DESCEND – Wither (CD-2014, Inverse Records)

Švédští DESCEND se na scéně pohybují více jak deset let, ovšem diskografii s řadovými počiny mají poměrně útlou, vždyť aktuální počin je teprve druhým v pořadí. Ovšem, jak už to obecně ve Skandinávii bývá, rozhodujícím ukazatelem bývá kvalita. Jestli se na nějakou desku čeká dlouhé roky, tak to je s prominutím úplně vedlejší, ono si vůbec stačí v tamní našlapané konkurenci „ulevit“ podprůměrným počinem a je zaděláno na kariérní průšvih. DESCEND pochopitelně tohle všechno s určitostí moc dobře vědí, a proto z jejich rukou vyvstal vyprecizovaný počin, jenž strčí do kapsy i ty největší žánrové ikony. Jediný „malér“ je pouze v tom, že DESCCEND nemají ještě takové jméno, ale to se samozřejmě může hodně rychle změnit.

Album „Wither“ je v rámci smrtonosného žánru naprosto interesantním hudebním dílem. Kapela svůj styl charakterizuje jako progresivní death metal a zřejmě tím má na mysli především to, že na rozdíl od konkurence staví na pestrobarevných aranžích, promyšlených postupech a v neposlední řadě i na pulsující atmosféře (možná si nyní říkáte, že tohle dnes zvládá každá druhá kapela, ovšem ne každá kapela to zvládne přesně takhle). Tuto trojkombinaci pak ještě doplňuje tradiční švédský feeling a jakýsi druh metalcorové razance, odrážející se hlavně v kytarových riffech. Variabilní a především usilovně agresivní je zároveň i vokál zpěváka Nima, jež se do sestavy zařadil cca. před pěti lety a svým osobitým výrazivem kapelu nasměroval ještě k větší suverenitě.

Jak vyplývá z dostupných materiálů, album bylo jako celek nahráno v roce 2012 v londýnském studiu Legacy a dost možná i to je důvod, proč deska netrpí okoukaností ani senilitou old schoolu. Nic proti legendám, ale proč neustále poslouchat dokola jedno a totéž? DESCEND jsou ve svém podáním death metalu precizní až za hrob a právě sound nahrávky je do puntíku lomcující explozí. Přes maximální entuziasmus a přímočarou agresivitu, dokázala švédská posádka vpravit do své tvorby potřebnou dávku atmosféry, lehce políbenou doom metalem, ovšem bez použití kláves. DESCEND jednoduše vsadili na citlivost svých kytar či akustických vyhrávek, jejichž nejsilnější vyniknutí se nabízí hned v počátku skladby „From Grace To Grave“. Naopak překrásné vykonstruovaná pointa čeká na posluchače ve dvanáctiminutové kompozici „Sundown“, která představuje vskutku pikantní ohyb vedoucí od brutality ke sladké něze. Pokud je něco vskutku velkou stránkou DESCEND, tak pak je to právě schopnost nenásilného proplouvání kanály jinotaje.

DESCEND natočili opravdu velice silné album a na ploše necelé hodiny se mohou pochlubit bezesporu každou zastoupenou skladbou. Jednoznačně, jakýkoli track je schopen se ctí reprezentovat mozaiku s názvem „Wither“. Lepšího vstupu do nového roku snad ani nemohlo být! Po čertech znesvěcená nahrávka souboru, v jehož sestavě nejsou žádná ostřílená jména švédského death metalu. Jak se ale ukazuje, tak zrovna tohle není úplně nejpodstatnější. Rozhodně, pokud dychtíte po příhodném deathmetalovém oživení, budiž tato undergroundová divočina jednoznačným typem. Parádní nahrávka! Rozhodně doporučuji vyzkoušet!

ALL

http://www.descend.se/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *