DISLOYAL – Godless (CD-2015, Ghastly Music)

GodlessMožná si v rámci DISLOYAL, lépe řečeno díky tomuto názvu, vzpomenete na jednu ne až tolik nápadnou deathmetalovou partu ze Slovenska, jež pravděpodobně stále funguje. Každopádně tihle DISLOYAL ze Slovenska rozhodně nepocházejí, byť k našim východním sousedům to nemají až tak daleko, protože jejich oficiální domovinou je Polsko. Aby to však bylo ještě o něco víc zamotanější, musím rozhodně upozornit na skutečnost, která se vztahuje k jednotlivým členům, neboť hned dva pocházejí ze sousedního Běloruska. Jmenovitě se jedná o mladého basáka Kolyu a velmi aktivního kytaristu Artyoma, jež jinak působí v dooomové partě WOE UNTO ME, která byla už na tomto webu několikráte představena (mimochodem na albu „A Step into the Waters of Forgetfulness“ jsem už hezky dlouho zcela závislej a zřejmě mě to jen tak nepustí).

Nicméně pojďme ještě k oné představovačce, když už jsem to tedy takto nakousl. V souvislosti s DISLOYAL je totiž třeba zmínit i jména polské strany, vždyť kupříladu bicmen Jaro táhne tuhle deathmetalovou káru už od roku 1997! Naproti tomu vokalista Krzysztof je o nějaký ten pátek mladší, ovšem mnohem zajímavější je hlavně to, že zároveň působí v poměrně známe skupině EMPATIC (rozhovor taktéž k dohledání na tomto webu), ale paradoxně v úloze bubeníka. Pěkná to chobotnice. Pravda, trochu se za ten nával informací červenám, ale tady zkrátka bylo potřeba dát věci do souvislostí, Takže tak.

DisloyalAle teď už novinkovému počinu „Godless“, čtvrtému to regulérnímu albu, které vyšlo překvapivě u japonského podzemního labelu Ghastly Music a my tady v Česku můžeme jen a jen spekulovat o tom, jestli je tento krok pro východoevropskou kapelu nějakým zásadním přínosem. Těžko říci. Nicméně sbírka deseti položek rozhodně představuje solidní hudební menu, jež se v rámci death metalu rozhodně nemá za co stydět, byť emoční otřes mi nahrávka „Godless“ nezpůsobila. Něco tomu zkrátka chybí, možná ještě intenzivnější kouzlo, případně nějaká přidaná hodnota. Nahrávka obsahuje až příliš mnoho částí, kdy zní v podstatě úplně obyčejně a zaměnitelně s jakoukoliv jinou partou. Nicméně i přesto se v jednotlivých skladbách dají vystopovat záblesky metalové (takřka) geniality. Mě osobně třeba imponuje skvostná mezihra v „Corporate Beats“, případně okultní atmosféra v riffově úsečné náloži „On The Ashes Of The World“.

Příkladnou devízou kolekce je ovšem neskutečně hutný sound, již zmíněné skočné riffy (často proložené krátkými vyhrávkami – místy mi tahle stylistika hraní připomíná dánské ILLDISPOSED) a poměrně atmosferické úseky, které do celkové produkce skvěle zapadají. Např. ve skladbě „Self-carving Titan“ je obdobná vsuvka hned na samém začátku (zní trochu jako zvláštní odrůda BEHEMOTH), čímž získává hudba DISLOYAL na větší rozmanitosti. Podtrženou jedničku zaslouží ovšem i vskutku bombarďácký sound, přičemž naprosto fantasticky znějí bicí – ty těžkotonážní údery jsou vskutku imponující, byť v tomto případě nejde patrně ani tak o sílu, jako spíše o umění to takhle krásně nazvučit.

„Godless“ je tedy album, jež má rozhodně co nabídnout. Jedná se o v rámci stylu o precizně vykonstruovanou nahrávku, která žádného milovníka death metalu nemůže urazit. Jak už jsem ale zmínil… nějaká třešnička na dortu mi tu přece jen chybí. Možná by to chtělo do těch úderných skladeb ještě více atmosféry, neboť jsem nabyl dojmu, že DISLOYAL sedí především ty valící se úseky s blasphemickou atmosférou. Pokud tedy kapely promění své „písničky“ v kompozice, mohla by být jejich další nahrávka ještě mnohem reprezentativnější. Nicméně ani tato sbírka bestiálního death metalu, by s největší pravděpodobností zapadnout neměla, rozhodně má co nabídnout. Problém spíše spočívá v kvantitě kvalitních kapel a v počtu vydařených nahrávek. Takových, které jsou sice fajn, ale prozatím jim bylo zapovězeno dostat se do galerie těch výjimečných. Na další dílo DISLOYAL se však bezpochyby těším!

ALL

http://disloyal-godless.bandcamp.com/

https://www.facebook.com/disloyalband

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *