E.H.M. – Naše experimentování nabývá extrémně obludných rozměrů!

Velice krkolomná cesta vedla k tomuto rozhovoru s vůdčí osobností E.H.M. Šemík na mne stále nějak zapomínal a už jsem si myslel, že se na mě vybodl úplně, ale přece jen jednoho pozdního večera jsem dorazil domů a ejhle. Na stole se na mne smála obálka plná barevných odpovědí. Upřímně jsem tomu byl rád, protože hudba E.H.M. mě oslovila a do celkového konceptu tohoto čísle se naše rozprava určitě hodí… Tak čtěte !

Nedá mi to, abych se nezeptal na to co vás vede k tomu, že produkujete takovou šílenou hudbu, která je propletena celou škálou různorodých stylů ?
Jsem rád, že naši hudbu považuješ za šílenou. Jenom doufám, že myslíš šílenou jako dobrou a ne šílenou jako totálně zkurvenou. Pokud se ti to líbí, tak to je dobře, to by si byl aspoň jeden člověk v republice. Lidi nás tady moc nechápou. Buď poslouchají „znáte z TV obrazovky“ anebo kapely co hrají podle šablony určitého stylu, ale my na to serem a máme v úmyslu vyrazit do zemí, kde to lidem myslí a jsou schopni přijmout týpky, kteří hrají to na co mají zrovna chuť a baví je si hrát se styly a pořád něco hledat. Každopádně máš asi pravdu s tím šílenstvím, protože jsme přišli na nový způsob skládání. Něco vymýšlíme a najednou někdo zahraje nějakou totální píčovinu a celá zkušebna se začne smát. A já vždycky řeknu: „To je super, dej to tam !

Vaši hudbu bych popsal asi tak že jde o mix mezi PARASOPHISMOU, J.A.R. a takovými BIOHAZARD. :-). Může být ?
Podívej, jak si popíšeš naši hudbu je fakt jenom tvoje věc. Lidi už popisovali naši hudbu takovými způsoby, že by ses z toho posral. Jeden psal, že jsme punk a druhý, že jsme něco jako DISSOLVING OF PRODIGY. Jestli ti připadáme jako mix tebou zmiňovaných kapel, tak fajn, ale je to sranda, protože k J.A.R. a PARASOPHISMĚ máme určité vztahy. Na J.A.R. jsem se učil rapovat a znal sem všechny jejich texty na z paměť a v PARASOPHISMĚ hráli kdysi týpci, co jsou dodnes naši nejlepší kámoši a mají s námi společnou zkušebnu, jako RHEA. A Leszek z RHEY nám teď dokonce udělal kytaru do jedné písničky.

Naskýtá se tedy otázka, typu: kterou hudbu posloucháte, jaké jsou vaše oblíbené spolky a jaké hudební styly jsou E.H.M. nejbližší…
Tak to by byl kurevsky dlouhý seznam, protože se u nás už vystřídalo kurevsky hodně lidí a každý poslouchal něco jiného. Byli u nás britpopisti, hardcoristi, diskáči, heaváči, housáci a čuráci. My jsme jim to s bráchou tolerovali, pokud to bylo přínosem, ale po čase se to stalo přítěží a tak se začalo vyhazovat. I naše poslední sestava má docela psycho diskotéku od PINK FLOYD, přes METALLICU a DREAM THEATRE až po KORN a RAMMSTEIN. Ale tentokrát to máme v kapele zařízeno tak, aby nám to nekurvilo music, i když kecy typu: „Ten tvůj zkurvený DREAM THEATRE a RAMMSTEIN je sračka!“ jsou na denním pořádku.

Zajímalo by mě, co vlastně znamená zkratka E.H.M. ? Nabízí se spojení „Existuje hodně možností, jak dělat hudbu“ …Má to nějakou spojitost s textem vaší skladbou Existuje Hodně Možností ?
Ne, ne a ne. Dokonce ani E.H.M. neznamená „Existuje hodně možností“, jak by se mohlo zdát. První vzniklo E.H.M. a pak teprve „Existuje hodně možností“. Jsou prostě kapely u nichž má všechno hlubší význam, i to jak se vyserou a jsou kapely u kterých je všechno sranda a píčovina, ale my jsme kapela která to kombinuje.

Dobře, ale např. u textů mi přijde, že určitě nějaký hlubší význam mají. O čem pojednávají texty jako „Kosmický anarchista“ nebo „Med“ ?
Jo tak u textů se zrovna snažím, aby nějaký hlubší význam měly a někdy s toho v noci nespím když pochybuju jestli se mi to povedlo. Třeba „Kosmický anarchista“ je o tom, že člověk by měl dělat to co opravdu chce a nenechat se omezit absolutně ničím ani svýma schopnostma (…létám si a dělám co nedovedu…). No a „Med“ symbolizuje ty věci v životě, bez kterých se sice obejdeš, ale bez kterých to není ono, bez kterých není život „sladký“ – přátelství, pařba, chlast, drogy, šukačka a tak.

Také zajímavým motivem se jeví text skladby „Krev“, kde zpíváš „…krev co vytéká z ran…“ Když tohle zpíváš, představuješ si opravdu krev jak vytéká z těch ran ? Zažil jsi už někdy ten pocit, kdy ti krev vytékala z těla ?
Tak to si buď´ jistý, že když zpívám o „krvi co vytéká z ran“, určitě nemám na mysli „krev co vytéká z ran“, ale něco jiného. V té souvislosti je docela v pohodě, že ses mě předtím ptal na „Med“ , protože texty písniček „Med“ a „Krev“ spolu souvisí. „Krev“ je totiž zase symbol věcí bez kterých se v životě neobejdeš. Takže abych odpověděl – ne, nepoznal jsem tento pocit a ani potom nějak zvlášť netoužím.

OK, pojďme dále. Dá se říci, že všeobecně jsou E.H.M. celkem neznámým pojmem. Co děláte např. proto, aby tomu bylo jinak ? Kontaktujete fanziny, vydavatelství atd.? Máte určitě těžkou pozici v tom, že koncertujete s metalovými spolky, ale svým vyzněním příliš do metalového undergroundu nezapadáte…
Už několik let nám zinaři říkají, že nás v undergroundu nikdy nezná a to bude asi tím, že nejsme undergroundová kapela ve smyslu, že by jsme hráli nějaký ten něcometal nebo to něcocore. Jsme undergroundová kapela v tom smyslu, že hrajeme koncerty pro deset lidí a na kapelu doplácíme těžké prachy, jenom proto, abychom mohli hrát to co nás baví a to co se nám opravdu líbí. Proto posíláme naše nahrávky do zinů, protože čekáme, že zinaři budou mít pro takovou kapelu pochopení, i když to není zrovna to pravé metalové a dlužno říct, že až na čestné výjimky, jako jsi ty, pro nás zinaři moc pochopení nemají. Tím se dostávám k druhé části otázky. Takže jsme málo undergroundoví a velké vydavatelství nás nechcou, protože jsme málo komerční a alternativní vydavatelství nás nechcou, protože jsme málo alternativní atd ., ale kapely ne, kromě těch s kterýma se známe osobně ( a že se určitě víc známe z undergroundovýma kapelama než z jakýmikoliv jinými).

Vaše první CD „Fluestrial“ jste vydali na vlastní náklad. Jak to bude s dalším albem ? Určitě by jste rádi našli nějakého schopného vydavatele…
Přece jenom doufáme, že to nebude všechno tak v hajzlu, jak sem popsal v předchozí odpovědi a jisté naděje na to, že nebudeme muset vybulit za další desku 50 000 Kč tu jsou. Taky doufám, že to s tou deskou nedopadne tak jako s tou o které se teď bavíme, protože stála těžké prachy a nikdo ji nezná.

Z vaší hudby je cítit jakási „radost z volnosti“. Budete i nadále tolik experimentovat nebo hodláte také někdy někde „zaparkovat“ ?
To si piš, že budeme experimentovat ! Naše experimentování nabývá extrémně obludných rozměrů a už experimentujeme s naprosto vším. Ze styly, s aranžemi, ze způsobem skládání, s nástrojovým obsazením, se zvuky, ze zkouškami, s tím jak se dostat na zkušebnu, s tím co chlastat…Ale musíš sám uznat, že kdybych pokračoval dál, byli by z nás totální magoři, kteří chtějí ovládnout svět a hlavně dostat toho zkurvysyna Bonda…Proto naše experimenty směřujeme k jakémusi cíli a tím je dokonalá hudba. Takže abych se vyjádřil konkrétně – v našich nových skladbách nejsou už takové brutální stylové skoky, i když tam jsou pořád a spíš se kloníme k tvrdšímu pojetí a elektronice a anglickým textům. Jde nám spíš než o nějaký extrémní crossover minulých stylů o spoluvytváření něčeho nového. Zkrátka teď si mohl říct, tahle písnička zní jako když spolu hrají J.A.R. a BIOHAZARD a doufám ,že příště, až nás uslyšíš si řekneš: „Kurva, co to je ?“

Zastavil bych se teď u živého hraní. Jaké akce nejraději upřednostňujte ? Jak na vás reagují třeba „čistí“ metalisté, když tedy nejčastěji vystupujete se stejně zaměřenými kapelami ?
Já nevím. Já nepoznám, kdo je na koncertě čistý metalista a kdo špinavý (pokud nesmrdí). Hrajeme většinou na akcích, kde hraje víc kapel různých stylů a jsou tam různí lidé a když paříš na pódiu a do očí ti pere halogen, tak to ani nepoznáš, kdo tam dole je. Jo, hráli jsme na pár čistě metalových i grindových akcích, ale reakce tam jsou stejné jako všude jinde. Lidé většinou stojí a čumí na nás co se tam na tom pódiu děje. Kdo nás nemusí, tak po chvilce odchází do prdele chlastat a masochisti zůstávají a poslouchají. Víme, že lidi na nás na první poslech pařit nebudou, ale mohli by se o to aspoň pokusit…My se nevyhýbáme spolupráci s nikým, pokud to není kokot. Děláme koncerty na výměnu s jakoukoli kapelou, která má odvahu to s námi zkusit. A spolupracujeme i jinak. Používáme teď místo bicích počítač a bicí děláme s různými hosty, jako třeba Láďa z HYPNOTIC SCENERY a Cíchy z CELEBRAL TURBULENCY. No a jak už jsem řekl, kamarádíme s RHEOU a jejich bývalý bubeník nám též dělal nějaké bicí.

Ták, teď trochu „populárně-klišojidní“ otázka, která je teď módní ve většině fanzinů. Řeší se témata, kdo je a kdo není fašista nebo rasista, grindeři stále něco řeší z black metalisty…tak nám k tomu něco pověz, ať taky přispějeme špetkou do pranice…:-)
Nemám ani páru co se řeší v zinech, takže jenom obecně. Fašounům rozbíjíme držky na potkání. Netolerance je lidská vlastnost s kterou se dá bojovat, ale každý by měl začít u sebe. Třeba já jsem dost netolerantní a sere mě to.
Rasismus – to je brutální kauza. Tak asi 80 % tohohle zkurveného národa jsou rasisti a ani v kapelách tomu není jinak. Ale pokud ta kapela třeba sedí v hospodě a po deseti pivech si vypráví vtipy o cikánech, tak se s nima bavím, protože to bych se nemohl bavit asi s nikým, i když se mi to nelíbí. Pokud však začnou tyhle úlety dávat do textů nebo o tom žvaní na pódiu, tak to jsou u mě sráči a pošlu je do píče, i kdyby to byli nejlepší kamarádi. Jestli spolu vedou nějakou občanskou válku blackoši a grindeři, tak o tom nemám páru a myslím si, že o tom nemá páru víc lidí. Tak asi 99,999%. Akorát jednou jsem četl nějaký rozhovor v nějakém „slovanském“ zinu s nějakými blackoši, co měli asi 13 let dohromady, vznikli před týdnem a sračičky na elpíčku považovali za své první demo, ve kterém se to jenom hemžilo fašounskýma frázema. Jinak si ale myslím, že vyjebanci jsou v jakémkoliv stylu. Jo a ten zin jsem už nečetl, i když jsme se tomu typovi co ho dělal strašně líbili. Vůbec celou tu „panslovanskou“ módu považuju za totálně vyjebanou.

V dnešní době je také populární téma voleb…
Jo, tak na tuhle otázku jsem měl připravenou docela výživnou odpověď, ale volby mezitím proběhly a já se uklidnil, protože skoro dopadly tak, jak jsem doufal. Pro mě je důležité, abychom vstoupili do EU a naděje teď vzrostla.

Dobře a abychom nebyli tak vážní, tak bys to mohl teď nakonec odlehčit nějakým vtipem…
S fórama už to není to, co to bávalo. Teď spíš letí hlášky a tak. Poslechněte si hlášky na soundtracku k filmu Rok ďábla, to je ten správný hardcore. Jinak doufám, že vtipem bude celý tenhle rozhovor, ale přidám takový malý bonus. Co je to paci fikace ? Amputace rukou !

🙂 No výborně ! Já doufám ,že si se při mých otázkách nenudil…
Jo, super! My jsme teď na rok vypadli ze scény a já se už dlouho těšil na nějaký rozhovor, protože to k hraní patří a člověk si u toho vždycky báječně vyblije mozek. Štěstí, že jsme natrefili zrovna na tebe, protože na pitomé otázky je otrava odpovídat, ale tohle jsem si fakt užil. Díky za místo ve tvém zinu. Ať se ti i tvým čtenářům daří.

ALL

Band contact:
Tomáš Šemík Peszynski, Ostravská 1539, Petřvald 735 41
0605/114626 salon@mybox.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *