DRAGOBRATH

Dragobrath_bandukrainePodnikl jsem trochu kontroverzní rozhovor… a taky si trochu naběhl. Ovšem DRAGOBRATH natočili hodně fajnový debut a myslím, že není úplně od věci, abych nedávnou recenzi podpořil i touto formou. Na mé otázky odpovídal Synevir.

Ahoj Synevire! Jak se daří? Doufám, že se cítíš dobře před tímto rozhovorem?
Hail! Vše je OK. Díky za zájem o DRAGOBRATH!

Proč jste pojmenovali svoji kapelu DRAGOBRATH? Co to znamená? Kdy jste tuto kapelu vlastně založili? Kdo jsou její legitimní členové?
DRAGOBRATH je jméno staré a známé hory na Ukrajině. Naše ideologie a pojetí je spojeno s temnou atmosférou této hory. V naši hudbě nenajdete pouze agresivitu a syrové melodie, ale také pohanská témata. Začali jsme v 2004, kdy jsem potkal Krukha.. Oba máme rádi rychlost, drsnost, ale součastně melodičnost a atmosféru metalu, a proto jsme se rozhodli založit podobnou kapelu. V současnosti má kapela DRAGOBRATH pouze 2 členy – já (Synevir-hudba) a Krukh (vokály).

Vaše CD „Scripture of the Woods“ je pro mě velikým překvapení. Je plné pohanského kouzla, přičemž ale nechybí mocné a tvrdé prvky. Mohl bys představit hudbu a texty?
Díky za pochvalu! Pokusil jsem se pracovat bez spěchu. Cílem bylo udělat muziku s řádnou atmosférou. Nebylo to jednoduché, protože dříve jsem pracoval spíše v té sympho-black metalové rovině. Ale když byl materiál hotov, byli jsme velice spokojeni s výsledkem. Zvuk zněl drsně, ale čitelně. Pak napsal Krukh návrh textů pro album…jsou o mystickém pojetí mytologie a Karpatských horách, oslavě starých pohanských časů.

Obal CD zdobí nádherné fotky! Skutečně okouzlující motivy…
Dělal jsem je v tmavých, ale impozantních lesích Karpat. Půda kolem Karpat byla mnohokrát zalita lidskou krví, ale když jdeš přes lesy, cítíš něco zvláštního. Také tě naplňují silnou inspirací. Karpaty dovedou být nádherné, ale dovedou také dosti silně klamat..

Dragobrath CDNa desce se nachází podařené předělávka „Transylvanian Hunger“ od norských mistrů DARKTHRONE! Máš radši cover verze nacházející se na řadových albech, a nebo dáváš raději přednost tributním nosičům?
Pokud mám rád skupinu, buď si jistý, že mám rád i předělávky jejich skladeb. Myslím si, že píseň“Transylvanian Hunger” od DARTHRONE se perfektně hodí do našeho alba. My sice nezpíváme o upírech, ale v Karpatech jsme našli bytosti jim blízké !

Uff, tak to jsou tedy věci…Pojďme se teď tedy ještě o něco blíže přiblížit vaší domovině. Když vezmu několik metalových nadšenců, poslouchající hodně black metal, tak o ukrajinském metalu příliš slyšet není (alespoň tedy v těch větších mediích). Které kapely by jsi mohl doporučit našim čtenářům?
Souhlasím s tebou, že pokud budeme mluvíme o všech metalových stylech, moc daleko se nedostaneme. Nejznámější kapely totiž hrají black metal. Ukrajinský black metal je známý po celém světě. Pokud jste nikdy neslyšeli NOKTURNAL MORTUM, ASTROFAES, KRODU, LUCIFUGUM, DUB BUK, DRUDKH, CAPITOLLIUM, HATE FOREST, musíte si je ihned poslechnout!

Hodně se mluví o kapelách z bývalého Sovětského svazu, které svými názory mají velmi blízko k extrémní pravici, možná ještě dál…. Jak to tedy ve skutečnosti je s NOKTURNAL MORTUM nebo KRODOU? Osobně si myslím, že hudba těchto kapel je výborná, ale jejich názory se mi zdají dosti primitivní…(pokud to tedy jsou skutečně jejich názory)…
Ha-Ha, vtipálku! To se povedlo! Jsem Viterzgir z KRODY :-). Je třeba si uvědomit, že pohanství a NS ideologie je zkrátka budoucnost takovýchto stylů jako black metal. Satanismus a podobné kecy už dneska těžko někoho oslní a zaujmou. Každopádně texty kapel KRODA nebo NOKTURNAL MORTUM jsou úplně o něčem jiném. Přečtěte si je a změníte názor.

Takže politika se v textech neobjevuje… Jaký máš tedy názor na politické texty?
Skupiny jako DRAGOBRATH a KRODA nemají politické texty. To ale neznamená, že nemáme vůbec žádné politické názory. Ale v první řadě jsme umělci a nemůžeme spojovat folk nebo prvky pohanství v naši hudbě s politickými texty. Co se týče tvrdého a rychlého black metalu, tak si myslím, že politické texty nejsou vůbec od věci. Tyto kapely mohou klidně do textů zasazovat své politické pohnutky. Nevidím v tom problém.

Dragobrath_band

Ok, opět trochu jinam. Co pro tebe znamená pojem „metalový underground“? Je to jen přežitek, a nebo stále důležitá kulturní složka?
Underground je v současnosti plný keců a komerce. Ale nejhorší věc je podíl MP3 na internetu. Malé a střední kapely nemohou běžně prodávat svoji produkci. To znamená, že underground brzy zemře a kvalita hudby nebude vůbec dobrá. Žádám všechny fanoušky metalu o podporu skupin, které mají rádi, aby kupovali jejich alba.

DRA1Mají DRAGOBRATH nějaké své hudební zdroje, ze kterých čerpají inspiraci? Když tak zpětně poslouchám znovu vaše album, přijde mi, že se žádné jiné kapele v tomto žánru nijak výrazněji nepodobá?
Metal jsem začal poslouchat v roce 1996. Od té doby jsem hrál doom, death, black metal metal a dokonce i jazz rock… Skutečně miluji metal a mám ho hluboce ukrytý ve svém srdci. Zároveň ale poslouchám mnoho druhů hudby – od raw NS blacku po folk a ethno hudbu. Moje neoblíbenější skupiny v oblasti black metalu jsou DRUDKH, KHOLD, NEGURA BUNGET, ABSURD, 1349, BURZUM, KAMPFAR, HEIDEVOLK, GRAVELAND, TULUS, TURULVER a mnoho dalších…

Jsi spokojený s životním stylem na Ukrajině? Promítla se nějak pozitivně vaše tzv. „oranžová revoluce“?
V současné době je u nás složitá politická situace. Výsledky “oranžové revoluce” jsou malé a nestálé. Život na Ukrajině je těžký, ale stále máme možnost hrát cool black metal.

Víš něco o České republice? Znáš nějakou českou metalovou skupinu?
Samozřejmě, vím hodně o České republice. Bubeník z moji další skupiny CAPITOLLIUM, pracuje v ČR, a když se vrací zpátky, vypráví nám mnoho zajímavých věcí. Já osobně jsem byl mnohokrát na Slovensku, bohužel v České republice jsem nikdy nebyl. Také znám skupinu DYSANCHELY.

DRA2Jaká je vaše životní filozofie?
Jsem bez vyznání. Nenávidím hloupost, tupé lidi a naopak si vážím čestnosti a odvahy.

Co si myslíte, že přinese budoucnost skupině DRAGOBRATH? Máte další plány na nahrávání dalšího alba?
Pracujeme na něčem novém. Bude to čtyř skladbové mini CD, nebo si to rozdělíme s jinou skupinou. Hudba DRAGOBRATH se postupně stává mnohem složitější a také atmosféričtější. Nové skladby budou více ve středním tempu. V každém případě však budou mnohem temnější a chladnější. Z naši hudby dýchají Karpaty!.

Děkuji za trpělivost při odpovídání na moje otázky. Přeji hodně štěstí v budoucích časech…
Zůstaňte sami sebou. Nepodporujte nepravá náboženství a filozofie, chvalte naše Bílé bohy. Děkuji za rozhovor! Navštivte stránky DRAGOBRATH a stránky mých ostatních kapel.

ALL

http://dragobrath.musica.mustdie.ru/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *