ELBE – Sudety (CD-2018, Epidemie Records)

V poslední době zažívá post-rockový (metalový) žánr řádnou renesanci. Sice se nejedná o nikterak obletovaný žánr, ovšem výčet nových kapel či projektů, který se v nedávné době objevil, je přinejmenším pozoruhodný. Ale jak už to bývá, každá „móda má své krále i prosté pěšáky“ a není divu, že některé party jsou odkázány pouze na činnost bez jakékoliv přízně posluchačů. Debut projektu ELBE by však tento osud potkat (snad) neměl, neboť album s pozoruhodným názvem toho vnímavým posluchačům nabízí opravdu dost.

Jak už jsme několikrát na Rumzinu informovali, za projektem ELBE stojí v prvé řadě Stanislav Jelínek z DYING PASSION, jenž následně ke spolupráci oslovil Martina Spacoshe Peřinu (BETWEEN THE PLANETS) a v neposlední řadě i bubeníka Šimona Hajdovského. Takto sestavený tým pak společně ukuchtil takřka instrumentální dílo věnované tajemné osadě Elba, která se údajně nacházela poblíž Nových Losin na Jesenicku. Přiznávám se, v těchto končinách jsem nikdy nebyl, ale na základě této nahrávky bych se na ono místo vypravil s vírou v nějaký příjemný turistický zážitek. Hudba ELBE je totiž bezesporu výpravná a překvapivě také obrazotvorná. V každé skladbě je umístěn alespoň jeden nosný základ, jehož prostřednictvím se hudba dokáže vrýt pod kůži způsobem nemilosrdným.

Přestože mě nahrávka „Sudety“ baví jako celek, tak očividně strhujícím dojmem působí kompozice „Ve směru řeky“, jejíž ústřední melodii vnímám jako jasný otisk regionálního obyčeje (předpokládám, že tvůrcům v tomto ohledu nešlo o nic jiného). Album by za jistých okolností mohlo být bráno jako „příjemná procházka po Jeseníkách“, ovšem ne všechno je zde prosvíceno sluncem („Stollenhau“). To v podstatě platí i pro baladu „I vítr je tu jiný“, kde si posluchač může vyzkoušet ELBE s podporou hlasu a slov. „Sudety“ jsou tuzemskou alternativou vůči tomu, co známe primárně ze zahraničí. Ovšem s přidanou hodnotou vlastních otisků. Za mě tedy dílo přesvědčivé, místy přímo návykové.

Skladby: Prameny, Elbe, Ve směru řeky, Uprostřed ticha, Ztracené nebe, V prostoru, I vítr je tu jiný, Stollenhau, Zůstaly jen hřbitovy, V mlze

Sestava: Stanislav Jelínek – kytara, syntezátor / sampler; Martin Spacosh Peřina – kytara, baskytara, syntezátor / sampler
Hosté: Šimon Hajdovský – bicí; Silva Šírová – saxofon

ALL

https://www.facebook.com/elbeband/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *