DESCEND – Díky sociálním sítím máme možnost komunikovat s fanoušky z celého světa!

SWEVe Švédsku existuje velká spousta kvalitních metalových kapel a mezi ně patří i DESCEND ze Stockholmu. Tahle deathmetalová parta, jež si potrpí na „modernu“, mě upoutala především svou druhou řadovkou „Wither“, která vyšla na začátku tohoto roku (recenzi najdete ve stejnojmenné sekci). A protože několik měsíců od „porodu“ už uběhlo, spojil jsem se s kytaristou Andreas Lindströmem a malinko ho proklepl. Pokud jste DESCEND ještě nikdy neslyšeli a preferujete extrémní, ale zároveň melodický death metal švédského střihu, rozhodně si tuhle parádní nakládačku nenechte ujít…

Ahoj Andreasi, jsem velice rád, že tě mohu přivítat u tohoto rozhovoru. Jak se tobě i tvojí kapele v současnosti vede? V nynější době probíhá léto festivalů a tak si říkám, jestli se tyhle letní radovánky týkají i DESCEND?
Zdravím! Teď v létě se především soustředíme na zkoušení nového materiálu, i když nás opravdu baví hrát na festivalech. Letos v létě jsme však nebyli schopni zajistit si žádné koncerty, protože náš bubeník Jonathan, si na začátku roku zlomil ruku a z toho úrazu se dostal teprve nedávno. Doufáme, že si však nějaké koncerty v tomto roce ještě zahrajeme.

Dokázal bys vybrat prozatímní milníky vaši hudební dráhy?
Myslím, že největším vrcholem bylo pro nás vydání našeho posledního alba „Wither“ na začátku letošního roku. Pokud jde o živé hraní, tak mezi ty nejhodnotnější zážitky řadím hraní na Metaltown festivalu v Göteborgu, a pak i na Spread The Metal festu v Kanadě v roce 2012.

Od vydání vašeho posledního alba utekla už nějaká voda. Jak jste spokojeni s obecnou kritikou, pokud tedy sledujete recenze? Kterak vlastně „Wither“ hodnotíte s odstupem času? Dokázal bys nějakým způsobem přiblížit album těm čtenářům, kteří ho zatím neměli možnost slyšet?
S ohlasy na desku jsme rozhodně spokojeni. Na desku vyšly opravdu dobré recenze, ovšem pro nás jsou mnohem důležitější ohlasy fanoušků, kterých bylo skutečně hodně. Se samotným albem jsme byli od začátku hodně spokojeni a naším cílem bylo odehrát co možná nejvíc koncertů s aktuálními skladbami, protože jsme si řekli, že album musíme co možná nejvíce podpořit, když už se nám ho povedlo dotáhnout. Kdybych měl popsat album někomu, kdo ho ještě neslyšel, popsal bych ho jako extrémní metalové dílo s mnoha zvraty. Melodie a akustické pasáže jsou rovněž důležitou součástí alba. Nejlepší je pak poslouchat sám sebe, samozřejmě!

Through the Eyes of the BurdenedJaké jsou vaše největší zdroje inspirace? Z desky cítím neskutečnou energii a sílu. Jak tohle vlastně děláte? 🙂
Děkuji za tvá slova uznání. Myslím, že všichni v kapele jsme inspirováni různými věcmi, hudebně i jinak. Snažíme se kombinovat vlivy a nápady členů kapely do koherentního celku a zároveň se snažíme udělat spoustu originálního. Zároveň si ale nestanovujeme konkrétní cíle, jak co by mělo znít, snad jen s výjimkou odkazů při určování výsledného zvuku a u míchání alba. Vzpomínám si, že právě u míchání desky jsme se několikrát pozastavovali nad nahrávkami kapely GODJIRA, z jejichž zvuku jsme měli pocit, že je neskutečně silný a energický. Vždycky jsme si říkali, sakra, odkud tohle pochází?

Máš nějakého osobního favorita z těch skladeb, které jsou umístěny na CD?
Já osobně, jsem nesmírně rád za skladby, jako jsou „Confined By Evil“, „The Rancorous Paradigm“ a „Sundown Turned Out“. Titulní skladba je ovšem taky velká zábava!

V čem myslíš, že spočívá největší síla současných DESCEND? Jsou na „Wither“ nějaké úseky, na které jsi opravdu hrdý?
Jsem nesmírně hrdý na všechny písně, které jsem napsal a nahrál. Rád bych si myslel, že album drží dobře pohromadě. Kromě toho, jsem hrdý i na to, že jsme si mohli projít všemi těžkostmi, které jsou s celým procesem spojené. To je mimochodem i důvod, proč jsme se s albem trochu opozdili.

Obě vaše desky mají velice zajímavé obaly. Kdo je autorem těchto skutečně speciálních děl?
U našeho prvního alba („Through the Eyes Of The Burdened“), vytvořil kresbu Travis Smith. Obal tohoto díla naplno odráží název alba. Pro „Wither“ jsme poté angažovali Emila Maxena, kamaráda našeho zpěváka Nima. Náš basák Justin přišel s originálním konceptem ptáků na pletenci a také ho sám nakreslil. Emil pak celé dílo koloroval. Sám Justin přišel na tenhle nápad při procházení své sbírky nahrávek, jednoduše hledal inspiraci. Počáteční černé a bílé náčrty jeho nápadů nám posléze ukázal, nám se jeho nápad zalíbil a rozhodli jsme se jeho nápad podpořit. Jinak s Travisem i Emilem byla spolupráce opravdu hodně pohodová a jejích výtvory jsou opravdu uměleckými díly. Oba kluci jsou nesmírně talentovanými umělci a jejich práce se k oběma deskám dokonale hodí.

WitherCo vás vedlo k tomu, že jste mezi oběma alby změnili label? Debut vám vydala domácí firma Supernova Records, ovšem pod nástupcem jsou podepsáni již finští Inverse Records…
Jsme opravdu spokojeni s prací Inverse Records, protože jejich model vydávání hudby se nám k nám opravdu hodí. Na hudbu držíme všechna práva my, oni dělají propagaci a distribuci. Rovněž se podílejí na prodeji CD prostřednictvím svého obchodu. Myslím, že je to tak fér. Co se týče Supernova Records, tak ti nám vydali sice album, ale vzájemná smlouva byla nastavena tak, že většinu peněz z prodeje nahrávek získali oni a navíc drželi práva k naší hudbě. Zároveň však album nikterak výrazně nepodpořili. Musím říct, že pod Inverse Records se cítíme mnohem lépe.

Jak bys ohodnotil vývoj death metalu ve Švédsku? Já se domnívám, že u vás stále vznikají nové spolky a scéna obecně roste a roste. Je tomu skutečně tak?
V současnosti funguje ve Švédsku opravdu velká spousta metalových kapel. Třeba ve Stockholmu je tolik metalových kapel, že je většinou hodně těžké na sebe upoutat pozornost, anebo docílit toho, aby lidi přišli na koncert, protože v klubech, jež se zabývají undergroundem, se hraje v podstatě každý den v týdnu. Řekl bych, že v současnosti je tu nabídka větší než poptávka. Alespoň že díky sociálním sítím mají kapely možnost komunikovat s fanoušky po celém světě, takže scéna je v dnešní době více globální. To však ale nemá moc co dělat s místní scénou.

Jakou hudbu posloucháš ve svém volném čase? Trávíš hodně času poslechem hudby? Patříš třeba k takovým těm horlivým fanouškům metalového merchu?
Poslouchám hodně hudby a rád se seznamuju s novými kapelami. Co se týče mé osoby, tak se snažím poslouchat trochu jiné věci, často přepínám z extrémního metal na jazz, folk a dost se mi taky líbí nahrávky zaměřené na akustické kytary. Jinak se ale skutečně snažím hledat nové kapely, ale dost často se i vracím ke svým stálým oblíbencům. Descend_promoDnes jsem kupříkladu v autě poslouchal THE BEATLES a uvědomil si, jak skvělá kapela to vlastně byla. Pro všechny kluky z kapely je však naprostou prioritou metal, to je jasné. Pokud jde o metalové zboží, tak v poslední době jsem si nic nového nekoupil. Možná bych mohl obnovit svou sbírku vybledlých metalových triček. 🙂

Mohl bys už nyní prozradit něco málo o nadcházejícím albu? Čím můžeš vaše příznivce nejvíce nalákat?
Všechno, co v současné době máme jsou riffy a určité části, které se budeme snažit přetavit do celých skladeb. Můžu prozradit, že při některých riffech vám hlava začne sama házet, to je jisté!

Patří členové DESCEND k fotbalovým fanouškům? Co říkáš na brazilský krach proti Německu?
Ano, někteří z nás fotbal sledují. Jsem rád, že Německo vyhrálo! Ještě v nedávné době jsem žil několik měsíců v Mnichově, kde jsem poznal, že fotbal je tam skutečným fenoménem. Německu jsem vlastně držel palce hned od začátku turnaje, i když onen masakr Brazilců byl i pro mě velkým překvapením.

Díky za tvé odpovědi! Přeji tobě i DESCEND hodně úspěchů, a to nejen co se týče osobního života!
Děkuju ti! Doufám, že někdy v budoucnu přijedeme do České republiky zahrát! Bylo by to úžasné!

ALL

http://www.descend.se/

https://www.facebook.com/DescendOfficial

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *