EMBRIONAL – The Devil Inside (CD-2015, Old Temple)

The Devil InsidePolští EMBRIONAL si mě získali už debutovou deskou „Absolutely Anti-Human Behaviors“, jež nabídla neuvěřitelně rouhavou a zároveň dostatečně variabilní přehlídku parádních skladeb, až jsem se skoro bál dalšího pokračování, neboť překonat vysoce nastavenou laťku… to není nikdy snadný úkol. Nicméně přesně po třech letech, které kapela vyplnila neřadovkou „Annihilation 2007 + Live“, přicházejí EMBRIONAL s další porcí hniloby jménem „The Devil Inside“, to jest počinem, který mohu s čistým svědomím označit za schopného pokračovatele – ten sice debut nepřekonává, ale kvalitativně se mu rozhodně dokáže přiblížit.

Tihle Poláci jsou zkrátka kadeti v prostředkování deathmetalové temnoty, jež hudbou line jako hnusný stín a mě osobně nejvíce imponuje začátek alba, kde se nacházejí především valivé a středně rychlé skladby (tu a tam se sice objeví nějaká ta rychlejší pasáž, to je pravda…), evokující pozvolné klesání do bažin zapomnění. Řekl bych, že přesně tahle tvář sedí kapele úplně nejvíc, a když k tomu ještě připočtu smysl pro kompoziční rafinovanost, rázem mám v rukách další poctivou a kvalitní porci dnes už tradiční deathmetalové odrůdy z Polska. „Funeral March“, „Sadness“, „In Dakness“… to jsou všechno skladby, jejichž skvostná atmosféra mě několikráte donutila vstát ze židle a otočit knoflíkem VOLUME o něco víc na pravou stranu. Až takhle…

Ovšem další zjištění? Zvuk! Těžko říci, jak to bude kdo vnímat, ovšem v mém případě došlo v počátku k jistému překvapení, neboť jsem měl dojem, že je nahrávka jaksi „přebasovaná“, nicméně s dalším poslechem se tenhle dosti subjektivní vjem změnil a při další poslechu jsem nakonec došel k názoru, že takto hluboký sound nahrávce svědčí a dokonce bych si vsadil i na to, že tady kapele nic neujelo, zkrátka takový byl patrně záměr, byť někteří posluchači mohou být pochopitelně jiného názoru.

EmbrionalJak mě ovšem „The Devil Inside“ baví, tak s blížícím se závěrem se EMBRIONAL tak trochu „zbláznili“ a do vybraných skladeb napálili spoustu čistě thrashových prvků, které jaksi odtahují proud nahrávky do úplně jiných dimenzí, čímž je tak trochu pošramoceno mnou chválené sémě temnot. S posledními dvěma skladbami („Venom“ , „Whores, Drugs And Brain Dead“) pak hoši poněkud zbytečně dovršili onen pokus o bezstarostnou thrashovou jízdu a zbytečně si tak rozmlátili huby o beton. Nejenže tenhle šálek EMBRIONAL nesedí, ale tady se zároveň hrálo i pospolitost celého alba, jenže místo toho, aby zde posluchač nalezl pomyslný vrchol, musí se spokojit se stokrát omletou bramboračkou. Nic proti thrash metalu, ale tohle mi tady opravdu falíruje…

Celkově je ovšem „ The Devil Inside“ album pochopitelně přesvědčivé, i přes těch několik minut zbytečného trýznění. Dalším hodně zvláštním jištěním je pak také to, že materiál na desku byl nahrán už v roce 2013 (což je rok, kdy spatřil světlo světa debut „Absolutely Anti-Human Behaviors“, jaký to paradox), přičemž mix a mastering přišel na řadu o rok později. Zdá se, že EMBRIONAL pracují vpravdě soustavně. I když tedys připomínkami… i na druhý pokus kvalitní prácička.

ALL

https://www.facebook.com/Embrional

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *