ELEAMENT – Kill Me Twice (miniCD-2011)

Když jsme naposledy psali o tuzemské kapele AGONY, vycházel ještě R.U.M. zine v tištěné podobě. Ne, tahle má úvodní poznámka skutečně není mimo mísu. Materiál „Kill Me Twice“ totiž pochází z rukou dvou bývalých harcovníků, kteří dříve táhli (a dá se říci že úspěšně) doom metalovou partu, jež se do metalového undergroundu zapsala několika zdařilými počiny (proč při této příležitosti nevzpomenout na moji oblíbenou „Ashes to Ashes – Dust To Dust“ z roku 1999). Proč však AGONY nepokračují pod stejným názvem i v současnosti, to prozradí hned samotný cover CD, vzhlížející opravdu kyberneticky. Samotná sestava pak samozřejmě není úplně totožná s formací předchozí, v řadách ELEAMENT se kupříkladu objevuje také vokalistka Marta, což je s ohledem na zvolený žánr rozhodně plusový faktor.

A v jakém stylovém hájemství se tedy ELEAMNET pohybují? Pokud jste hádali electro metal, vedete 1:0. Ovšem kdybych měl bazírovat na škatulkách, přidal bych ještě slovo „gothic“. Thrash metalově kytarové riffování je sice natlakováno „tuctucáním“, ovšem klávesový podklad na mě působí spíše melancholickým dojmem, nemluvě o dívčím vokálu. Naproti tomu mužský protějšek působí víceméně rozjuchaně, přičemž samotné hlasové zabarvení je nečekaně podobné Doctorovi ze SIX DEEGRES OF SEPARTION, což je docela paradoxní, jelikož právě Doctorův zpěv je považován za naprosto zřetelné poznávací znamení jeho souboru. Konkurence fakt nikdy nespí, i když tady je to samozřejmě náhoda, nelžu. Hlasové podoba tam skutečně je, alespoň tedy já ji tam slyším.

Kdybych však měl ELEAMNET přirovnat k nějaké kapele, byli by to THEATRE OF TRAGEDY ve fázi svého „disko stádia“. I přesto, že jsou čeští zástupci po hříchu mnohem kytarovější, stále z nich jaksi čiší skrytá doom metalovost. Příkladem budiž třeba skladba „From Dusk Till Dawn“. Stačilo by trochu zpomalit, přidat housle a už jsme v docela jiné pohádce. Opravdu nechci vůbec polemizovat, zda je tohle všechno dobře či špatně, zvláště pak, když kapela stojí teprve na startovní čáře a ve své podstatě se ještě jaksi hledá. Myslím si, že všichni členové ELEAMENT si dokáží svoji tvorbu představit v doslova fantastickém zvukovém kabátku jako je tomu třeba u DEATHSTARS. I když je electro metal s ohledem na ostatní subžárny v podstatě v plenkách, tak soubory udávající tempo jsou už hezky daleko a bylo by vcelku nelogické je nějakým závratným způsobem nahánět, i když onomu srovnání se ani tuzemské soubory vyhnout nemohou.

Celkově ovšem „Kill Me Twice“ prospívá se vztyčenou hlavou, a to i přesto, že naše scéna vyprodukovala mnohem kvalitnější nahrávky. Stačí si vzpomenout třeba na „Robotory“ od DARK GAMBALLE či poslední kousky od brněnských RHODIAN. ELEAMENT u mě však mají rozhodně dveře otevřené, hoši jsou protřelí hudebníci a jejich progres by mohl být pochopitelně mnohem rychlejší než u lecjakých zelenáčů. A nějaká konkrétní výtka na závěr? Ano, mám ji. Kadence bicího automatu není sice nic extra nepřekonatelného, ovšem někdy je jeho síla až nehorázně rušivá, v některých momentech dokonce překrývá i vokální party, což rozhodně není dobře. Taktéž ony údery nejsou úplně extra zvukově vyvážené… Jinak ale držím palce v dalších aktivitách…

ALL

http://bandzone.cz/eleament

2 thoughts on “ELEAMENT – Kill Me Twice (miniCD-2011)”

  1. Vůbec není zač, držím Vám palce! Nechť se daří!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *