EERIE – Into Euerlasting Death (CD-2014, Arachnophobia Records)

Into Everlasting DeathDalší z mnoha polských blackmetalových projektů se jmenuje EERIE a je tvořen dvěmi zajímavými osobami. O veškerou hudbu pečuje Ancestor z dnes velmi aktivních OUTRE, kterému sekunduje vokalista V.O.W.O.C. (21:37, MEDIEVAL PLAGUE), jehož přednes je vpravdě chorobný a bezpochyby je jedním z důležitých pilířů nahrávky. Ta se kromě jiného pyšní řádně drsnou atmosférou a neméně zajímavými hudebními nápady. Je sice znát, že jsou EERIE inspirováni celou řadou současných blackmetalových part, ovšem i tak se jim povedlo přetavit nahrávku v úctyhodné metalové představení, které nenudí.

Přestože úvod první kompozice „Mining Out of Black Earth“ startuje brilantní a rychlou palbou, upřímně, nikterak přehlednou, stáčí se v dalším čase ke střednímu tempu a postupně se vymyká i tradiční stylistice „černého odvětví“, a to především z důvodu několika avantgardních motivů, dalo by se říci i místy monotónních. Ve větší míře jsou pak ony prvky evidentní v následující „Into Everlasting Death“, roztřesené skládance z mnoha temnými zákoutími, záměrně pomalejšími, byť se tu a tam se objeví i nějaká ta rychlejší „provokace“.Eerie Nejdelším trackem kolekce je posléze „Among the Ashes“, což je dvanáctiminutová morbiďárna, ve které ovšem postrádám vícero nápadů, alespoň takových, jež by obsáhly celou časovou stopáž. Velká škoda, avšak nikterak zásadní.

Atmosféra se naštěstí z tvorby EERIE nevytratila. Nicméně poslední položka „Of Descending Moon“ nabízí opětovně dekadentní představení plné démonických intermezz, brutálního křiku i čistých proslovů. Ostatně vokály nejsou po celou dobu jen o síle, ale také o temné recitaci pikantního to druhu černé poezie. Myslím, že tohle přesně k hudbě EERIE skvěle sedí a dokonce bych si dovolil tvrdit, že podobných fíglů by nahrávce prospělo ještě víc. Dalším a v podstatě posledním momentem, jehož se mi zde nedostává, je určitá absence gradace – nemám teď na mysli konkrétní skladby, ale album jakožto celek). Dovolím si tvrdit, že pomyslný bonbónek do počtu tady přece jen chybí, dost možná i končí poněkud předčasně, nějakou tu skladbu na přilepšenou bych určitě snesl. Ale jak už jsem jednou uvedl: „ Into Euerlasting Death“ je hodně zdařilý debut a stojí minimálně za jeden nevinný poslech. V mém případě se pak bude jednat o aplikaci opakovanou. Pochvala za chrabrost!

ALL

http://eeriebm.bandcamp.com/releases

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *