DISSECTION – Ticho před bouří (CD – 2023)

Biografie thrashmetalové party DISSECTION je plná nevšedních okamžiků. V balíčku s informacemi vyfasuje posluchač mimo jiné i pojednání o původnosti samotného názvu, o kterém se už dlouhá léta vedou polemiky. Pravda, polemiky vcelku zbytečné, neboť první sestava českých DISSECTION se dala dohromady kolem roku 1985! Takže tak. Smyčkou se ovšem nyní dostáváme do bujaré současnosti, roku 2023. Přemýšlím, jak přesně jednotlivé počiny počítat, ovšem zdá se, že aktuální „Ticho před bouří“ je celkově šestým albem, a celkově šestým albem vydaným ryze vlastním přičiněním. DISSECTION jsou dlouhá léta svéhlavým tělesem, neboť si úplně všechno pečou podomácku. CD vzniklo v Richieho (zakladatel a letitý frontman) domácím studiu, přičemž i samotný vizuál CD je nekompromisním zábleskem okamžiku. „Kuci, pojďte sem, já to zmáčknu a je to.“ Jaké pak štráchy s natupírovanými fotkami. Pokud toto má být určitý druh revolty, beru to!

Obdobně je to ale i s hudební složkou. DISSECTION pevně svírají thrashmetalové otěže a dramaticky nevyskakují přes žánrově vystavěné mantinely. Tato skutečnost je jistě dobrou zprávou pro všechny stávající příznivce, kteří se nemusí bát, že by kolekce představovala „zajíce v pytli“. Je však dobré si říci, že album až na výjimky neobsahuje „klasické písně“, jak by se na první pohled mohlo zdát. Tvorba DISSECTION se v tomto punktu evidentně vyvíjí a tíhne k čím dál víc rozpínající se kompozičnosti. A právě onen přístup mě na CD nejvíce upoutal. Valivá a extrémně hutná produkce se kousek po kousku sune směrem k death metalu, aniž by zatím stála prvoplánovost. Z tohoto úhlu pohledu už DISSECTION nejsou tím klasickým thrashovým tělesem, těžícím pouze ze základních atributů žánru. Střední tempo a košatost skladeb zaručují delší „poslechovou životnost“, nehledě na nutnost se do materiálu trochu více zabořit. Bylo by fajn, kdyby se kapela tohoto kurzu držela i nadále, případně některé prvky ještě zintenzivnila.

Po stránce vokálů příkladně zůstala na svém, čímž tak nějak zachovala kontinuitu na předchozí tvorbu. Richie má v tomto poměrně jasno – textům musí být rozumět. Jeho frázování je pro tvorbu DISSECTION typické a vcelku proti ní nelze nic moc namítat. Dva kousky však byly nazpívány basákem Milošem, a to úplně „čistým“ hlasem… Nemůžu si pomoci, ale do současné tvorby mi tato jakost zpěvu příliš nesedí. Vůči hudbě samotné je to docela „rána“. Ale ve své podstatě i toto paradoxně vystihuje současný směr DISSECTION. A sice hudba na prvním místě, mnoho instrumentálních minut, a dokonce jedna čistá instrumentálka („Bez dechu“). Tu lze upřímně považovat za skutečnou hitovku.

DISSECTION vytvořili hodně zajímavé dílo. Není nikterak pompézní a ve své skromnosti se ani nesnaží soupeřit s velkolepými produkcemi největších hvězd. Jenže i v metalovém undergroundu vznikají neuvěřitelně autentické nahrávky, to je už dávno provařená pravda. Myslím si, že obdobně smýšlející fans budou s dílem „Ticho před bouří“ nanejvýš spokojeni. Zbytek si v lepším případě vyláme zuby.

Skladby: Znamení, Přízrak prokletí, Tma, V prostoru času, Bez dechu, Ticho před bouří, V nesnázích, Stopy hříchů, Poslední sbohem

Sestava: Richard Richie Majer – kytara, zpěv; Miloš Vítek Šuk – baskytara, zpěv; Libor Peťka Hrabý – bicí

ALL

https://www.facebook.com/Dissection.Kralupy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *