Desáté album DARK GAMBALLE je plné pochyb

Dvacet let existence a nyní desáté album „Pochyby“, to vše má na kontě vyškovská kapela DARK GAMBALLE. A jak by se dala parafrázovat slova singlu Žárovkář, na cestu si celou tu dobu svítila skrze ďáblovy mlýny a bestiím, jež táhly ji do bažiny, své duše nikdy nezaprodala. „Muziku děláme od svých počátků poctivě a naplno, ale nepopírám, že o řadě věcí si dnes už neděláme iluze,“ říká frontman DeSed. Jeho výmluvné „donkichotství“ se tak jako liána táhne celým albem a nutí k zamyšlení.

„Noční štvanci v zemi cizí… a vůle má nevelká, už je nahlodaná,“ zpívá DeSed, který tentokrát vedle sociálních a dokonce politických témat míří do nitra každého člověka a věci kolem nás pojmenovává exaktněji než kdykoli předtím. „Ruku jim nepodám, špína je nakažlivá. Až to tu vyčistím, bude líp, budeme líp dýchat,“ říká ve skladbě Čistý.

Muzika DARK GAMBALLE na Pochybách je sebejistou fúzí tvrdého popu a crossoveru, s už typickými gamballskými riffy, čímž znamenitě navazuje na předchozí úspěšná alba Perpetuum Gamballe (2008) a Bonboniéra (2006). Kapela se nebrání zpěvným hitům (Noční štvanci, Žárovkář), které s jízlivou ironií bourají veškeré zdánlivé jistoty, ale ani temnějším baladám (Zhasínám). „Někdy váhám, vkradou se pochyby, duší plují soukromí bubáci… I když léčky znáš, snadno tě do pastí lapí,“ podsouvá titulní skladba, a do pasti se (rád) chytí každý otevřený posluchač: aby možná právě tímto zajetím dostal šanci uvědomit si úskalí moderního života.

„Z hloubky pode mnou strach nemám,“ zpívá DeSed v Náměsíčníkovi. Jenže co když pád bude skutečně hluboký? – Na zastávce čekat, kdy se objeví, když supy krouží kolem a sledují? – Kdepak, už dlouho se tady nedá dobře spát: „Něco, něco… číhá.“ Anebo plout s kapitánem Nemem, když přijde i Don Quijote? – „Zhasínám. Byl jsem gigolo v zajetí dráhy… a davy mě vzrušují k zešílení…“

DARK GAMABLLE během let získali řadu hudebních ocenění (žánroví Andělé, ceny Břitva ad.) a hráli na většině klubových a festivalových pódií. Přesto by právě desáté album Pochyby mohlo jít ještě dál: je plné precizních hráčských výkonů a dospělého muzikantsví, nadhledu, výrazové hloubky a zároveň neprvoplánových hitových melodií. „Satan si hnáty mne, s ním všechny jeho kurtizány. Vůbec se nekryjí, jsou si jisti svou imunitou, že zvoní hrana neslyší…“

Album vychází 11. září u X Production, divize Redblack.
… Dark Gamballe 2010:
10 (DeSed) – zpěv, Tom (Upír) – klávesy, orgán, basa, samply, Gothyš – bicí, Spajsi – kytara, Deady – kytara

… nejbližší koncerty:
28.08. Šelešovice okr.Kroměříž + Barricade
04.09. Němčice nad Hanou
11.09. Vyškov – B-29: 20 let DARK & KŘEST CD, hosté
16.09. Kroměříž – MC Slady + Barricade, Bethrayer
16.10. Bučovice – Wake Snakes, Lamancha, Digital Chocolate
30.10. Kojetín – Bethrayer Fest
16.11. Kroměříž – MC Slady + Nšoči, Nibiru
26.11. České Budějovice – Dead End Festival
08.12. Brno – Melodka + Dying Passion
18.12. Vyškov – B29 + FreeFall, Wake Snakes

… na albu najdete tyto skladby:
01. Pochyby
02. Noční štvanci
03. Žárovkář
04. Zhasínám
05. Hologram
06. Čistý?
07. Náměsíčník
08. Nebezpečná výška
09. Vír 105
10. Smutky označ, potom smaž
11. Něco
12. Řekněte to (bonus), cover Jiří Schmitzer

Album obsahuje klipy: Žárovkář (Milan Škrob) a Zhasínám (Jiří Miškeřík); limitovaná verze je rozšířená o DVD Běh na dlouhou trať (video ukázka dole).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *