ELYSIUM – The Path of No Return (CD – 2019, Slovak Metal Army)

Album „The Path of No Return“ představuje pro ELYSIUM takový „druhý debut“. Poslední řadovka „Nine Ways to Leave“ z roku 2009, sakra, je to vůbec ještě tentýž život? Za tu dobu se změnilo mnohé, nemluvě o složení kapely. Tou nejvýraznější změnou se samozřejmě stal příchod vokalisty Beavise (ex-DESPISE), jež přinesl nejen svěží vítr, ale zároveň potřebnou image a vitalitu. Kdo viděl ELYSIUM poprvé naživo, nemůže si dotyčné splést s žádnou jinou partou. 🙂 Kapela to zkrátka v novém složení rozpálila ve velkém… A teď už chybělo jen ono nadšení přetavit do studiové praxe.

„The Path of No Return“ je bez okolků velmi dobrá deska. Slučují se na ní kořeny death metalu se skrytým „coreovým“ květem, hovořit se dá i o částečném vlivu progresivního metalu. ELYSIUM totiž staví především na krkolomných kontrastech a řádně brutálních zvratech. To znamená, že v podstatě v každé skladbě je co poslouchat a ve své podstatě i „naposlouchávat“. Zajímavé ovšem je, že se do jednotlivých skladeb podařilo zasadit prvky naléhavosti a řádně znepokojivé atmosféry. To je opravdu hodně velké plus, neboť veškeré skladby tak působí naprosto uvěřitelně a přirozeně.

Velmi pravděpodobně tomu všemu pomáhá i koncepční linie, která se točí kolem velmi smutného příběhu (pojednává o dívence, která trpí coby izolant v koncentračním táboře). Toto poselství vyniká především při melodických vyhrávkách, kterými byli ELYSIUM typičtí už v minulosti. Naopak syrové riffovačky a brutální Beavisův „mordor vokál“, modernost více či méně v mnoha ohledech, to je něco, čím se aktuální tvorba kapely odlišuje na prvním místě. Za zmínku rovněž stojí hostování vokalisty Matěje Kopeckého, který některé ze skladeb připepřil šťavnatým screamem a pochopitelně se tak zasadil o další pikantní dílek do už tak barevné mozaiky.

Na albu „The Path of No Return“ je zkrátka co poslouchat. Přestože jsou jednotlivé sekvence značně rozhárané, je na posluchači, aby si je spojil. Zároveň je třeba uvést, že pro úplné „greenhorny“ album patrně nebude. Aby se člověk „měl čeho chytit“, musí být metalovou hudbou patřičně ošlehán (má domněnka). S tímto vědomím však ELYSIUM k tvorbě materiálu přistupovali. Já osobně se přiznám, že mě deska překvapila v mnohém, svým způsobem i předčila mé očekávání. Především po zvukové stránce se jedná o naprosto „dospělý“ počin, jímž se naše scéna může s čistým svědomím chlubit.

Skladby: Meetings with Angel, The Death Without Hope, Madness Buried Deep Inside, The Black Snow, The Way of Expectations, Dreaming About the End, Blidness of the World, The Infinite Reality of Everyday Life, Behind the Wires.

Sestava: Jaroslav „Beavis“ Petřík – zpěv; Dušan Miňovský – kytara; David Adamec – baskytara; Peter – Heteš – bicí.

ALL

https://elysiumcz.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *