ECHOLOT – Destrudo (CD – 2020, Czar Of Crickets Productions/Sixteentimes Music)

Švýcarská parta ECHOLOT patří k velmi zajímavým objevům v rámci progresivního sludge/doom metalu. Své už dokázala předvést na předchozích dvou počinech, avšak aktuální „Destrudo“ je dílem doposud nejlépe vyladěným. I navzdory tomu, že některé postupy jsou samozřejmě procvičenému ucho známé. Ale to je zkrátka daň za neuvěřitelnou přesycenost metalového trhu, s tím lze asi těžko něco dělat.

Nicméně album „Destrudo“ stojí každopádně za poslech. Zvláště jestli onu žánrovou škatulku preferujete. Pak s deskou, domnívám se, prožijete velmi příjemné chvíle. Velice se mi libí skladatelský rukopis, a vůbec celkově jsou jednotlivé části kompozic poskládány způsobem navísost rafinovaným. Je zjevné, že se ECHOLOT nechtěli stát otroky tradičních žánrových specifik, a tak CD nabízí hodně pestrou škálu hudebních nálad a postupů. Celkově je hudba samozřejmě hodně valivá a hutná, nechybí „krkolomné starty“ či překvapivě melodické úseky. Chvílemi jakoby člověk poslouchal polské RIVERSIDE, avšak nabourávající buldozer všechno posouvá do jiných výrazových poloh. Ony přechody však nepůsobí nikterak násilně. Prolínání jednotlivých motivů patří k největším plusům, přičemž ta největší „masáž“ je ukryta v poslední položce „Wind Up North“. V ní je zakleta pravděpodobně vrcholná část dosavadní tvorby ECHOLOT, která je zde ještě více žánrově rozkročená. Orchestrální intermezzo v úplném závěru pak podtrhuje nejtemnější stránku „Destrudo“.

A nějaká ta negativa? Upřímně, na skladě mám spíše jakési spekulace. „Destrudo“ může na mnoho fans působit jako zbytečně poddajné „soft dílo“, které svým způsobem jde posluchači na ruku. Přiznám se, že toto mě opravdu během poslechu napadlo několikrát… Nicméně kapela zjevně nechce přešlapovat na místě, má chuť se dále vyvíjet a v rámci rozumných mezí i experimentovat. Ať je to ale jak chce, ECHOLOT na sebe letos upozornili velmi pozoruhodným způsobem.

Skladby: Frozen Dead Star, Orbital, Wind Up North

Sestava: Lukas Fürer – kytara, vokály, samply; Guitar Renato Matteucci – baskytara, vokály, synthesizer organ; Jonathan Schmidli – bicí

ALL

https://darkseacreature.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *