DISSECTION – Nic se nemění, metal žije v našich srdcích stále dál!

Kralupská thrashmetalová parta DISSECTION se před několika dny vytasila s šestým albem „Ticho před bouří“ – to už je pro čtenáře Rumzinu dobře známá věc. Pokud jste se nevšimli, venku je také klasický videorozhovor, umístěný na webu v příslušné sekci. A aby bylo informační teritorium vyplněno úplně, rozhodl jsem se také pro klasický písemný formát, bez kterého by to jaksi nebylo ono. Na mé otázky odpovídali všichni tři členové DISSECTION: Richie – kytara, zpěv; Miloš – baskytara, zpěv a Libor – bicí.

Richie, jak bys zhodnotil mezidobí mezi oběma posledními nahrávkami? Co tě pobízí k tomu jít dál a neustále skládat nové věci?
Richie: Ahoj. Toto meziobdobí naší kapely bych zhodnotil s určitými smíšenými pocity. Po vydaní CD „Soumrak emocí“ jsme si mysleli, že novou placku řádně uvedeme našim posluchačům, ale vlezl nám do toho covid, a tím pádem byly veškeré veřejné akce ztraceny. Přestat hrát jsme rozhodně nehodlali a ani nechtěli, jelikož další nápady přicházely jeden za druhým. Proto jsme se právě v tomto období rozhodli natočit další album „Ticho před bouří“.

Nové album „Ticho před bouří“ vyšlo teprve nedávno. Nejprve jste ho však nabídli médiím, pokud jsem to tedy dobře pochopil. Kdy bude ovšem k dispozici všem fanouškům? Dočkají se i příznivci streamovacích platforem?
Richie: Je faktem, že jsme tentokrát zvolili trochu jinou alternativu prezentace nového CD s tím, že se uvidí, jaký bude mít deska ohlas. K dispozici samozřejmě je. Ten, kdo by si ji chtěl od nás zakoupit, tak nás může kontaktovat na FB nebo BZ. Zde může zanechat vzkaz. Co se týče streamovacích služeb, tak v kapele jsme o tom už mluvili. Chtěli bychom se i na tuto věc zaměřit. Časem tedy proč ne.

Dokázal bys popsat, v čem se aktuální deska nejvíce liší od svého předchůdce? Je nějaká oblast ve vaší produkci, kterou jste od začátku chtěli pojmout trochu jinak?
Richie: Na novém albu jsme hlavně chtěli posunout pomyslnou laťku opět o něco výše, a to jak po stránce zvukové, tak i hudební. To se, myslím si, povedlo. Album je v určitých momentech hodně těžkopádné a temné, hrané ve středním tempu. To byl hned od začátku náš záměr. V tom se od „Soumraku emocí“ liší, protože to je naopak album syrové a přímočaré. Snažíme se vždy o to, aby se desky od sebe nějakým způsobem odlišovaly.

Protože hudba DISSECTION vzniká v Richieho studiu, materiál nahráváte postupně. Je toto přesně způsob práce, který vám vyhovuje? Jak moc velké „ZLO“ jsou případně návraty k už hotovým skladbám?
Libor: Tak „ZLO“ to rozhodně není. Patří to k práci na albu. A postupy, které jsme si vyvinuli už od předešlého CD, tak to je přesně to, co alespoň mně vyhovuje. Někdy je to sice boj, ale výsledek, který si už dopředu představím, je hnacím motorem. K hotovým skladbám se vracíme, abychom je jednohlasně odsouhlasili, případně připomínkovali to, co upravit ještě lze.

Miloš: Ano, je to přesně způsob, který nám vyhovuje. Nikdo na nás netlačí, a tím pádem máme na vše více času. Také to nestojí zdaleka tolik peněz jako v nahrávacím studiu, takže za „velké zlo“ to rozhodně nepovažuji.

Když album vyjde, je zkompletováno, jak se vám poslouchá? Pouštíte si vlastní muziku se zájmem, nebo i takto zpětně máte potřebu hledat v hudbě nedostatky, které třeba běžný posluchač nemá šanci postřehnout?
Richie: Já to moc po kompletaci neposlouchám, protože jsem u všeho od hrubého náběru, až po postprodukci. Jsem toho přeposlouchaný až až. Osobně potřebuji trochu odstup času, abych výsledek posoudil i z trochu jiného úhlu.

Libor: Nemám problém poslechnout si hotové album. Spíše než abych se případně chválil, tak hledám to či ono, kde jsem mohl zahrát jinak, možná i lépe.

Miloš: Ano, občas si album rád pustím, a člověk se opravdu přistihne, že hledá, co by se ještě dalo udělat a zahrát lépe. Ale to je asi přirozený proces při nahrávání u každé kapely.

Richie, zkus nyní vybrat nějakou z nových skladeb, která současnou tvář DISSECTION nejvíce vystihuje?
Richie: Určitě jsou to „V prostoru času“ a „Ticho před bouří“.

Ani tentokrát nehýří textová stránka optimismem. Řekl bych, že čím dál víc zabředáváte do tmy. Čím to? Jsi umělecky takto založen, nebo se ještě hlouběji zabýváš okolním světem? Je hodně věcí, které jsou podle tebe špatně?
Richie: Že bych byl takto umělecky založen, to si o sobě určitě nemyslím. Texty přicházejí tak nějak současně s aranžemi, které se tvoří, takže se to všechno odvíjí od věcí, které se v tu danou chvíli dějí kolem nás nebo ve světě. My moc o té lásce zpívat nemůžeme, to by nám lidi asi nevěřili.

Dříve byl metal „hudbou mladých“, alespoň tak se to tehdy říkávalo. Nyní je ale všechno jinak, mladší generace tíhnou úplně k jiným žánrům. Čím myslíš, že je to primárně způsobeno? Mladí už nechtějí „rebelovat“?
Richie: Určitě to tak dříve bylo, ale ti „dříve“ mladí už taky trochu postupem času zestárli. Ovšem svým způsobem se nic nemění, metal žije v našich srdcích stále dál. Tím chci říct, že si nemyslím, že by dnešní mládež nechtěla rebelovat. Spíš poslouchají trošku něco jiného oproti naší generaci. Tím pádem to už dělají zase poněkud jinak, než jsme to dělali my. Myslím, že každý styl hudby má v určitou dobu své příznivce. My jsme vyrostli na starých klasikách, jako jsou AC/DC, KISS, MOTÖRHEAD, SLAYER, SODOM a mnoho dalších. Dneska, v té šíleně uspěchané době internetu, si vlastně seženeš vše, na co si jen vzpomeneš.

DISSECTION až tak často naživo nehrají. Chtěli byste toto změnit a vystupovat více? Dojedete kamkoliv?
Richie: Faktem je, že v poslední době moc toho živého hraní není. Dva roky tady řádil covid, což nepřineslo do kultury nic dobrého. Ale rozhodně toto chceme změnit. Rádi bychom naši hudbu více přiblížili posluchačům, takže ano, jsme schopni přijet zahrát kamkoliv.

Jak to vůbec v současné době vypadá s kluby na Kralupsku? Je vůbec kde hrát? Máte toto nějak zmapováno?
Richie: Tak tady V Kralupech se dá hrát, co vím, asi na dvou místech. Moc možností tu nemáme, ale v blízkém okolí jsou některé lokality, které by stály za úvahu.

V jedné z předchozích otázek jsem zmínil tvé vlastní studio. Je případně otevřeno i pro jiné kapely? Už u tebe nahrával někdo jiný?
Richie: Bohužel, otevřeno pro jiné kapely není. Udělali jsme si to jen pro svou vlastní potřebu s tím, že se nemusíme nikam harcovat a být pod časovým tlakem. Tímto způsobem si vše v klidu nahrajeme, když je na to zrovna chuť.

Jaké jsou vaše nejbližší plány? Křest CD do úvahy připadá?
Richie: Tak plánů do budoucna je samozřejmě hodně, jelikož za dva roky máme kulaté výročí 40 let. Nějaké to překvapení tedy určitě bude, ale zatím si ho nechám pro sebe. Co se týče křestu CD, tak to zatím necháme být, ona se nějaká ta příležitost určitě naskytne.

Moc děkuji za rozhovor, uvidíme se velmi brzy. Kdybys měl ještě nějaké info pro fanoušky, můžeš ho zde zanechat…
Richie: I my děkujeme za bezva pokec! I touto cestou zdraví DISSECTION všechny naše příznivce!

ALL

http://www.facebook.com/Dissection.Kralupy

http://bandzone.cz/dissection

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *