DIORAMA – Fast Advance Fast Reverse (CD – 2022, Accession Records)

Není příliš kapel, které by dokázaly svoji tvorbu posouvat každým dalším počinem. „Kdo tohle umí?“ Asi jen ti maximálně otevření, vnímaví a instrumentálně všeho schopní. A přesně takoví jsou němečtí DIORAMA v čele s charismatickým frontmanem Torbenem Wendtem. Panečku, kam až je dovedlo pozoruhodné experimentování a práce se zvukem!? Identifikovat žánr je především v rámci posledních dvou řadovek vskutku oříšek. Nicméně mimořádnost poslední desky „Tiny Missing Fragments“ (2020), kterou mnoho recenzentů zahrnulo obrovskou chválou, dala vzniknout i tomuto neřadovému kompletu remixů.

Nechci úplně říci, že jsem měl z tohoto díla strach, ale trošičku jsem se bál, aby mi DIORAMA při své lásce k variacím neponičili dojem z „Tiny Missing Fragments“. Vlastně i tohle je důvod, proč vydávám recenzi cca tři měsíce po oficiálním představení. Ano, chtěl jsem se do nahrávky „Fast Advance Fast Reverse“ maximálně dostat a pochopit ji. Vězte, že mi stačilo málo, abych rozpoznal jediné: DIORAMA jsou neuvěřitelní blázni! Překopat už tak „dokonalé“ kousky, a to hned v několika odstínech a žánrech, to je fakt něco neuvěřitelného. Člověk poslouchá známé melodie, rozpoznává texty, aby si po chvilce uvědomil, že má tu čest s úplně novými songy.

Ale to není všechno! DIORAMA šli ve svých tvůrčích parádách ještě mnohem dál a na set list zařadili vybrané skladby hned v několika variantách (viz níže). Spříznění umělci, kteří mimochodem kapelu k tomuto počinu v dobré víře přiměli, se rovněž na nahrávce vyřádili. Nutno podotknut, že jen v tom nejlepším. Zbytek už DIORAMA pojali s veškerou fantazií a umem. Sampler nabízí multižánrový koktejl, na němž se potkává dark-electro s popem, rockem, EBM a tradiční baladičností. Krásná práce, jež si nijak nezadá s „hlavním“ CD „Tiny Missing Fragments“. Nové verze skladeb paradoxně mohou potěšit příznivce starší tvorby, neboť prostřednictvím nich se do hudby vrátily úderné beaty. Impozantní práce!

Skladby: Horizons (remix by ZOODRAKE), Gasoline (guitar edit by DIORAMA), Iisland (remix by FADERHEAD), Patchwork (piano edit by DIORAMA), Dark Pitch (remix by CHRCTRS), Iisland (lush edit by DIORAMA), Gasoline (remix by MENTAL DISCIPLINE), Horizons (chilled edit by DIORAMA), Iisland (remix by BROKEN SPENCER)

Sestava: Torben Wendt – zpěv, klávesy, samply; Felix Marc – zpěv, klávesy, samply; Zura Nakamura – kytara; Markus „Marquess“ Halter – bicí

ALL

https://diorama-music.com/

Rozhovor pro Rumzine zde: https://rumzine.com/diorama-goticka-elektro-scena-v-nemecku-je-jedna-velka-rodina-a-my-jsme-jejimi-otravnymi-synovci 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *