EISBRECHER – Liebe macht Monster (CD – 2021, Sony Music)

Myslím si, že každá kapela by na svém osmém řadovém albu chtěla znít jako vrcholní představitelé německého industrial metalu (Neue Deutsche Härte). EISBRECHER jednoduše neopouští inspirace ani v nejmenším, a přestože mnoho souborů skomírá nad lockdowny, Alexx a spol. tvoří a tvoří. Čerstvá nahrávka „Liebe macht Monster“ byla sice avizována už na rok 2020, ovšem pánové si ve studiu hráli natolik, že velmi rychle vyprodukovali album coververzí s názvem „Schicksalsmelodien“.

Musím říct, že takhle parádně zvládnuté album předělávek si vůbec nevybavuji, z jednotlivých skladeb doslova tryská umělecká pohoda a euforie. Skoro se člověk musel bát, aby EISBRECHER nevystříleli všechny náboje a podařilo se jim přesvědčit i v rámci vlastní tvorby. Výsledek? Opětovně naprosto obdivuhodný a interesantní. Prostřednictvím „Liebe macht Monster“ pokračují EISBRECHER ve velkolepé krasojízdě, jež je postavena na skladatelské lehkosti, ostrém kytarovém riffu a neuvěřitelně ohebném vokálu Alexxe Wesselskyho. Zároveň bych chtěl ale tímto upozornit na umění bubeníka Achima Färbera, jehož tradiční rány by opravdu býka zabily (doporučuji vřele poslouchat EISBRECHER na kvalitních sluchátkách, fakt nádhera).

Ještě zajímavější ovšem je, kterak se kapela dokázala znovu zvukově odlišit a posunout, především pak ve srovnání s předchozím albem „Sturmfahrt“. Jochen „Noel Pix“ Seibert, v rámci své nesporné geniality, znovu vytvořil řadu neuvěřitelných podkladů, jimiž je deska prorostlá skrz na skrz. Důraz na každičký detail, to je v podobě EISBRECHER dnes už zřetelná ukázka diagnósy, neboť pouze „vyvolení“ jsou schopni dát něco podobného vůbec dohromady. Alexx a Noel jsou těmi správnými kapitány, přičemž zbytek posádky šlape jako precizně seřízený stroj.

Od první do poslední písně je tedy co poslouchat, byť bych si album dokázal představit i kratší. To je ale snad jediné „neposlušné“ mínus. EISBRECHER jsou ostří jako břitva („FAKK“), pod nánosem gothic vlivů tradičně melodičtí („Im Guten Im Bösen“), v rámci vlastní tvorby spiklenečtí („Dagegen“ s vokální podporou Dera z OOMPH!) a klasiku žánru představující („Leiserdrehen“). Zvuková PLNOST, kterou se EISBRECHER mohou pyšnit, to je něco, čemu se mnohé konkurenční party jen těžko dokáží vůbec přiblížit. Němci v rámci industrial crossoveru představují absolutní mega-špičku, a zatímco jejich konkurence spíše spí, oni si hrají vlastní soutěž (ve společnosti OOMPH!, jejichž poslední řadovka je rovněž vynikající).

„Žluté“ album EISBRECHER je v mých očích další silnou sbírkou tohoto sympatického komanda. Fanoušek si může znovu ruce mnout, neboť ani tady kapela nezapomněla zaštítit nahrávku patřičnou image. Z rozbouřeného moře rovnou do laborek? Proč ne! A ta žlutá na CD i LP vypadá fakt skvostně! „Liebe macht Monster“ je deska VELKÉ kapely, jež dostatečně přemýšlí o každém svém kroku. Na hodně dlouhou dobu mám co poslouchat. Danke shön!

Skladby: Es lohnt sich nicht ein Mensch zu sein, FAKK, Nein Danke, Im Guten Im Bösen, Frommer Mann, Dagegen, Liebe macht Monster, Systemsprenger, Wer bin ich, Himmel, Kontrollverlust, Leiserdrehen, High society, Es lebe der Tod

Sestava: Alexander “Alexx” Wesselsky – zpěv; Jochen “Noel Pix” Seibert – kytara, programming; Jürgen Plangger – kytara; Rupert Keplinger – baskytara; Achim Färber – bicí.

ALL

https://www.eis-brecher.com/

EISBRECHER na RumZinu: https://rumzine.com/eisbrecher

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *