EMPATIC – Talent nemusí být v mnoha případech rozhodující!

PolandV Polsku se to kvalitními deathmetalovými spolky jen hemží. Jednou takovou jsou i EMPATIC, kteří nedávno vydali druhé řadové album „Ruined Landscape“ a právě kolem něho se především točil tenhle rozhovor, jehož ústřední postavou je Maciej Rochaczewski, vokalista a frontman v jedné osobě. Jen pro doplnění – recenzi na „Ruined Landscape“ najdete ve stejnojmenné sekci. Teď už má slovo Maciej…

Vítej, jsem rád, že se povedlo zrealizovat tehle rozhovor. Doufám, že se vám daří dobře! Zároveň přijmi gratulace k vašemu novému albu, které se tedy opravdu povedlo!
K čertu s tebou, chlape! Jasně, jsem v pohodě a zároveň je mi líto, že jsi na tenhle rozhovor musel čekat takhle dlouho. Měli jsme toho však v poslední době opravdu moc, v hlavách se nám točila spousta věcí. Jinak díky gratulaci, jsem zatraceně rád, že se ti naše nové album líbí! Ještě jednou díky!

Vaše nová nahrávka je nějakou chvíli venku. Jaké jsou tvé pocity a dojmy? Vládne v kapele spokojenost? Máte už nějaké ohlasy od vašich fanoušků?
Jo, jak říkáš, je to venku! My jako EMPATIC jsme opravdu velmi spokojeni s konečným vyznění alba. Samozřejmě, mohli bychom se snažit analyzovat a opravovat některé detaily, ale nedávalo by to žádný smysl. Jinak, my vždycky sdílíme s okolním světem to, co jsme za těch pár let vytvořili, a to od našeho prvního alba. Podle mého názoru, jsme udělali v komponování hudby, obrovský krok vpřed a nyní se nám dostává recenzí a názorů na „Ruined Landscape“ z celého toho našeho nádherného světa. Nechte EMPATIC šířit po celém světě! Velmi pozitivní zpětnou vazbu jsme ovšem získali i od našich fanoušků, takže můžeme být na náš úspěch patřičně hrdí. Doufám, že se i nadále budeme držet na trati, na které se nyní nacházíme, a budeme v tomto směru i dál pokračovat.

Runed-Landscape-Jak materiál na „Ruined Landscape“ vznikal? Měli jste nějaký materiál připravený z dřívějších dob, anebo jste album složili a nahráli za krátkou dobu?
Nějaký materiál jsme měli připravený už v době vydání předchozí desky „Gods Of Thousand Souls“, takže jsme rozhodně měli od čeho se odpíchnout. Měli jsme spousty nápadů z minulých let a jen jsme čekali na správný čas, až budeme moci tenhle materiál použít. Ale upřímně. Na desce jsou i kousky, které jsme vytvořili tak trochu na „last minute“.:) nahrávání samotné trvalo asi dva měsíce, jelikož jsme se všichni museli vrátit do našich zaměstnání a věnovat se jiné práci než hraní v kapele.

Na vaší desce se mi líbí především její zvuková stránka. Kdo je za takhle skvělý výsledek zodpovědný? Jak moc těžké je se k takovému zvuku dopracovat?
Náš kytarista Sesyl měl na starosti celý nahrávací proces v jeho SB Studiu. Zde jsme nahráli všechny podstatné části včetně bicích a vokálů. Ve studiu jsme se cítili opravdu komfortně, ne pokaždé se podaří nahrávat album ve svém rodném městě. Když byla konečná podoba alba hotová, dostal ji do rukou Tomek ZED Zalewski, náš kouzelník:) On jednoduše pracoval s tím, co se mu dostalo od nás a my se domníváme, že ve věci masteringu odvedl skvělou práci.

Máte nastavený nějaký systém, kterého se držíte při komponování skladeb? Dbáte záměrně na to, aby každá ze skladeb byla něčím zajímavá, výjimečná, aby se v ní objevilo co možná nejvíc zajímavých momentů, jež dokáží udělat hudbu pestřejší?
V tomhle opravdu nemáme vůbec žádný systém. Většinou to funguje tak, že vymyslíme dva hlavní riffy a pak už jen sledujeme, jaké další zajímavé věci z toho vylezou. Někdy si myslíme, že je píseň hotová a připravená, a pak někdo přijde s novým nápadem a celá skladba se rázem obrátí vzhůru nohama. Skládání hudby se tak stává mnohem zábavnější.

reverbEmpatic1O jakém příběhu vlastně deska „Ruined Landscape“ vypráví? Je v něm ukryto nějaké poselství? Co soudíte o dekadentních vizích? Máme tu globální oteplování, neustále konflikty ve světě, války…
Zaprvé, „Ruined Landscape“ především směřuje k úpadku lidských hodnot, cti a morálky. Lidstvo je v úpadku a všechny ty vize, které můžeme vidět v obdobně zaměřených filmech, se jednoho dne mohou proměnit v pravdu. Všude budou roboti a lidé se budou skrývat někde v příkopech jako krysy a budou snít o tom, kterak přežijí další den. A pak samozřejmě války… podle mě musejí pocházet z nějakých komplexů, já to příliš nechápu, ale rozhodně je to špatně.

Nyní opět k metalu. Co si myslíš, že je dnes ve světě metalu největším problémem?
Po celém světě existuje tolik kapel a každá sní o hraní na nejlepších festivalech a obrovských turné. Bohužel, stejně jako v mnoha jiných oblastech, musíte znát nejprve ty správné lidi, abyste něčeho dosáhli. Talent někdy nemusí být vůbec rozhodující. Je mi to líto, ale skutečně je to pravda.

Co soudíte o kultu BEHEMOTH? Je popularita tohoto monstra zlou zprávou pro katolickou církev v Polsku?
BEHEMOTH se stali symbolem polského metalu. Každý jejich koncert je magickým zážitkem, ovšem v prvé řadě dělají skvělou hudbu. Jejich poslední album je vskutku mistrovským dílem! Katolická církev, a to nejen v Polsku, se v poslední době kazí image tím, že se svět konečně dozvídá tajemství o svatých mužích, kteří mají údajně církev zastupovat. Myslí si, že jsou to naši otcové, kterým se můžeme se vším svěřit, spolehnout se na ně a všechno jim říci. Ale pak, kdo ví, že zrovna tenhle člověk nebude mluvit o našich tajemství někde bokem a přitom se na vás bude vždycky usmívat. Ještě horší je to potom se zneužíváním dětí. Jak mohou být tito lidé nositeli Božího slova? Jak jim můžeme věřit? Souhlasím s Nergalem, že jsou úplně obyčejnou sektou. Jinak popularita BEHEMOTH je určitě dobrým znamením pro zdejší metalové fanoušky, byť s byznysem církve to příliš nesouvisí.

Gods-of-Thousand-SoulsCo můžeš čtenářům sdělit o vašem hudebním vkusu? Které kapely nebo žánry nejvíce preferujete?
Osobně mám rád velkém hluku hlavně melodie. 🙂 Každý z nás má své oblíbené kapely jako METALLICA, IN FLAMES, MACHINE HEAD, CHILDREN OF BODOM, IRON MAIDEN, BEHEMOTH, DECAPITATED, VADER, GOJIRA, ARCH ENEMY atd.

Sledujete pozorně i polskou undergroundovou scénu? Jaká jména nám můžeš doporučit?
V poslední době jsem neměl moc času sledovat dění na polské scéně, ale vím, že máme spoustu mladých kapel, které vám rozhodně dokážou nakopat prdel. Jmenovat mohu třeba MANIPULATION, LOSTBONE, MADE OF HATE, CALM HATCHERY a mnoho dalších.

Co si myslíš o stahování hudby? Je to špatně? Jakému hudebnímu formátu dáváš přednost?
Z pohledu umělce, myslím, že stahování hudby je v pořádku. V našem případě, kdy kapela ještě není tolik známá, to lze brát jako vhodnou formu propagace naší hudby a zároveň také způsob, kterak získat nové fanoušky. Na druhou stranu musím přiznat, že já sám stahuju spoustu hudby a když se mi to líbí, jsem rozhodnutý koupit si i originální CD, protože tyhle nahrávky chci mít vždy na dosah ruku, tj. v mé poličce.

Budete hrát na podporu nového CD nějaké koncerty? Jaké jsou vaše plány pro zbytek roku 2014?
Na tenhle rok mám opravdu nějaké koncerty naplánované, doufejme, že jich v tomto roce stihneme co nejvíc. Rovněž připravujeme videoklip propagující album, ale zatím o tom nemůžu říct nic víc. Turné je pak naplánováno na začátek příštího roku.

Moc ti děkuju za odpovědi! Ve vašem dalším snažení vám budu držet palce. Jestli chceš, můžeš zde ještě zanechat nějaký vzkaz pro naše čtenáře…
Velké díky za trpělivost a tvůj čas! Doufám, že se někde v Česku potkáme na nějakém koncertě a dáme si spolu některé z vašich skvělých piv! Sledujte nás na našem profilu. Mějte se! Keep your horns up!

ALL

https://www.facebook.com/empatic.info?fref=ts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *