia alebo hudobníci.

Kterak jsou na tom EMPYRION právě s koncerty? Kolik jste toho stačili už odehrát?
Koncerty hrávame, ale pokojne by toho mohlo byť aj viac. Toto leto vystúpime na festivaloch Topfest, Apocalyptic Form Of Death a Gothoom. Vynikajúce by bolo dostať sa aj na Brutal Assault, ale ten je o hviezdach a zatiaľ vo hviezdach. Dúfam, že si časom spravíme meno a že nás budú organizátori častejšie oslovovať. Radi privítame koncertné príležitosti, stačí dať vedieť.

Moc děkuji za rozhovor, držím palce a doufám, že jste kvalitním počinem „Mindshifter“ neřekli poslední slovo…
Ďakujem aj ja 🙂 . Pozdravujem všetkých metalistov dobrej vôle, nech sa darí.

ALL

http://www.empyrion.eu/

http://bandzone.cz/empyrion

http://www.myspace.com/empyrion_band

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *