DI MORTALES – Popularita není to nejdůležitější

russiaNěkdy v průběhu minulého roku jsem recenzoval album „Dead Pages“ od ruských DI MORTALES, kteří holdují moderně pojaté formě death-doom metalu, jež má zároveň přesah ke všem možným post-ekvivalentům. Mnohem důležitější ale je, že album přináší ucelený a komplexní soubor interesantních kompozic, jejichž poutavost mě zavedla až k touze zrealizovat rozhovor. Komunikace s hlavním protagonistou (y) ovšem nebyla vůbec snadná, stále nám to jaksi „drhlo“, ale nakonec se interview podařilo dokončit, byť tedy s křížkem po funuse. DI MORTALES ukončili (nebo spíše ukončují) činnost, ale že není konec jako konec, o tom se vás bude snažit přesvědčit Denis Ignatkin (kytara, zpěv).

Ahoj! DI MORTALES nejsou příliš známou kapelou, moc informací jsem o vaší činnosti rovněž nenašel, a tak mi dovol, abych se tě na úvod zeptal na podstatné body vaší dosavadní dráhy…
Naše kapela vznikla v dubnu 2010. Všichni členové skupiny se navzájem znali docela dlouhou dobu z dalších hudebních projektů. Všechno to začalo vlastně tak, že se dohromady dala dvojice Vyacheslav Gromov (basa) a Alexander Udalov (kytara), která se jednoduše rozhodla, že bude hrát spolu. Já sám jsem pak měl také nějaký hudební materiál, který se následně stal výchozím bodem pro naši spolupráci. Asi půl roku jsme hráli s automatickým bubeníkem a až následně se k nám připojil bubeník Konstantin Chaykin, což nám umožnilo hrát koncerty. Musím říct, že doposud se nikomu z nás nepodařilo hrát muziku, která by byla obdobná té stávající. Když jsme fungovali zhruba dva roky, zdokonalili jsme se a zároveň nahromadili podstatnou část materiálu pro první album, odešel z kapely Alexander Udalov. Naštěstí se nám ale podařilo rychle nalézt náhradu v podobě Semena Vdovina, který se poté podílel i na nahrávce „Dead Pages“. Co se týče koncertů, tak když pominu pouze ty místní akce, tak jsme se v roce 2013 zúčastnili Moscow Doom Festivalu po boku MOURNING BELOVETH, AMBERS TEARS, ABSTRACT SPIRIT, VIN DE MIA TRIX. V roce 2014 pak následoval Shadow Doom Festival s kapelami MARE INFINITUM, REVELATIONS OF RAIN, WOE UNTO ME a AUTUMN LETHARGY.

Di Mortales_liveAktuální album „Dead Pages“, které je vaším debutem, vyšlo poměrně nedávno. Už máte k dispozici nějaké ohlasy?
Ano, album se nám nakonec podařilo vydat a jsme s ním stále spokojeni, přestože samotnou hudbu jsme nahráli už v roce 2013. No… a jaká odezva byla na album od úplně neznámé skupiny? Nám nikdy nešlo o popularitu. Vždycky jsme hráli hlavně pro zábavu.

Jakým způsobem jste album tvořili a posléze nahrávali? Hromadili jste skladby postupně, anebo vznikla nahrávka rychle a v jednom sledu?
Materiál na desku se hromadil samozřejmě postupně. Pak jsme podle našeho úsudku začali vybírat ty nejlepší písně. Původně jsme chtěli mít na desce sedm věcí, ale z technických důvodů tam nebylo možné vložit skladbu „My Dying Love“, kterou jsme byli nuceni vyřadit. Celé album bylo pak nahráno v našem domácím studiu. O mix, mastering i obal desky jsme se postarali pouze a jen vlastními silami.

Kde hledat inspiraci pro vaše texty? Jsi schopen vybrat primární vlivy, které mohly psaní nějak zásadně ovlivnit? Lze mezi jednotlivými skladbami nalézt nějaké koncepční pojítko?
Texty byly inspirovány především našimi osobními zkušenostmi. Možná, že nejsou úplně patrné… Řekl bych, že jsou jsou spíše účelově skryté. Co se týče celkového konceptu, tak ten nelze dost dobře definovat. Nicméně jednou z hlavních myšlenek je zprostředkování zážitků a pocitů lidí, kteří jsou si vědomi toho, že se jich smrt významně a bezprostředně týká.

Jak je to s vašimi hudebními oblíbenci? Jaká hudba má na váš hudební projev stěžejní vliv? Našla by se i nějaká jména?
Naše hudební preference jsou velmi odlišené. Samozřejmě existuje hned několik kapel, které nás ovlivnily, ovšem v našem případě se nejedná vždy o doom metalové zástupce. Také se nedá říci, že by nějaká z kapel měla na naši tvorbu až tak zásadní dopad. To spíš nálada některých skladeb může evokovat něco, co vychází od našich inspiračních zdrojů. Nebudu tady nyní jmenovat jména jednotlivých kapel, ale rozhodně se pohybujeme v ranku doom, sludge, stoner, post-metal, post-rock, grunge, hard rock a black metal.

Dead PagesA kategorizovat posluchače DI MORTALES bys dokázal?
Myslím, že není příliš vhodné, abych nějak kategorizoval naše publikum. Jsou to opravu různí lidé, kteří zkrátka dokáží v naší hudbě sami nalézt to, co se jim libí.

Vaším domovem je severně položená murmanská oblast. Mohl bys váš domov v krátkosti představit? Je to obecně dobré místo pro život?
Sever, noc, krásná příroda – to je v základu to, co se o našem domovu dá sdělit. A jestli je to dobré místo pro život? Řekl bych spíše „ne“, než „ano“. Kdyby tomu bylo jinak, nejspíš bychom hráli hudbu plnou vtipů.

Co soudíš o ruské metalové scéně? Zacílit můžeme např. i na váš region…
Metalové scény jsou v našem regionu skutečně velmi rozmanité. Od heavy metalu až po brutální death metal. Nemohu ovšem tvrdit, že by zdejší scéna byla nijak odlišná a specifická. Je tady hned několik různých úrovní, stejně jako všude jinde. Jedna věc se však o ruské metalové scéně dá říci naprosto jednoznačně: metal není něco, čím by se dalo vydělat na živobytí. Když tedy pominu opravdové výjimky.

Jste schopni popsat svoji tvorbu i za pomoci obvyklého škatulkování? Nebo se domníváš, že existuje lepší způsob, kterak vlastní produkci popsat?
Myslím, že jsme schopni popsat vlastní tvorbu, a to i s odkazem na nějaký žánr, ale nikdy to nebude úplně přesná definice. Každá skupina je svým způsobem jedinečná, i když třeba patří do konkrétního žánru a je snadněji zařaditelná.

Co můžeme očekávat od příštího alba DI MORTALES? Máte už rozpracované skladby pro následovníka debutu? Mohl bys nastínit, jak by mohlo nové album vypadat, např. i ve srovnání s „Dead Pages“?
Ano, pracujeme na dalším albu. Nyní se nacházíme ve stádiu míchání a prozradit musím, že to bude zároveň i naše poslední spolupráce. Realizaci nahrávky lze tedy nazvat jako posmrtnou. Co se týče obsahu, tak to bude hodně o mixu doomu/post-metalu a moderního metalu. Zkrátka nějak tak. Sám o sobě nemám příliš rád všechny tyhle definice. Ale už teď je jasné, že to bude o něčem jiném než v případě „Dead Pages“. Myslím, že nahrávka bude více agresivní a zlá, na rozdíl od „Dead Pages“, kde je hudba spíše pesimistická. V souvislosti s naším rozpadem mohu však prozradit, že už nyní se roztáčí kolo kreativity, a že už teď je v přípravě materiál, který bude jakýmsi logickým pokračováním DI MORTALES. Nyní je ale ještě obtížné soudit, v jakém formátu bude nový projekt fungovat, zda-li se bude jednat pouze o jednočlenný projekt, nebo regulérní kapelu. Každopádně už teď je v plánu splitko s kapelou THE EXTINCT DREAMS.

Denisi, děkuji ti za rozhovor a přeji ti hodně štěstí!
Fans – it sounds loud). But if you exist! Za kapelu DI MORTALES ti velice děkuji!

ALL

http://endless-winter.org/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *